sense_news_ logo

ROBOGRANTY DLA BRANŻY MEBLARSKIEJ

NEWS |  31 maja 2022 r. 

Czekając na oficjalne rozpoczęcie konkursu dotacyjnego Robogrant, przedstawiamy przykłady zastosowania robotów w branży meblarskiej.

 

  • ROBOTY DO OBRÓBKI DREWNA

Roboty przemysłowe sprawdzają się w procesach rozkroju drewna czy wycinania kształtów. Rynek oferuje rozwiązania umożliwiające automatyzację cięcia zarówno pojedynczych elementów, jak i pakietów produktów, czy ich rozdzielania. Takie roboty dają pełną swobodę rozkroju płyty, ograniczonego jedynie powierzchnią stołu roboczego. Praca robota odbywa się bez pomocy operatora, choć często producenci nadają im funkcję przestawienia na tryb ręczny. 

  • ROBOTY DO EMALIOWANIA DREWNA

Roboty przemysłowe wykonują zautomatyzowane lakierowanie i malowanie drewna. Praca robota w tym procesie rozpoczyna się skanowaniem wielkości elementu, a w kolejnej fazie równomiernym i wydajnym nakładaniem mieszanki na odczytaną powierzchnię. Zaprogramowanie robota i możliwość zapisania jego pracy umożliwia automatyzację emaliowania serii elementów dedykowanych danemu produktowi.  W tym procesie najlepiej sprawdzają się roboty antropomorficzne, przypominające budową ramię człowieka, w którym praca odbywa się we wszystkich osiach obrotu. 

  • ROBOTY DO SZLIFOWANIA I POLEROWANIA DREWNA

Zrobotyzowane stanowiska do gratowania, szlifowania i polerowania drewna wykorzystywane są coraz częściej w branży meblarskiej ze względu na ich uniwersalny charakter. Dzięki możliwości zaprogramowania, w zależności od potrzeb, praca robota może być wykonywana z różną szybkością oraz pod różnym naciskiem, dzięki wbudowanym inteligentnym czujnikom. Zastosowanie takiego robota stanowi alternatywę dla pracy człowieka i izoluje go chroniąc przed szkodliwym działaniem czynników i pyłów.

  • COBOTY, CZYLI ROBOTY WSPÓŁPRACUJĄCE

Coboty, jako roboty przystosowane do współpracy z człowiekiem, odnajdują swoje miejsce w procesach produkcji wyrobów meblarskich. Zastosowanie ich na etapie klejenia, uszczelniania czy rysowania produktu przynosi korzyści w postaci powtarzalnego wykonywania tej samej czynności. Ramiona cobotów optymalnie sprawdzają się również na etapie montażu mebli, związanego z wkręcaniem śrub czy mocowaniem elementów. Efektem automatyzacji tych czynności oraz precyzja ich wykonywania na poziomie do 0,5 mm jest wysoka końcowa jakość wykonanego mebla i zwiększenie konkurencyjności producenta na rynku.

Ponadto, wykorzystanie cobotów zwiększa bezpieczeństwo pracowników wykonujących pracę fizyczną związaną z podnoszeniem i przenoszeniem, często ciężkich elementów i produktów. Coboty stosowane są w pakowaniu oraz paletyzacji produktów. Ze względu na swój niewielki gabaryt, szczególnie przydatne są w małych przestrzeniach, a do tego dowolnie programowalne.

NAJNOWSZE WPISY

Newsletter

Bądź na bieżąco z informacjami o szansach na dofinansowanie i nowych możliwościach rozwoju Twojej organizacji

Skontaktuj się z nami

 

Wyślij