Dostępne placówki medyczne - to ma sens!
Rozmowa o doświadczeniach we wprowadzaniu dostępności w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym w Poznaniu.
DOSTĘPNOŚĆ - TO MA SENS! CYKL WEBINARÓW O DOSTĘPNOŚCI!
Dostępność – to ma SENS! to cykl spotkań praktykami i przedstawicielami organizacji wdrażającymi dostępność w różnych obszarach działalności. Od miejsca zamieszkania mieszkania, przez urzędy, szkoły na każdym etapie edukacji, kulturę i sztukę, turystykę, medycynę, po aktywność w społeczności lokalnej – dostępność jest warunkiem niezależności i prawem każdego człowieka. O tym, jak ją wdrażać dobrze, na serio, bez ściemy, nie tylko dla raportu – rozmawiać będziemy z naszymi gośćmi.
Dostępność w sektorze zdrowia
7 grudnia zapraszamy na spotkanie wokół dostępności w placówkach medycznych, podczas którego będziemy odpowiadać na pytania:
- Jak wyglada poziom dostępności w placówkach medycznych dziś?
- Jaką największą lekcję ma do odrobienia sektor zdrowia?
- GPSK Polna jest po dużym projekcie dostępnościowym – co udało się zrobić?
- Jakie są kolejne marzenia czy wyzwania z zakresu dostępności szpitala na Polnej?
- Jakie bariery napotyka się podczas wdrażania dostępności?
- Jakie są tips & tricks / quick wins, które można wdrożyć od zaraz, by uczynić placówkę medyczną dostępniejszą?
Kim są rozmówczynie?
prof.UM dr hab. Beata Pięta – menagerka ochrony zdrowia związana z Ginekologiczno-Położniczym Szpitalem Klinicznym w Poznaniu, w którym pełni rolę pełnomoczniczki dyrektora ds. szkoleń. Jest Kierowniczką Szkoły Rodzenia przy tej placówce, a także kierowniczka Zakładu Praktycznej Nauki Położnictwa Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu i Pełnomocniczka Dziekana WNoZ UMP ds. kierunku Położnictwo. Prezeska Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Położnych, Konsultantka Wojewódzka w Dziedzinie Pielęgniarstwa Położniczego i Ginekologicznego. Na co dzień blisko pacjentów jako położna.
dr Natalia Marciniak-Madejska – współpracuje z osobami z niepełnosprawnością intelektualną od 20 lat. Społecznie jest prezeską Stowarzyszenia „Wiara i Światło” i Fundacji Dobrodzieje. Zawodowo jest dyrektorką Centrum Dostępności i Działu Rozwoju w SENSE consulting, wiceprzewodniczącą Polskiej Izby Firm Szkoleniowych, członkinią Krajowej Rady Konsultacyjnej przy Pełnomocniku Rządu ds. Osób z Niepełnosprawnościami w kadencji 2017-2021. Doktoryzowała się w obszarze rozwiązań inkluzywnych dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Jest badaczką społeczną i twórczynią innowacyjnych rozwiązań uwzględniających zasady dostępnej informacji, których odbiorcami niejednokrotnie były osoby z niepełnosprawnością intelektualną.
dr Anna Klecha – psycholingwistka, specjalistka projektów rozwojowych z zakresu dostępności w SENSE. Doświadczenie zawodowe zdobywała w szkolnictwie wyższym oraz w dużych międzynarodowych firmach. Angażuje się w różnego rodzaju inicjatywy, jak np. kampania „Pełnosprawni w miłości”, mające na celu zwiększenie widoczności osób z niepełnosprawnością w Polsce oraz zmianę sposobu ich postrzegania.
Po godzinach tworzy w mediach społecznościowych jako „Dziewczyna z Fioletową Nogą”, edukując, motywując i otwierając głowy w temacie życia po amputacji, niepełnosprawności i różnorodności potrzeb, ponieważ od urodzenia żyje z niepełnosprawnością ruchową, a od 4 lat porusza się przy pomocy protezy nogi.