1.5 FERS DOTACJE DLA UCZELNI
Aż 97% dofinansowania na rozwój
kwalifikacji i kompetencji osób dorosłych
Dla kogo?
UCZELNIE WYŻSZE
Nabór wniosków
30.08 - 14.11.2023 r.
100 mln zł dotacji dla uczelni na rozwój kwalifikacji i kompetencji osób dorosłych
Działanie 1.5 FERS
NCBR nie zwalnia tempa! Ogłoszono kolejny konkurs w ramach FERS skierowany do uczelni, który dotyczy rozwoju oferty uczelni w zakresie uczenia się dorosłych i dostosowywania ich kwalifikacji i kompetencji do potrzeb rynku pracy.
O dofinansowanie mogą ubiegać się projekty związane z ideą uczenia się przez całe życie, w tym wspomagające przekwalifikowanie się (reskilling) i wypełnienie luk w umiejętnościach (skills gap).
Wysoka alokacja i profesjonalnie przygotowany przez nasz zespół wniosek pomogą Państwu otrzymać dofinansowanie. Zachęcamy do udziału w konkursie!
Nasi wybrani klienci
JAK WSPÓŁPRACA Z NAMI MOŻE POMÓC W ZDOBYCIU DOFINANSOWANIA PAŃSTWA UCZELNI?
Jesteśmy unikatowym Partnerem dla Uczelni w rozwoju inwestycji, nowych programów kształcenia oraz kompleksowego podnoszenia kompetencji kadr dydaktycznych i administracyjnych.
Mając to na uwadze składamy Państwu ofertę WSPÓŁPRACY. Nie chcemy dla Państwa tylko pisać wniosku albo tylko szkolić kadrę. NASZĄ MISJA JEST POMOC UCZELNIOM W ROZWOJU.
Pomożemy Państwu od 1 kroku… po ostatni jaki wybierzecie i będzie wpisywał się Państwa potrzeby.
PISANIE WNIOSKU O DOFINANSOWANIE
OBSŁUGA PROJEKTU
SZKOLENIA MERYTORYCZNE DLA KADR
SZKOLENIA Z PISANIA WNIOSKÓW
PISANIE WNIOSKU O DOFINANSOWANIE
Napiszemy dla Państwa wniosek o dofinansowanie od początku do końca lub skonsultujemy, wg Państwa potrzeb.
Wiemy, że na Uczelniach często działają wspaniałe i skutecznie zespoły odpowiedzialne za pozyskiwanie funduszy europejskich. Będąc Partnerem dostosowujemy się do Państwa potrzeb. Mamy gotowość do napisania kompletnego wniosku, ale też to przeszkolenia Państwa zespołu na nową rundę dotacji 2021-2027.
- Jeśli jesteście Państwo zainteresowani napisaniem wniosku, zapraszamy do kontaktu.
- Jeśli jesteście Państwo zainteresowani naszą opieką w trakcie realizacji projektu, stałymi konsultacjami w zakresie zamówień lub rozliczaniu dotacji, zapraszamy do KROKU 2, w którym opowiadamy jak pomożemy pomóc.
- Jeśli jesteście Państwo zainteresowani szkoleniem, zapraszamy do KROKU 4!
OBSŁUGA PROJEKTU
Zapewnimy bezpieczeństwo realizacji projektu. Opracujemy dla Państwa wzorcowe dokumenty projektowe. Przeprowadzimy zamówienia, a także rozliczymy otrzymaną dotację.
Powtarzamy naszym Klientom, że pozyskanie dotacji to pierwszy sukces. Drugi i nie mniej ważny to ich skuteczne rozliczenie. Pomagamy Państwu nie tylko w KROKU 1. Możemy być Państwa stałym Partnerem w realizacji projektu.
Na czym polega nasza pomoc?
W CENIE pozyskiwania dofinansowania otrzymujecie Państwo KICK OFF. To dla nas szkolenie, do udziału w którym zapraszamy wszystkie osoby zaangażowane w zarządzanie i obsługę projektu po stronie Uczelni m.in.: kwesturę, dział kadrowy, dział zamówień publicznych itd.
Podczas warsztatu przybliżamy Państwu aktualne Wytyczne w zakresie kwalifikowania wydatków, omawiamy wniosek o dofinansowanie, regulamin konkursu, a także wskaźniki do realizacji i wymogi w zakresie dokumentowania działań projektowych.
Jeśli będziecie Państwo gotowi do samodzielnej realizacji projektu, będziemy trzymać kciuki za sukces. Gdybyście jednak Państwo potrzebowali wsparcia możemy pomóc w obsłudze projektu.
Najmniejsze pakiety pomocowe z naszej strony wynoszą 3 000,00 zł / m-c / netto i obejmują 10 roboczogodzin na Państwa rzecz. Możemy powielać godzinowy zakres wsparcia wg Państwa potrzeb, wielkości projektu oraz liczby zadań do realizacji. WAŻNE: godziny kumulują się kwartalnie, więc jeśli nie wykorzystacie Państwo swojego czasu w 1 miesiącu, nie tracicie godzin tylko przechodzą na kolejny.
Z doświadczenia wiemy, że nasza pomoc, rozliczana w opisany sposób jest najoptymalniejsza i zapewnia Uczelni bezpieczną realizację projektu.
SZKOLENIA MERYTORYCZNE DLA KADR
Przeszkolimy kadrę Uczelni. Dlaczego? Audyt, procedury i dokumenty są podstawą do rozwoju Uczelni, którą to tworzą LUDZIE. By całość była możliwa i spójna, trzeba się uczyć.
Przygotowujemy dla Państwa dedykowaną ofertę uszytą na miarę i dostosowaną do potrzeb Uczelni wyższych.
SZKOLENIA Z PISANIA WNIOSKÓW
Szanowni Państwo,
początek nowej rundy finansowej Funduszy Europejskich 2021-2027 to czas, w którym warto zainwestować w kompetencje. Dobry start, analiza zapisów, wymogów i tego jakie kryteria mają spełniać projekty są kluczowymi czynnikami sukcesu. Dla tych z Państwa, którzy zamierzają opracowywać wnioski o dofinansowanie w ramach FERS, przygotowaliśmy dedykowane szkolenie. Możecie Państwo wybrać opcję
- Szkolenie stacjonarne w Poznaniu
- Szkolenie w formule online.
PROGRAM SZKOLENIA
- Działania 1.5 i 3.1 FERS, czyli nowy priorytet III POWER
- Dokumentacja konkursowa i jej prawidłowa analiza
- Logika budowania wniosku o dofinansowanie w systemie SOWA
- Wskaźniki w projekcie i ich mądre planowanie
- Budżet projektu przyjazny późniejszej realizacji
- Rozszerzone podejście do polityk horyzontalnych z uwzględnieniem m.in. „Standardów dostępności dla polityki spójności 2021-2027”, Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych i ich uwzględnienie w poszczególnych częściach wniosku o dofinansowanie, a następnie realizowanego projektu
CZAS TRWANIA SZKOLENIA: 6 godzin
Uczestnikom szkolenia wydajemy CERTYFIKATY.
PROWADZĄCY:
Michał Spiczak-Brzeziński
Dyrektor Działu Dotacji SENSE consulting
Przedsiębiorca, menedżer, ekspert funduszy europejskich oraz zewnętrznych źródeł finansowania. Od 15 lat doradza przedsiębiorstwom oraz instytucjom w skutecznym pozyskiwaniu środków na rozwój. Tworzy projekty badawczo-rozwojowe, inwestycyjne na infrastrukturę, digitalizację, poprawę efektywności energetycznej oraz dostępność. Pozyskał dotacje dla projektów o wartości przekraczającej miliard złotych.
1.5 FERS - JAKIE DZIAŁANIA MOŻNA ZREALIZOWAĆ W RAMACH DOFINANSOWANIA?
POSTAW NA PRAKTYKĘ!
Projekt zakłada opracowanie programów i realizację działań dydaktycznych, np.:
- kursów
- szkoleń
- warsztatów
które prowadzą do uzyskania kwalifikacji lub podniesienia przez uczestników projektu kompetencji, w tym zawodowych, dopasowanych do oczekiwań pracodawców.
Wsparciem objęte może być również uruchamianie i realizacja kształcenia specjalistycznego na 5. poziomie Polskiej Ramy Kwalifikacji (PRK).
1.5 FERS – KTO JEST ODBIORCĄ WSPARCIA? CZY ISTNIEJE KATALOG KWALIFIKACJI / KOMPETENCJI?
- Uczestnikami projektu mogą być osoby w wieku 18-64 lat (w momencie przystąpienia do projektu), niezależnie od płci
- Katalog kwalifikacji lub kompetencji, przewidzianych do uzyskania lub podniesienia w projekcie będzie WYNIKAŁ Z DIAGNOZY przeprowadzonej przez wnioskodawcę lub z aktualnych dostępnych analiz lub strategii lub opracowań dotyczących luk kompetencyjnych w odniesieniu do potrzeb rynku pracy i gospodarki
1.5 FERS - JAK ZWIĘKSZYĆ SWOJE SZANSE NA OTRZYMANIE DOFINANSOWANIA?
W ramach projektu warto zdecydować się na tzw. kryteria premiujące, które zapewniają dodatkowe punkty, a tym samym zwiększają szanse uczelni na otrzymanie dofinansowania. Dotyczą one:
- Projekt jest realizowany w partnerstwie przynajmniej z jednym podmiotem zrzeszającym pracodawców z obszaru lub branż określonych w Krajowej Inteligentnej Specjalizacji (KIS) lub Regionalnych Inteligentnych Specjalizacjach (RIS) – 20 pkt
- Do realizacji projektu wnioskodawca zatrudni co najmniej 1 osobę z niepełnosprawnością, w wymiarze co najmniej ½ etatu – 5 pkt
DOTACJE DLA UCZELNI - WAŻNE INFORMACJE
Poziom dofinansowania wartości projektu
30 sierpnia 2023 r.
Termin rozpoczęcia naboru wniosków
14 listopada 2023 r.
Termin zakończenia naboru wniosków
100 000 000,00 zł
Alokacja w konkursie
NASZE SUKCESY
61
napisanych projektów dla uczelni w ramach programu Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 (POWER)
95%
Skuteczności w pozyskiwaniu dotacji dla uczelni
180 000 000,00 zł
Pozyskanych dotacji dla uczelni wyższych
13
uczelni z całej Polski
NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA
Czy uczelnia może złożyć więcej niż jeden wniosek o dofinansowanie?
Nie, uczelnia może złożyć maksymalnie jeden wniosek o dofinansowanie, gdyż działania muszą mieć charakter kompleksowy.
Jaki jest poziom dofinansowania dla uczelni w konkursie 1.5 FERS?
Poziom dofinansowania w ramach konkursu 1.5 FERS dla uczelni wyższych na kształcenie na potrzeby gospodarki wynosi aż 97% wartości projektu.
Czy w ramach wydatków w projekcie mogę zlecać usługi podmiotom zewnętrznym?
Łączna wartość wydatków określonych we wniosku, przeznaczonych na usługi zlecane podmiotom zewnętrznym, nie może przekroczyć 30% kwoty kosztów bezpośrednich projektu.
Czym różni się kompetencja od kwalifikacji?
Kompetencja to wyodrębniony zestaw efektów uczenia się/kształcenia, które zostały sprawdzone w procesie walidacji w sposób zgodny z wymaganiami ustalonymi dla danej kompetencji, odnoszącymi się w szczególności do składających się na nią efektów uczenia się.
Kwalifikacja to określony zestaw efektów uczenia się w zakresie wiedzy, umiejętności oraz kompetencji społecznych nabytych w drodze edukacji formalnej, edukacji pozaformalnej lub poprzez uczenie się nieformalne, zgodnych z ustalonymi dla danej kwalifikacji wymaganiami, których osiągnięcie zostało sprawdzone w walidacji oraz formalnie potwierdzone przez instytucję uprawnioną do certyfikowania.
Czy w ramach projektu można uwzględnić opracowanie programów i realizację studiów podyplomowych?
Nie, w projekcie nie można uwzględnić ww. form wsparcia.
Czy znany jest termin ogłoszenia wyników oceny projektów?
Przewidywany termin ogłoszenia wyników naboru to marzec 2024 r.
Newsletter
Bądź na bieżąco z informacjami o szansach na dofinansowanie i nowych możliwościach rozwoju Twojej organizacji