Dostępność - to ma SENS!
Mądre rozmowy z ekspertami od dostępności.
CYKL WEBINARÓW O DOSTĘPNOŚCI!
Dostępność – to ma SENS! to cykl spotkań praktykami i przedstawicielami organizacji wdrażającymi dostępność w różnych obszarach działalności. Od miejsca zamieszkania mieszkania, przez urzędy, szkoły na każdym etapie edukacji, kulturę i sztukę, turystykę, medycynę, po aktywność w społeczności lokalnej – dostępność jest warunkiem niezależności i prawem każdego człowieka. O tym, jak ją wdrażać dobrze, na serio, bez ściemy, nie tylko dla raportu – rozmawiać będziemy z naszymi gośćmi.
Dostępna kultura – to ma SENS!
O tym, że kultura powinna być dostępna dla osób ze szczególnymi potrzebami, nie trzeba już nikogo przekonywać. A jednocześnie wciąż osoby z różnego rodzaju ograniczeniami sprawności nie mogą dowolnie wybierać projekcji filmowych, spektakli teatralnych, zwiedzać wystaw w muzeach i w galeriach.
- Co stanowi główne bariery w korzystaniu z instytucji kultury przez osoby ze szczególnymi potrzebami?
- Czy dożyjemy czasów, gdy każde wydarzenie – także organizacji komercyjnych – będzie dostępne dla osób ze szczególnymi potrzebami?
- Jakie są tips & tricks dostępności, które można wdrożyć od zaraz, by uczynić kulturę dostępniejszą?
- Poznajmy dobre praktyki i pochylimy się nad fakapami, by wiedzieć, jak działać, a jak zupełnie nie, żeby kultura była rzeczywiście dostępna.
Bądźcie z nami już 16 lutego 2023 r. o godzinie 12:00!
Kim jest prowadząca?
dr Natalia Marciniak-Madejska – tłumaczka ETR, trenerka i edukatorka w zakresie ETR, języka prostego i projektowania uniwersalnego. Współpracuje z osobami z niepełnosprawnością intelektualną od 20 lat. Społecznie jest prezeską Stowarzyszenia „Wiara i Światło” i Fundacji Dobrodzieje. Zawodowo jest dyrektorką Centrum Dostępności i Działu Rozwoju w SENSE consulting, wiceprzewodniczącą Polskiej Izby Firm Szkoleniowych, członkinią Krajowej Rady Konsultacyjnej przy Pełnomocniku Rządu ds. Osób z Niepełnosprawnościami w kadencji 2017-2021. Doktoryzowała się w obszarze rozwiązań inkluzywnych dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Jest badaczką społeczną i twórczynią innowacyjnych rozwiązań uwzględniających zasady dostępnej informacji, których odbiorcami niejednokrotnie były osoby z niepełnosprawnością intelektualną.
Kim są goście?
Noemi Etush – kierowniczka Ośrodka Edukacji Muzealnej, Wolontariatu i Współpracy z Publicznością Muzeum Narodowego w Gdańsku. Przez lata związana z Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA, gdzie pełniła funkcję koordynatorki ds. dostepnosci oraz z Uniwersytetem Gdańskim, gdzie uczyła wdrażania dostepnosci oraz zasad savoir-vivre’u w instytucjach kultury. Projektuje i koordynuje wydarzenia dostępne ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb dorosłych i dzieci z niepełnosprawnościami oraz seniorów. Prowadzi konsultacje z zakresu dostępności dla trójmiejskich instytucji kultury.
Marcin Halicki – ekspert ds. dostępności w ramach projektów „Dostępna kultura” oraz „Sport Dostępny”, których celem było sprawdzenie pod kątem dostępności dla osób z niepełnosprawnościami i starszych budynków i obiektów użyteczności publicznej w Poznaniu. Jako ekspert ds. dostępności współpracował z Najwyższą Izbą Kontroli w 2018 roku. Trener szkolący przedstawicieli instytucji użyteczności publicznej w zakresie obsługi klienta z niepełnosprawnościami. Od 2016 roku przeszkolił ponad 2000 osób na terenie Wielkopolski, przedstawicieli i przedstawicielki instytucji użyteczności publicznej, w tym urzędów, banków, instytucji kultury, instytucji sportowych, a także osoby reprezentujące organizacje pozarządowe.