Różne drogi do równości. Rynek równych szans
W ramach projektu możesz skorzystać z:
- Wsparcia psychologicznego, coachingu, mentoringu oraz indywidualnego i grupowego poradnictwa prawnego
- Warsztatów równościowych dla nauczycieli i nauczycielek
- Warsztatów wzmocnieniowych dla osób doświadczających dyskryminacji
O projekcie "Różne drogi do równości. Rynek równych szans"
Projekt „RÓŻNE DROGI DO RÓWNOŚCI – RYNEK RÓWNYCH SZANS” ma na celu wzmocnienie równości szans kobiet i mężczyzn na lokalnym rynku pracy, równych warunków pracy i płacy, lepszej równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, przełamywanie stereotypów związanych z płcią oraz zapobieganie dyskryminacji na rynku pracy. Projekt finansowany jest ze środków Unii Europejskiej i ma charakter społeczny.
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie
Zadania realizowane w projekcie
Wsparcie dla co najmniej 250 kobiet w zakresie wzmocnienia psychicznego i określenia możliwości poprawy ich pozycji na rynku pracy. W ramach tego zadania realizowane będą:
- Wsparcie psychologiczne (średnio 5 godzin na osobę) – wzmocnienie pewności siebie, wsparcie w wychodzeniu z kryzysu.
- Coaching i mentoring (średnio 5 godzin na osobę dla 112 uczestniczek) – dotyczy m.in. równouprawnienia na rynku pracy oraz przełamywania stereotypów związanych z płcią.
- Indywidualne poradnictwo prawne (średnio 3 godziny na osobę dla 50 uczestniczek) – pomoc w rozwiązywaniu trudnych sytuacji prawnych, w tym związanych z przemocą i mobbingiem.
- Grupowe poradnictwo prawne – spotkania tematyczne, m.in. o prawach pracowniczych, sposobach unikania mobbingu, kryteriach wyboru pracodawcy oraz wymiana doświadczeń (18 grup, 4 godziny każde, 8 uczestniczek w grupie).
Zadanie realizowane przez Fundację Czas Kobiet
Kampania zostanie podzielona na 5 odsłon realizowanych przez partnerów projektu (Fundacja Czas Kobiet, Fundacja Muzeum Historii Kobiet, Fundacja, ja Nauczyciel, SENSE consulting sp. z o.o.). Jej cele to:
- Niwelowanie negatywnych stereotypów.
- Promowanie pozytywnych wzorców kobiet odnoszących sukcesy w niestereotypowych rolach.
- Promowanie równości w środowiskach pracodawców z różnych sektorów.
Projekt zakłada realizację warsztatów dla minimum 740 uczestniczek i uczestników, które będą:
- Promować równość szans kobiet i mężczyzn.
- Redukować zjawiska dyskryminacyjne.
- Wzmacniać szczególnie kobiety pracujące w sektorach „różowych kołnierzyków”, osoby z terenów wiejskich oraz osoby z niepełnosprawnościami.
Opracowanie modelu realizacji zasady równych szans kobiet i mężczyzn w organizacjach jest kluczowym działaniem w kontekście wyrównywania szans kobiet i mężczyzn w miejscu pracy i jest pierwszym i jedynym działaniem w projekcie ukierunkowanym na wypracowanie systemowych rozwiązań, na poziomie instytucjonalnym, a nie jednostkowym. Zwiększenie świadomości wśród pracowników, wzrost poczucia własnej wartości, zmiana postaw społecznych nie wystarczą – muszą zajść zmiany na poziomie systemowym, a bez opracowania modelu jest to niemożliwe.
Model, który proponujemy, będzie opracowany w oparciu o metodologię design thinking, co gwarantuje jego dostosowanie do specyfiki różnych branż i kultur organizacyjnych. Przewidziane w nim narzędzia, takie jak gotowe polityki równości szans, drafty procedur, modelowe rozwiązania, case studies, checklisty do wdrożenia konkretnych działań, a także materiały edukacyjne, które będą łatwe do zaadaptowania w organizacjach. Dzięki temu pracodawcy, którzy nie posiadają wiedzy i zasobów, będą mogli wdrożyć te rozwiązania bez konieczności ponoszenia wysokich kosztów na dodatkowe konsultacje czy badania.
Do kogo skierowany jest projekt?
Projekt jest skierowany łącznie do 990 osób (831K, 99M) zamieszkałych, uczących się lub pracujących na terenie województwa wielkopolskiego, jak również do 16 podmiotów posiadających jednostkę organizacyjną na terenie województwa wielkopolskiego. Projekt jest realizowany w okresie 1.11.2024-28.02.2027
Planowany efekt
Głównym rezultatem projektu będzie:
941 osób
które podniosły poziom wiedzy w zakresie równości kobiet i mężczyzn dzięki wsparciu w programie
99 osób
znajdujących się w lepszej sytuacji na rynku pracy po opuszczeniu programu
3 344 390,90 zł
wartość projektu
(całkowity koszt projektu)
2 341 073,63 zł
wysokość wkładu Funduszy Europejskich
Aktualności
Konferencja: Leaders & HR 4 Equality
Poznań znów stał się przestrzenią do ważnych rozmów. Tym razem o równości i różnorodności. W ramach konferencji Leaders & HR 4 Equality – Różne drogi do równości w praktyce spotkali się liderzy i liderki, przedstawiciele świata biznesu, nauki i organizacji społecznych. Cel? Tworzenie lepszego, bardziej inkluzywnego jutra.
Model równościowy dla organizacji
Pracujemy nad opracowaniem modelu realizacji zasady równych szans kobiet i mężczyzn w organizacjach. To kompleksowe rozwiązanie obejmie zestaw narzędzi gotowych do wdrożenia. Już teraz możesz zgłosić swój akces do konsultacji założeń modelu!
Kto za tym stoi?
W realizację projektu zaangażowane są 4 wyjątkowe organizacje: