ESG – CENTRUM ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU

Jak możemy pomóc?

Audyt ESG

Sprawdzamy zakres przestrzegania przepisów i wpływ na środowisko i społeczeństwo oraz wprowadzamy niezbędne korekty.

Czytaj więcej...

Raportowanie ESG

Planujemy z wizją końca – przygotujemy Was do raportowania i zbudujemy dla Was mapę drogową z działaniami, których wdrożenie będzie osiągalne dla Waszej organizacji.

Czytaj więcej...

Doradztwo z zakresu ESG

Pomagamy zaplanować i wdrożyć kolejne usprawnienia na rzecz poprawy wartości wskaźników.

Czytaj więcej...

Szkolenia ESG

Tworzymy solidne podstawy do wdrożenia i integracji zasad ESG w codziennej działalności firmy, poprzez budowanie kompetencji i świadomości członków zespołu z różnych działów.

Czytaj więcej...

ZADBAJ O ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ W TWOJEJ FIRMIE!

Przedsiębiorco, w obliczu współczesnych wyzwań, przed którymi stoją firmy, coraz większą wagę przykłada się do kwestii wykraczających poza tradycyjne aspekty działalności gospodarczej.

Jednym z istotnych elementów staje się raportowanie ESG (Environmental, Social, Governance), które obejmuje zasady zrównoważonego rozwoju, w tym ochronę środowiska, odpowiedzialność społeczną oraz ład korporacyjny.

W Polsce, podobnie jak na całym świecie, przedsiębiorstwa będą zobowiązane do uwzględnienia tych kluczowych aspektów w swoich raportach. Dlatego nie czekaj i zacznij wdrażać ESG w Twojej firmie z SENSE już dziś!

Wysoką jakość gwarantujemy praktycznym doświadczeniem naszych ekspertów z różnych dziedzin skupionych wokół zrównoważonego rozwoju.

klocki ESG

ELEMENTY, KTÓRE UWZGLĘDNIAMY W STRATEGII ESG:

Cele zrównoważonego rozwoju ONZ

Europejskie standardy sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju (ESRS) dla branży klienta

Standardy obliczeń, tj. the GHG Protocol A Corporate Accounting and Reporting Standard, GHG Protocol Scope 2 i Corporate Value Chain (Scope 3)

Polityki unijne branżowe powiązane z Zielonym Ładem

Benchmark w branży, w tym wśród kluczowych klientów

AUDYT I PRZYGOTOWANIE DO RAPORTOWANIA ESG

Cele procesu:

  • Przygotowanie do raportowania zgodnego z europejskimi standardami sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju (ESRS). 
  • Analiza zasobów firmy pod kątem danych już gromadzonych, niezbędnych do raportowania ESG.
  • Analiza podwójnej istotności i analiza luk.

  • Przygotowanie do wdrożenia wskaźników ESG.

  • Zwalidowane metody i narzędzia do gromadzenia i analiz danych.

  • Uwzględnienie specyfiki branży oraz wymogów i wytycznych głównych klientów i dostawców.

ikonka kółko

ETAP 0

WARSZTAT EDUKACYJNY

ikonka kółko

ETAP I

ANALIZA STRATEGII MODELU BIZNESOWEGO I ŁAŃCUCHA WARTOŚCI

ikonka kółko

ETAP II

ANALIZA IRO I PODWÓJNEJ ISTOTNOŚCI

ikonka kółko

ETAP III

PRZYGOTOWANIE DO RAPORTOWANIA

RAPORTOWANIE ESG

Oferujemy kompleksowe wsparcie w zakresie wdrażania strategii ESG:

  • Gromadzenie danych: usprawniamy zbieranie kluczowych informacji ESG w Twojej firmie.
  • Praca w łańcuchu dostaw: analizujemy łańcuch dostaw, aby poprawić zarządzanie śladem węglowym.
  • Opracowanie polityk i procedur: tworzymy i aktualizujemy polityki środowiskowe oraz procedury zgodne z najlepszymi praktykami.
  • Wdrożenie działań ESG: pomagamy w realizacji inicjatyw zrównoważonego rozwoju.
  • Opracowanie raportu ESG: przygotowujemy firmę do raportowania na podstawie zebranych danych.

Skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się, jak możemy wspierać Twoją firmę w osiąganiu celów zrównoważonego rozwoju!

napis ESG z trawy na brązowej ziemi
wieża z klocków a na każdym z nich obrazek przedstawiający zieloną energię na przykład wodę, panele fotowoltaiczne czy wiatrak

DORADZTWO ESG

Oferujemy kompleksowe wsparcie w zakresie doradztwa strategii ESG:

  • Obliczanie śladu węglowego: obliczamy całkowitą emisję gazów cieplarnianych, w tym emisje bezpośrednie i pośrednie, oraz opracowujemy strategie ich redukcji.
  • Integracja ESG z działalnością operacyjną: wspieramy integrację wytycznych ESG w codziennych operacjach, w tym w procesach produkcyjnych i zarządzaniu relacjami.
  • Strategia komunikacji i zaangażowania interesariuszy: doradzamy w komunikacji wyników ESG oraz budowaniu relacji z interesariuszami, w tym inwestorami i społecznością lokalną.
  • Zarządzanie zrównoważonym łańcuchem dostaw: pomagamy w integracji zasad zrównoważonego rozwoju w łańcuchu dostaw oraz ocenie praktyk ESG dostawców.
  • Dofinansowania do rozwiązań środowiskowych: umożliwiamy pozyskiwanie dotacji na projekty związane z zrównoważonym rozwojem i gospodarką o obiegu zamkniętym.
  • Strategia DEI: tworzymy strategie na rzecz równości i inkluzji w miejscu pracy, minimalizując negatywne skutki działalności przedsiębiorstwa.

SZKOLENIA ESG - REKOMENDOWANE TEMATY SZKOLEŃ

Tworzymy solidne podstawy do wdrożenia i integracji zasad ESG w codziennej działalności firmy, poprzez budowanie kompetencji i świadomości członków zespołu z różnych działów.

Rekomendowane tematy szkoleń dla Twojej organizacji w zakresie ESG:

  1. Zrównoważony rozwój, najnowsze trendy i rozwiązania: przedstawiamy aktualne trendy i innowacyjne rozwiązania z zakresu zrównoważonego rozwoju, pomagając firmom dostosować się do dynamicznie zmieniającego się rynku i wymogów środowiskowych.
  2. Warsztat wprowadzający firmę do raportowania ESG: szkolenie, które wprowadza podstawy raportowania ESG, wyjaśniając kluczowe wskaźniki i standardy oraz jak skutecznie monitorować postępy w zrównoważonym rozwoju.
  3. Gospodarka o Obiegu Zamkniętym (GOZ) w działalności przedsiębiorstwa: doradzamy, jak wdrożyć zasady GOZ w firmie, optymalizując wykorzystanie zasobów, minimalizując odpady i promując recykling oraz ponowne użycie materiałów.
  4. Taksonomia UE. Przegląd regulacji z zakresu zrównoważonego rozwoju: omawiamy przepisy i wytyczne unijne dotyczące zrównoważonego rozwoju, pomagając firmom zrozumieć i spełniać wymagania Taksonomii UE.
  5. Zrównoważone modele biznesowe: pomagamy tworzyć modele biznesowe, które integrują zasady zrównoważonego rozwoju, zwiększając efektywność operacyjną i wspierając długoterminową rentowność.
kobieta trzyma żarówkę symbolizującą raportowanie ESG

NASI EKSPERCI

Bartosz Sierżęga - eskpert ESG

Doktoryzuje się w dziedzinie gospodarki o obiegu zamkniętym, ukończył kierunek Inżynieria Środowiska. Karierę zaczynał od projektowania i realizacji systemów grzewczych i wentylacyjnych opartych na odnawialnych źródłach energii. Następnie współzałożył Grupę Ekopro gdzie swoje doświadczenie poszerzył o recykling, ekologistykę i funkcjonowanie modelu gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ).

Zajmuje się tworzeniem zrównoważonych strategii rozwoju firm (CSR i ESG), zapewniając im wdrożenie rozwiązań pod kątem gospodarowania odpadami i opakowaniami (ROP) oraz projektując rozwiązania ograniczające zapotrzebowanie energetyczne, wodne oraz zmniejszające emisję zanieczyszczeń oraz skracających łańcuchy dostaw.

Kompleksowo wdraża model ESG i GOZ w przedsiębiorstwach i redukuje ich ślad węglowy przybliżając organizacje do zrównoważonego rozwoju oraz przygotowując na realizację dzisiejszych obowiązków środowiskowych np. w obrębie BDO i KOBiZE oraz przyszłych przepisów takich jak raportowanie ESG.

Prezes Ekowitryna sp. z o.o., Audytor wewnętrzny ISO 9001 oraz ISO 14001. Współzałożyciel Grupy EKOPRO sp. z o.o.

Ekspert Czystszej Produkcji, Ekspert Climate Leadership.

Bartosz Furtak_ekspert_ESG

Stworzył markę SooCulture™, w ramach której łączy ze sobą świat HR ze światem zrównoważonego rozwoju. Prowadzi kursy na uczelniach (np. Akademia Leona Koźmińskiego), w ramach Szkoły ESG czy wieloma partnerami, w tym z trzeciego sektora. Wspiera również firmy projektowo – pomagając wypracować rozwiązania z zakresu zrównoważonego rozwoju czy przygotowania do raportowania zrównoważonego rozwoju zgodnie z ESRS.

Współpracuje projektowo i naukowo z wieloma organizacjami działającymi na rzecz konkretnych obszarów zrównoważonego rozwoju: work-life balance, równości płci, szkoleń i rozwoju, integracji osób z niepełnosprawnościami, różnorodności, włączania, równości (DEIB), dialogu z pracownikami i klientami, kultury organizacyjnej, procesów i procedur, między innymi ochrony sygnalistów.

“Po godzinach” tworzy SooCulture Talks – podcastu o zrównoważonym rozwoju w HR.

Jonasz Szczeniowski_eskpert_ESG

Ekspert w zarządzaniu energią oraz realizacji projektów poprawiających efektywność energetyczną w przemyśle spożywczym i elektromaszynowym. Od 2014 roku z sukcesem wspiera firmy w redukcji śladu węglowego, obniżaniu kosztów operacyjnych oraz osiąganiu celów zrównoważonego rozwoju. Jego działania koncentrują się na praktycznej stronie dekarbonizacji, a każda współpraca przynosi wymierne korzyści zarówno środowiskowe, jak i finansowe.

Specjalizuje się w kompleksowych analizach gospodarki energetycznej przedsiębiorstw, ocenie stanu technicznego instalacji oraz opracowywaniu i wdrażaniu skutecznych strategii modernizacyjnych.

Posiada doświadczenie w:

· modernizacjach systemów oświetlenia i automatyki,

· monitorowaniu zużycia energii i śladu węglowego,

· audytach energetycznych,

· optymalizacji procesów przemysłowych.

Edyta Lorenc-Trąba ekspertka ESG

Jest prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem w praktyce sądowej, a także menedżerem, doradcą i szkoleniowcem specjalizującym się w prawie pracy. Przez lata prowadziła szkolenia z zakresu prawa pracy i czasu pracy, a także opracowywała oraz realizowała programy szkoleń z zakresu kompetencji miękkich. Jej obszary specjalizacji obejmują ocenę i rozwój kapitału ludzkiego, zarządzanie kompetencjami i talentami oraz wdrażanie systemów ocen pracowniczych, takich jak 360 stopni.

Ponadto, zajmuje się wdrażaniem narzędzi i procedur wspierających zarządzanie procesami HR. Współpracuje z międzynarodowymi firmami, przygotowując szkolenia e-learningowe w języku angielskim oraz zapewnia doradztwo i wsparcie w zakresie polityki HR dla wielu organizacji.

Prowadziła szkolenia dla m.in.: PSE, Enea, GAZ System, ORLEN, TAURON, Lufthansa, KOWR, Spółdzielnie Mieszkaniowe, Urzędy Miasta, Starostwa, Sąd Okręgowy w Warszawie, Agencję Mienia Wojskowego, TOP Farms

Umów się na na bezpłatną konsultację już dziś!

STREFA WIEDZY O ESG

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Raportowanie ESG - co to jest?

Raportowanie ESG (znane także jako raportowanie niefinansowe) polega na przedstawieniu informacji o działalności firmy, opierając się na trzech kluczowych filarach:

E (environmental) – dotyczące środowiska.

S (social) – dotyczące społecznej odpowiedzialności.

G (governance) – dotyczące ładu korporacyjnego.

ESG stanowi zbiór nowoczesnych standardów działania w biznesie, uwzględniających czynniki wpływające na wartość i ocenę organizacji. Na ich podstawie opracowywane są ratingi i oceny pozafinansowe, które mają znaczący wpływ na wycenę i wartość spółek.

Kto ma obowiązek raportowania ESG?

  • Za 2025 r. (złożenie raportu na początku 2026r) 

duże spółki, które spełnią 2 z 3 kryteriów:

1. zatrudnienie ponad 250 pracowników,

2. suma bilansowa powyżej 25 mln EUR

i/lub 3. roczne przychody powyżej 50 mln EUR (220 ml PLN).

 

  • Za 2026 r. (złożenie raportu na początku 2027r) raport ESG będą musiały przygotowywać małe i średnie przedsiębiorstwa, które spełnią 2 z 3 kryteriów: 1. zatrudnienie ponad 10 pracowników, 2. suma bilansowa powyżej 350 tys. EUR 3. i/lub roczne przychody powyżej 700 tys. EUR (pow. 3 mln PLN)
  • Interesować może to też mniejsze firmy, które:

pracują z dużymi klientami (oni składają raporty i w tych raportach jest info o dostawcach)

starają się o dofinansowania (np. Kredyt ekologiczny itp.), kredyty komercyjne w bankach

 

Dlaczego raportowanie ESG jest ważne?

Inwestorzy coraz częściej przywiązują wagę do aspektów ESG przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych. W związku z tym firmy, które transparentnie poważnie potraktują raportowanie ESG oraz inne działania na rzecz zrównoważonego rozwoju, zyskują na atrakcyjności w oczach funduszy inwestycyjnych, banków oraz innych instytucji finansowych.

Strategie ESG odgrywają również kluczową rolę w budowaniu przewagi konkurencyjnej. Wynika to z tego, że konsumenci coraz częściej preferują produkty i usługi firm, które dbają o zrównoważony rozwój, przestrzegają praw człowieka i stosują zasady uczciwego zarządzania. Dlatego więc  firmy z rzetelnym raportowaniem ESG mogą zyskać lojalnych klientów i zwiększyć swoją stabilność finansową.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI