Od Hongkongu po Poznań. Rola ESG w budowaniu zrównoważonej przyszłości.
BLOG | 04 grudnia 2024 r.
Patrząc na statystyki, ESG na dobre weszło na salony. Widzimy, że bez względu na wielkość firm jest omawiane zarówno w kontekście wizerunku biznesu, ale co najważniejsze, zaczyna coraz częściej uwzględniane być podczas nazywania celów strategicznych. Zeszłoroczne dane z „ESG Monitor 2023” opracowanymi przez agencję konsultingową SEC Newgate pokazują wyraźnie, że oczekiwania społeczne w dziedzinie inicjatyw związanych z ESG osiągnęły nowy poziom-aż 77% ankietowanych uważa je za kluczowe. Co ciekawe, w Polsce, mimo jednej z najniższych w Europie znajomości pojęcia ESG (8%), aż 49% respondentów pozytywnie ocenia kierunek zmian w kraju. Również społeczeństwo coraz bardziej oczekuje, że rozwój gospodarczy nie będzie odbywał się kosztem środowiska i etyki. Konieczne jest więc holistyczne podejście – od działań na rzecz klimatu po odpowiedzialność wobec pracowników i klientów.
Firmy i rządy muszą udowodnić, że ich zaangażowanie w ESG to realne działania, a nie jedynie wizerunkowe deklaracje.
Świadomość na temat ESG znacząco różni się w poszczególnych krajach, co również uwidacznia przytoczony powyżej raport. Choć globalne zainteresowanie kwestiami zrównoważonego rozwoju rośnie, wiele społeczeństw wciąż nie rozumie w pełni tego pojęcia. W krajach takich jak Zjednoczone Emiraty Arabskie, Singapur czy Hongkong świadomość ESG jest najwyższa (średnio około 80%), podczas gdy w Polsce i Hiszpanii ponad połowa respondentów (średnio około 60%) nie wie, co oznacza ten termin. Te różnice wskazują na konieczność bardziej efektywnej edukacji i komunikacji, by zmniejszyć globalne dysproporcje w postrzeganiu ESG jako standardu odpowiedzialności społecznej i biznesowej.
Zacznij od edukacji w obszarze ESG
Wspomniany Hongkong, gdzie ESG rozwija się w niezwykle dynamicznym tempie, jest po pierwsze wysoka świadomość społeczeństwa, a po drugie cały szereg działań edukacyjnych zaczynających się od najmłodszych lat. Efekt: od kilku lat to właśnie tam odnotowywane są największe wzrosty w przekonaniu, że przedsiębiorstwa powinny podejmować działania na rzecz zrównoważonego rozwoju. Wysoka świadomość społeczna oraz rygorystyczne regulacje nakładane na firmy wyróżniają Hongkong jako lidera w obszarze ESG.
Wskaźniki nie kłamią, czyli po co raportowanie ESG?
Wzrost zainteresowania tymi kwestiami w mieście wynika z szeregu czynników, w tym wprowadzenia surowszych regulacji dotyczących raportowania ESG, które zmuszają firmy do ujawniania danych związanych z klimatem i zrównoważonym rozwojem. Dodatkowo, Hongkong aktywnie wspiera zielone finansowanie, oferując bodźce podatkowe dla emisji zielonych obligacji oraz promując inwestycje w zielone kredyty i fundusze. Jako strategiczna brama łącząca rynek wschodni z zachodnim, Hongkong odgrywa istotną rolę w rozwoju finansów zrównoważonych w Azji, umożliwiając chińskim przedsiębiorstwom pozyskiwanie kapitału na projekty ekologiczne.
Ponadto, presja ze strony inwestorów i społeczeństwa wymusza na firmach większe uwzględnianie ryzyk klimatycznych oraz wdrażanie odpowiednich standardów ładu korporacyjnego. Hongkong nie tylko reaguje na te oczekiwania, ale również angażuje się w rozwój zrównoważonych projektów miejskich, takich jak energooszczędne budynki, transport czy odnawialne źródła energii. Dzięki rozwiniętej infrastrukturze finansowej i ambitnym celom ESG, Hongkong staje się atrakcyjnym centrum inwestycyjnym w regionie Azji-Pacyfiku.
Nazwij i zmierz, to co robisz.
Należy również pamiętać, że niska świadomość w kontekście ESG w wysokorozwiniętych krajach zachodnich niekoniecznie oznacza, że zasady te nie są stosowane. W rzeczywistości wiele firm w krajach zachodnich podejmuje działania związane z ESG, nawet jeśli ogólna świadomość na ten temat w społeczeństwie pozostaje na niskim poziomie. Często wynika to z faktu, że przedsiębiorstwa wdrażają inicjatywy ESG z powodów regulacyjnych, wizerunkowych lub oczekiwań inwestorów, mimo że szerokie grono obywateli czy konsumentów nie jest w pełni świadome tych działań. Zatem brak pełnej świadomości w społeczeństwie nie zawsze oznacza, że firmy ignorują kwestie związane z odpowiedzialnością społeczną, środowiskową czy ładem korporacyjnym.
Bądź inicjatorem_ką zmian biznesowych w zakresie ESG
Polska, mimo stosunkowo niskiej świadomości społecznej na temat ESG, wykazuje pozytywny trend w postrzeganiu zmian w tym obszarze. Kluczowe jest jednak, aby te działania nabierały tempa i miały solidne podstawy zarówno w edukacji, jak i wdrażaniu konkretnych rozwiązań. Jako SENSE Consulting, wspieramy organizacje w podejmowaniu wyzwań związanych z ESG, oferując kompleksowe doradztwo, wdrożenia oraz edukację pracowników.
Naszą misją jest pomaganie firmom w przejściu na zrównoważony model działalności – od tworzenia strategii i raportowania, po budowanie świadomości w zespołach. Wierzymy, że zmiany na poziomie lokalnym mogą mieć globalny wpływ, dlatego koncentrujemy się na rzeczywistych działaniach, które przekładają się na długoterminowe korzyści dla przedsiębiorstw, społeczeństwa i środowiska. Razem możemy stworzyć bardziej odpowiedzialną przyszłość.
Sprawdź, jak możemy pomóc w Twojej organizacji we wdrażaniu ESG!