Innowacje ekologiczne w biznesie – jak kredyt ekologiczny wspiera przedsiębiorców w 2024 roku?
BLOG | 3 kwietnia 2024 r.
W 2024 roku przedsiębiorcy stoją przed okazją skorzystania z różnorodnych form wsparcia finansowego, które mogą znacząco przyczynić się do rozwoju ich działalności. Wśród dostępnych opcji, szczególną uwagę warto zwrócić na Kredyt Ekologiczny. Realizując projekt z wykorzystaniem tego źródła finansowania, przedsiębiorcy mogą nie tylko znacząco obniżyć koszty operacyjne działalności, ale również przyczynić się do ochrony środowiska.
Założenia naboru
Kredyt Ekologiczny to inicjatywa wspierająca przedsiębiorstwa sektora MŚP (mikro, małe i średnie) oraz small mid-caps (spółki zatrudniające nie więcej niż 499 pracowników) i mid-caps (nie więcej niż 3000 pracowników), które planują modernizację swojej infrastruktury, takiej jak budynki, maszyny i urządzenia.
Dzięki Kredytowi Ekologicznemu przedsiębiorcy mogą inwestować w szeroką gamę działań związanych z ekologią i efektywnością energetyczną, m.in. w termomodernizację budynków, zmianę źródeł energii na bardziej ekologiczne oraz wymianę urządzeń, instalacji lub linii technologicznych na bardziej energooszczędne. Program ten promuje także wykorzystanie odnawialnych źródeł energii.
Podstawowe warunki
Dokładny zakres projektu wynika z audytu energetycznego przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, który stanowi obligatoryjny załącznik do wniosku o dofinansowanie, a także z audytu efektywności energetycznej (opcjonalnie). Audyt musi zostać przeprowadzony przez niezależny podmiot przed złożeniem wniosku.
Niezbędnym dokumentem umożliwiającym aplikowanie w ramach Kredytu Ekologicznego jest także promesa kredytowa. Wynika to z tego, że formą wsparcia w naborze jest dotacja, która przeznaczona jest na spłatę zaciągniętego przez przedsiębiorcę kredytu na realizację projektu. Wartość kredytu musi być co najmniej równa kwocie uzyskanej dotacji.
Warunkiem pozyskania dotacji na przedsięwzięcie jest również uzyskanie oszczędności energii na poziomie co najmniej 20% w części działalności objętej projektem.
Dwie szanse na zdobycie dofinansowania
W 2024 roku harmonogram FENG przewiduje przeprowadzenie aż dwóch naborów w ramach programu Kredyt Ekologiczny. Pierwszy nabór trwać będzie od 25 kwietnia do 25 lipca 2024 r. Ogłoszenie drugiego naboru zaplanowano jesienią – ponowna możliwość ubiegania się o dofinansowanie rozpocznie się 17 października 2024 r. i potrwa do 30 grudnia 2024 r.
Pomyśl o środowisku już dziś – przedstaw nam swój pomysł na projekt, a my zajmiemy się pozyskaniem dotacji na jego realizację. Zapraszamy do kontaktu.
NAJNOWSZE WPISY
Recepta na dotacje – cykl spotkań dla branży medycznej
Dotacje na magazyny energii
Krajowy Plan Odbudowy a kardiologia
Dotacje z KPO na tworzenie i rozwój Centrów Wsparcia Badań Klinicznych Copy
Autorka tekstu
Związany z Funduszami Europejskimi od 2014 roku, a od 8 lat zawodowo zajmuje się opracowywaniem projektów współfinansowanych ze środków unijnych i krajowych dla organizacji, w tym przedsiębiorstw, jednostek samorządu terytorialnego czy podmiotów leczniczych.
Specjalizuje się w projektach inwestycyjnych, badawczo-rozwojowych, z zakresu tworzenia nowych produktów i usług oraz wspierających proces internacjonalizacji.
Dla klientów pozyskał dotychczas prawie 300 mln zł dofinansowania. W swoim portfolio posiada ponad setkę projektów, w tym opracowane wnioski, biznesplany i studia wykonalności.
Geograf z wykształcenia i zamiłowania, absolwent studiów II stopnia na kierunku gospodarka przestrzenna Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Autor i współautor 3 artykułów naukowych w obrębie geografii społeczno-ekonomicznej.
Miłośnik sportu, w szczególności żużla. Podróżnik, otwarty na nowe pasje – obecną jest squash.