Polski Akt o Dostępności – sprawdź, czy przepisy dotyczą Twojej firmy
BLOG | 1 kwietnia 2025 r.
Dziś mała checklista dla każdego biznesu, aby sprawdzić, czy zmiany dotyczą właśnie Ciebie i Twojego biznesu.
Akt, który mamy na myśli to Ustawa o zapewnianiu dostępności niektórych produktów i usług (nazywana też Polskim Aktem o Dostępności). Nakłada ona bowiem konkretne obowiązki na wybrane firmy: producentów, usługodawców, a także importerów, dystrybutorów i eksporterów określonych produktów. Czyli całkiem wiele branż, prawda?

Zobacz więc, kogo dotyczą przepisy?
Zgodnie z ustawą, obowiązki w zakresie zapewniania dostępności mają przede wszystkim:
Producenci:
- sprzętu komputerowego i systemów operacyjnych,
- terminali płatniczych oraz terminali samoobsługowych (np. bankomaty, wpłatomaty, automaty biletowe, urządzenia do odprawy, infomaty),
- konsumenckich urządzeń wykorzystywanych do usług telekomunikacyjnych i dostępu do mediów audiowizualnych,
- czytników e-booków.
Usługodawcy świadczący:
- usługi telekomunikacyjne,
- dostęp do usług medialnych (np. serwisy VOD),
- pasażerski transport drogowy, lotniczy, kolejowy i wodny,
- bankowość detaliczną,
- sprzedaż i rozpowszechnianie e-booków,
- handel elektroniczny (e-commerce).
Ale to nie wszystko – obowiązki dotyczą także firm w całym łańcuchu dostaw.
Importerzy i dystrybutorzy:
- Importerzy muszą wprowadzać na rynek tylko produkty spełniające wymagania dostępności, a także zadbać o odpowiednie warunki transportu i przechowywania, które nie pogorszą poziomu dostępności.
- Dystrybutorzy mają obowiązek upewnić się, że producent i importer wywiązali się ze swoich obowiązków.
I teraz kolejna ciekawostka!
Jeśli importer lub dystrybutor sprzedaje produkt pod własną marką albo modyfikuje go w sposób wpływający na jego zgodność z wymaganiami dostępności. Zgodnie z art. 31 ustawy – jest traktowany jak producent i odpowiada tak samo jak on.
Nie panikuj - oto lista, o czym musisz pamiętać:
Ustawa nie wymaga od Ciebie zmiany podstawowych właściwości produktu lub usługi. Chodzi o dostosowanie ich w taki sposób, aby mogły z nich korzystać również osoby z niepełnosprawnościami.
Jeśli jesteś producentem, musisz więc:
- zapewnić, że Twoje produkty spełniają wymagania dostępności,
- ocenić zgodność produktów z tymi wymaganiami,
- przygotować dokumentację techniczną, która to potwierdza,
- sporządzić deklarację zgodności.
Jeśli jesteś usługodawcą, Twoje obowiązki obejmują:
- ocenę zgodności oferowanych usług z wymaganiami dostępności,
- poinformowanie klientów (np. w regulaminie) w jasny sposób, jak świadczona usługa spełnia wymagania dostępności – w formie papierowej lub elektronicznej.
A co z pozostałymi firmami?
Przepisy ustawy obowiązują tylko w określonych branżach i dotyczą konkretnych produktów i usług. Ale to nie oznacza, że tylko te firmy powinny interesować się dostępnością.
Dostępność to nie tylko obowiązek prawny – to także realna wartość biznesowa.
Dostosowanie produktów i usług do potrzeb osób z niepełnosprawnościami zwiększa ich dostępność także dla szerokiego grona odbiorców (osób starszych, klientów z tymczasowymi ograniczeniami – np. złamaną ręką, osób korzystających z różnych urządzeń i technologii wspierających – np. aparatów słuchowych). Wprowadzenie dostępnościowych rozwiązań:
- ułatwia korzystanie z Twojej oferty szerszemu gronu klientów,
- wzmacnia wizerunek firmy jako odpowiedzialnej i nowoczesnej,
- podnosi konkurencyjność – zwłaszcza na rynkach, gdzie standardy dostępności są już normą.
Dlatego nawet jeśli Twoja firma nie jest bezpośrednio objęta przepisami ustawy – warto wdrażać zasady dostępności. To krok w stronę lepszych doświadczeń klientów i zrównoważonego rozwoju.
Śledź nasz biuletyn – w kolejnych artykułach przyjrzymy się szczegółowym wytycznym dostępności dla poszczególnych branż i pokażemy, jak skutecznie wdrażać je w praktyce.

Autor wpisu
Dariusz Gosk
Prowadzi szkolenia z obszaru dostępności, projektowania uniwersalnego, niepełnosprawności dla różnych grup odbiorców – koordynatorów dostępności, pracowników administracji publicznej i samorządowej, organizacji pozarządowych oraz sektora biznesowego. Przeprowadza audyty dostępności architektonicznej i informacyjno-komunikacyjnej (ponad 150 audytów przeprowadzonych w ciągu ostatnich 2 lat)Jest kierownikiem zespołu audytowego w projekcie „Dostępność + dla zdrowia”. Prowadzi szkolenia z obszaru projektowania uniwersalnego w ramach projektu „Akademia Dostępności”, skierowane do architektów, inżynierów budownictwa, urbanistów Wykładowca uczelni wyższych (Uniwersytet Kaźmierza Wielkiego w Bydgoszczy).
Współpracuje z pracodawcami w zakresie realizacji projektów HR, adaptacji i przystosowywania miejsc pracy, zarządzania różnorodnością. Wspiera firmy i instytucje w zakresie przygotowania i przeprowadzenia audytów miejsc pracy i dostępności dla osób z niepełnosprawnościami. Koordynował liczne projekty rekrutacyjne mające na celu wdrożenie zatrudnienia osób z niepełnosprawnością w instytucjach publicznych i prywatnych
W ciągu ostatnich 3 lat przeprowadził ponad 2500 godzin szkoleń.