Ścieżka SMART w 2024 roku – co się zmieniło?
BLOG | 26 czerwca 2024 r.
Już jutro, 27 czerwca 2024 roku, rusza tegoroczny nabór do konkursu Ścieżka SMART. Co się zmieniło od zeszłego roku? Jakie są najistotniejsze różnice? Czy będzie łatwiej pozyskać dotację ze Ścieżki SMART? Tego wszystkiego dowiecie się Państwo z tego artykułu!
23 kwietnia Komitet Monitorujący Programu FENG przyjął nowe kryteria oceny dla Ścieżki SMART, wprowadzając istotne modyfikacje, które znacząco wpłyną na nadchodzącą rundę konkursu rozpoczynającą się 27 czerwca i trwającą do 24 października. Wprowadzone zmiany, w tym dwustopniowy proces oceny, mają na celu usprawnienie i zwiększenie efektywności oceny projektów. Jednak z perspektywy specjalisty ds. dotacji unijnych, istnieje kilka aspektów, które wymagają uwagi.
Ścieżka SMART 2024 - długość oceny wniosków
Jednym z głównych wyzwań dla przedsiębiorstw składających innowacyjne projekty badawczo-rozwojowe była jak do tej pory długość procesu oceny. Obecnie ocena wniosków w ramach Ścieżki SMART jest czasochłonna i często przekracza regulaminowe 100 dni. Na przykład, wyniki konkursu dla dużych przedsiębiorstw zakończonego w listopadzie 2023 roku zostały ogłoszone dopiero w czerwcu 2024 roku, co oznacza ponad sześciomiesięczne oczekiwanie. Taka długość oceny stanowi istotne obciążenie dla przedsiębiorstw, które muszą planować swoje działania i alokację zasobów z dużym wyprzedzeniem.
Dwustopniowy proces oceny Ścieżki SMART: czy to ułatwi pozyskiwanie dotacji na innowacje?
Nowa struktura oceny, podzielona na dwa etapy, to najbardziej znacząca zmiana. W poprzednich edycjach ocena była jednofazowa i obejmowała różnorodne kryteria obligatoryjne i rankingujące. Teraz pierwszy etap skupi się na weryfikacji podstawowych kryteriów obligatoryjnych, takich jak kwalifikowalność wnioskodawcy oraz zgodność z zakresem naboru. Dodatkowo oceniane będą kluczowe kryteria dla modułów B+R i wdrożenia innowacji. Tylko projekty spełniające te wstępne wymagania przejdą do drugiego etapu.
Wprowadzenie dwustopniowego procesu oceny może zatem zredukować obciążenie związane z oceną projektów niekwalifikujących się na wczesnym etapie, co jest krokiem w dobrym kierunku. Zabieg ten powinien umożliwić skoncentrowanie zasobów NCBiR oraz PARP na projektach o rzeczywistym potencjale innowacyjnym.
Zmiany w kryteriach rankingujących w Ścieżce SMART: lepsze dopasowanie do innowacyjnych projektów?
Zmiany w kryteriach rankingujących i rozstrzygających mają na celu lepsze dopasowanie oceny do rzeczywistego potencjału projektów, zaś nowe kryterium ekoinnowacji na poziomie krajowym podkreśla rosnące znaczenie zrównoważonych rozwiązań.
Jednakże, pomimo tych zmian, kryteria punktowane wciąż pozostają subiektywne. W praktyce, ocena często zależy od interpretacji poszczególnych ekspertów oceniających projekty, co może prowadzić do niespójności i braku przejrzystości. Wnioskodawcy często nie mają jasnego wglądu w to, jak ich projekty są oceniane, co utrudnia im przygotowanie aplikacji spełniających wszystkie wymagania. Wprowadzenie bardziej konkretnych i mierzalnych kryteriów oceny mogłoby znacząco poprawić cały proces.
Ścieżka SMART, a minimalne wartości kosztów kwalifikowanych. Nowe wyzwania dla mniejszych projektów
Warto także odnotować, że nowe wymagania dla modułu B+R wprowadzają minimalne wartości kosztów kwalifikowanych na poziomie 3 mln złotych zarówno dla dużych przedsiębiorstw, jak i MŚP. Zabieg ten jest najpewniej próbą postawienia linii demarkacyjnej między SMART-em, a innymi konkursami. Oznacza to, że mniejsze, ale równie innowacyjne projekty będą mogły szukać dotacji na przykład w naborach regionalnych. Tym samym ograniczy to liczbę projektów podlegających ocenie w konkursie.
Jednak brak zmian w pozostałych kryteriach punktowanych pozostaje problematyczny. Kryteria te, znane z poprzednich edycji, często są subiektywne, co utrudnia wnioskodawcom precyzyjne dopasowanie projektów do wymagań. Tutaj duże znaczenie ma zatem doświadczenie przy przygotowywaniu wniosków i umiejętność interpretacji kryteriów oceny.
Ścieżka SMART w 2024 roku - wymóg posiadania umów z krytycznymi podwykonawcami
Kolejna ważna zmiana, to na pewno rezygnacja z wymogu posiadania umów z krytycznymi podwykonawcami na etapie składania wniosku, która eliminuje jedną z głównych barier biurokratycznych, często będących przeszkodą dla projektów w branży life science.
Doświadczenie ma znaczenie w aplikowaniu o dotacje na innowacje: jak zwiększyć swoje szanse?
Żeby osiągnąć sukces i pozyskać dotację w ramach Ścieżki SMART należy zaufać ekspertom od projektów badawczo-rozwojowych, takim, jak SENSE consulting.
Chcesz wiedzieć, jak przygotować wzorcowy projekt B+R ze Ścieżki SMART? Przeczytaj artykuł na naszym blogu, w którym nasz ekspert, menedżer zespołu dotacji Adam Nowak opowiada o tym na przykładzie naszego klienta, firmy AutonomyNow , której innowacyjny projekt otrzymał w zeszłym roku dotację ze Ścieżki SMART.
Podsumowanie
Wprowadzone zmiany w kryteriach oceny Ścieżki SMART mają potencjał znacząco poprawić proces oceny wniosków, eliminując bariery biurokratyczne i skupiając się na rzeczywistym potencjale innowacyjnym projektów. Nowa struktura oceny, podniesienie progu wejścia oraz rezygnacja z wymogu posiadania umów z krytycznymi podwykonawcami to kroki w dobrym kierunku. Jednakże, brak gruntownych zmian w kryteriach punktowanych może nadal stanowić wyzwanie dla wnioskodawców. Skrócenie czasu oceny projektów jest kluczowe dla przedsiębiorstw, które muszą szybko reagować na zmieniające się warunki rynkowe. W przyszłości, dalsze usprawnienia i precyzyjne dopasowanie kryteriów oceny do potrzeb innowacyjnych projektów mogą dodatkowo zwiększyć efektywność i sprawiedliwość procesu oceny.
Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej na temat Ścieżki SMART w 2024 roku, skontaktuj się ze mną już dziś.
NAJNOWSZE WPISY
Ścieżka SMART w 2024 roku – co się zmieniło?
Autorka tekstu
Od 2012 roku specjalizuje się w pozyskiwaniu funduszy unijnych, zarządzaniu projektami oraz doradztwie biznesowym dla małych i średnich przedsiębiorstw. Ukończyła europeistykę na Uniwersytecie Szczecińskim, specjalizując się w zarządzaniu projektami, oraz studia magisterskie ze studiów europejskich na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Praca z innowacjami i nowatorskimi pomysłami przynosi jej ogromną satysfakcję. Mało który zawód pozwala na poznawanie tylu interesujących ludzi z różnych branż i współpracę przy projektach, które obejmują szerokie spektrum – od tworzenia nowych silników odrzutowych, przez mikrokapsułkowanie substancji, po zbiórkę pieczarek.
Jest osobą zdyscyplinowaną, z pozytywnym nastawieniem i dużą dbałością o szczegóły, co pozwala jej skutecznie realizować nawet najbardziej złożone projekty. Dobry kryminał oraz rower pomagają Matyldzie zachować równowagę i energię do podejmowania nowych wyzwań.