Zwiększanie Dostępności w AOS: Szanse na Dofinansowanie
BLOG | 9 maja 2024 r.
Dostępność w sektorze zdrowia jest nie tylko wymogiem prawnym, ale przede wszystkim etycznym i społecznym obowiązkiem. Standardy dostępności dla podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) i szpitali zostały już opracowane na zlecenie Ministerstwa Zdrowia w Polsce. Możliwe było również pozyskanie dofinansowania unijnego na zwiększenie dostępności przez te podmioty. Teraz przyszedł czas na podmioty Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej (AOS), które również oczekują na opracowanie podobnych standardów i finansowanie działań zwiększających dostępność.
W ramach programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 (FENIKS) zaplanowano finansowanie działań zwiększających dostępność w AOS na przełomie I i II kwartału 2025 roku.
Szczegóły dotyczące możliwości pozyskania grantów nie są jeszcze znane, ale wiemy już, że:
- celem projektów ma być zwiększenie dostępności architektonicznej, cyfrowej oraz informacyjno-komunikacyjnej placówek,
- wartość pojedynczego dofinansowania wyniesie 150-900 tys. zł,
- najprawdopodobniej nie będzie wymagany wkład własny,
- wymogiem do skorzystania z tych środków będzie aktualny kontrakt z NFZ.
Granty dla AOS to część większego programu Ministerstwa Zdrowia – Dostępność+ dla AOS. Inne zapowiadane przez ministerstwo działania to:
- doradztwo i szkolenia centralne poprawiające kompetencje personelu z obsługi pacjentów z niepełnosprawnościami
- uruchomienie kanału na platformie komunikacyjnej - materiały szkoleniowe i poradniki przydatne z punktu widzenia poszerzania wiedzy o dostępności oraz mapę dostępnych AOS
- szkolenia w formie e-learningu, udostępnione dla wszystkich zainteresowanych placówek AOS, również tych, które nie będą Grantobiorcami nowego projektu
Dlaczego warto zwiększać dostępność AOS?
Inwestycja w dostępność to inwestycja w przyszłość. Poprawa dostępności nie tylko odpowiada na bieżące potrzeby pacjentów z niepełnosprawnościami, ale także przyczynia się do podnoszenia ogólnej jakości usług medycznych. Sense Consulting, z jego doświadczeniem i specjalistyczną wiedzą, jest idealnym partnerem dla każdej placówki AOS, która chce skutecznie zwiększyć swoją dostępność. Nasze Centrum Dostępności jest gotowe wspierać placówki AOS już teraz, nawet przed oficjalnym rozpoczęciem nabór wniosków o dofinansowanie. Dzięki wcześniejszym przygotowaniom, placówki te będą mogły efektywnie wdrożyć niezbędne zmiany, zwiększając swoje szanse na sukces w konkursie na dofinansowanie.
NAJNOWSZE WPISY
Recepta na dotacje – cykl spotkań dla branży medycznej
FEW.5.3 Infrastruktura ochrony zdrowia
Autorka tekstu
Z wykształcenia polonistka, dziennikarka
Współpracą z przedsiębiorstwami w zakresie pozyskiwania funduszy europejskich zajmuje się od 2009 roku. Posiada doświadczenie w programach ogólnopolskich i regionalnych. Pozyskała dla klientów dofinansowania dla kilkudziesięciu projektów badawczo-rozwojowych i inwestycyjnych, społecznych w zakresie zdrowia i wsparcia dla osób starszych, realizowanych przez przedsiębiorstwa, samorządy i organizacje pozarządowe.
Pomaga odnaleźć właściwe źródła finansowania, zbudować koncepcję projektu, stworzyć dokumentację aplikacyjną, podpisać umowę i skutecznie rozliczyć projekt.
Zna realia współpracy z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości, a także urzędami marszałkowskimi w różnych województwach.
W wolnych chwilach podróżuje, ćwiczy jogę i towarzyszy w rozwoju nastoletnim córkom.