KPO, o którym dowiecie się więcej z naszego artykułu tutaj, z uwagi na różnorodność zadań, jakie ma finansować, zostało podzielone na poszczególne komponenty. Poprzez cykl artykułów postaramy się Państwu przybliżyć cele szczegółowe, z których składają się komponenty.
Dotychczas omówiliśmy trzy cele szczegółowe komponentu A: A1, A2, A3 i A4, a także B1. Dzisiaj kontynuujemy komponent B: Zielona energia i zmniejszenie energochłonności.
Cel szczegółowy B2: Zwiększenie wykorzystania odnawialnych źródeł energii.
W ramach powyższego celu szczegółowego zaplanowano:
- Część grantową:
Reforma B2.1: Poprawa warunków dla rozwoju technologii wodorowych oraz innych gazów zdekarbonizowanych
Inwestycja: B2.1.1. Inwestycje w technologie wodorowe, wytwarzanie, magazynowanie i transport wodoru
– Celem inwestycji jest stworzenie polskiej gałęzi gospodarki wodorowej oraz wzrost wykorzystania odnawialnego i niskoemisyjnego wodoru. Inwestycje obejmą systemy wytwarzania, magazynowania, transportu niskoemisyjnego, w tym odnawialnego wodoru z wykorzystaniem sieci przesyłowej i dystrybucyjnej, jak i innych form transportu, a następnie wykorzystanie go jako produktu końcowego oraz jako substratu w procesach przemysłowych, w tym w ramach wodorowych magazynów energii, do wytwarzania syntetycznych paliw i nośników energii.
– Odbiorcy wsparcia: przedsiębiorcy, jednostki samorządu terytorialnego, instytucje badawcze, inne podmioty zainteresowane wykorzystaniem technologii wodorowych
– Instytucja odpowiedzialna: Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
Reformy: B2.2. Poprawa warunków dla rozwoju odnawialnych źródeł energii
Inwestycja: B2.2.1. Rozwój sieci przesyłowych, inteligentna infrastruktura elektroenergetyczna
– Celem rozbudowy przesyłowej infrastruktury elektroenergetycznej jest umożliwienie odbioru mocy z odnawialnych źródeł energii z północy Polski (w tym z morskich farm wiatrowych – MFW) oraz dalsza cyfryzacja („usmartowienie”) infrastruktury elektroenergetycznej. Inwestycje obejmą rozbudowę przesyłowych sieci elektroenergetycznych do wyprowadzenia mocy z OZE. Sieć przesyłowa wymaga rozbudowy i modernizacji w szeregu regionów, w tym w szczególności rozwoju w północnej Polsce oraz rozbudowy połączeń między północną i południową częścią kraju.
– Odbiorcy wsparcia: użytkownicy krajowego systemu elektroenergetycznego.
– Instytucja odpowiedzialna: Ministerstwo Klimatu i ŚrodowiskaInwestycja: B2.2.2. Instalacje OZE realizowane przez społeczności energetyczne
– Celem niniejszej inwestycji jest rozwój lokalnych odnawialnych źródeł energii realizowanych przez społeczności energetyczne, grupowo działających prosumentów ze szczególnym uwzględnieniem roli JST tworzących tego typu lokalne społeczności i wspólnoty energetyczne. Działania te przyczynią się do zwiększenia efektywności energetycznej, wzrostu lokalnej akceptacji dla OZE, aktywizacji obywateli w transformację energetyczną oraz zwalczania ubóstwa energetycznego. W ramach tej inwestycji finansowane będą m.in.: strategie lokalnego rozwoju rynku energii, analizy dotyczące lokalnego popytu i podaży energii, inwentaryzacje lokalnych zasobów energetycznych, studia wykonalności, biznesplany, dokumentacja techniczna, zatrudnienie dedykowanego personelu merytorycznego.
– Odbiorcy wsparcia: podmioty mające zamiar powołać społeczności energetyczne, w tym JST, ich związki i stowarzyszenia; jednostki organizacyjne JST; przedsiębiorstwa, spółdzielnie mieszkaniowe/wspólnoty mieszkaniowe, i in.
– Instytucja odpowiedzialna: Ministerstwo Rozwoju i Technologii.Inwestycja: B.2.2.3. Budowa infrastruktury terminalowej offshore
– Celem inwestycji jest wsparcie rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, z uwzględnieniem stworzenia odpowiedniego zaplecza portowego offshore w Polsce, zarówno w zakresie instalacji, jak i serwisu morskich farm wiatrowych. Realizacja inwestycji obejmie budowę głębokowodnego terminalu instalacyjnego, przebudowę portów na Środkowym Wybrzeżu oraz dostępu do nich od strony morza, terminale w Łebie i Ustce.
– Odbiorcy wsparcia: przedsiębiorstwa – wytwórcy energii elektrycznej z morskich farm wiatrowych, producenci elementów do budowy morskich farm wiatrowych, podmioty usługowe, operator systemu przesyłowego, użytkownicy krajowego systemu elektroenergetycznego oraz zarządy portów morskich, operatorzy terminali, administracja morska.
– Instytucja odpowiedzialna: Ministerstwo Infrastruktury. Część pożyczkową:
– Celem inwestycji jest zmniejszenie emisji zanieczyszczeń i CO2 do atmosfery przy produkcji energii poprzez wzrost udziału w miksie energetycznym, niskoemisyjnych źródeł wytwarzania energii, pochodzącej z morskich farm wiatrowych, a tym samym, zastępowanie wycofywanych wysokoemisyjnych źródeł wytwórczych, energią z OZE produkowaną z offshore. Morskie farmy wiatrowe w Polsce przyczynią się do stabilizowania pracy sieci elektroenergetycznej, zapewniając wyższą stabilność generacji energii w porównaniu do innych typów instalacji OZE, takich jak fotowoltaika czy lądowe farmy wiatrowe.
Reformy: B2.3. Wsparcie inwestycji morskich farm wiatrowych
Inwestycja: B2.3.1. Budowa morskich farm wiatrowych
– Beneficjenci: przedsiębiorstwa – wytwórcy energii elektrycznej z morskich farm wiatrowych, producenci elementów do budowy morskich farm wiatrowych, operator systemu przesyłowego, użytkownicy krajowego systemu elektroenergetycznego, podmioty spoza administracji publicznej.
– Instytucja odpowiedzialna: Ministerstwo Aktywów Państwowych
Reformy: B.2.4.Ramy prawne dla rozwoju magazynów energii
Inwestycja: B2.4.1. Systemy magazynowania energii
– Cel to zapewnienie ciągłości dostaw do odbiorców i zwiększenie efektywności wykorzystania źródeł OZE poprzez inwestycje w technologie ułatwiające bilansowanie energii elektrycznej w systemie elektroenergetycznym. Alternatywą dla dużych mocy z energetyki wiatrowej, są elektrownie szczytowo-pompowe, które w sposób płynny i szybki mogą przejść z fazy magazynowania do fazy generacji. Integralną częścią działania będą systemy cyfrowe i komponenty integrujące technologie teleinformatyczne, aby umożliwić interaktywne i inteligentne monitorowanie, pomiar, kontrolę jakości lub zarządzanie produkcją, przesyłem, dystrybucją i zużyciem energii. Inwestycje obejmą modernizację istniejącego magazynu energii elektrycznej, dostosowanie instalacji do obecnych i przyszłych potrzeb, które zapewnią rentowną pracę elektrowni oraz zakup i instalację przydomowych magazynów energii elektrycznej.
– Odbiorcy wsparcia: odbiorca końcowy będący prosumentem energii elektrycznej oraz przedsiębiorstwo energetyczne wykonujące działalność gospodarczą w zakresie magazynowania energii elektrycznej.
– Instytucja odpowiedzialna: Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
NAJNOWSZE WPISY
Voucher szkoleniowy na 2024 rok!
Cyfryzacja i digitalizacja łańcuchów dostaw
Kurs Design Thinking dla nauczycieli akademickiej
Newsletter
Bądź na bieżąco z informacjami o szansach na dofinansowanie i nowych możliwościach rozwoju Twojej organizacji