5 rzeczy, które warto wiedzieć, gdy zarządzasz różnorodnym zespołem
Jak zarządzać różnorodnym zespołem?
Mówi się, że wspaniale mieć różnorodny zespół, bo dzięki temu osiągamy więcej, widzimy więcej i mamy większe szanse na lepszy wynik.
Z drugiej strony, okazuje się, że wcale nie łatwo zarządzać zespołem, który składa się z osób o różnych charakterach, potrzebach i stylach komunikacji. Co w takim razie warto wiedzieć, by ułatwić sobie pracę z innymi ludźmi, których pracą zarządzasz i jednocześnie chcesz budować środowisko pracy, w którym chce się chcieć?
Jak zarządząć różnorodnym zespołem – zacznij od siebie
Kiedy mówimy o zarządzaniu pracą innych osób, nie sposób zacząć od tego, kto zarządza tą pracą. A zatem, pierwszym ważnym tematem jesteś TY!
Obserwuj siebie lub spytaj innych, którzy dobrze cię znają i pracują z tobą (w twoim zespole), by odpowiedzieć sobie na następujące pytania:
– Jakim liderem/liderką jestem?
– Co jest dla mnie ważne we współpracy?
– Jak najchętniej osiągam cele?
– Co dominuje w mojej komunikacji codziennej?
– Jakich informacji potrzebuję, by przejść do działania?
– Co wspiera moją motywację?
Dzięki temu, że nazywamy swoje ważne aspekty życia, preferencje lub potrzeby, świadomie: budujemy relacje, prowadzimy zespół, osiągamy wyniki. Dlaczego tak się dzieje?
Otóż, w momencie, gdy nie zastanawiamy się nad tym, co nami kieruje, oddajemy się nieświadomym mechanizmom, które bezpośrednio wpływają na naszą pracę. Wówczas, nawet jeśli robimy coś dobrze, nie potrafiły z łatwością powtórzyć sukcesu. Czasem, nasze zachowania nie wspierają nas w dążeniu do wyników lub sabotują relacje z zespołem. Chcąc rozwiązać zagadkę, dlaczego tak się dzieje – koniecznym staje się poznawanie siebie jeszcze bardziej i obejmować świadomością jak najwięcej obszarów swojego życia.
Sprawdź, na czym polega różnorodność w zespole
Drugim ważnym tematem jest twój zespół. Chcąc budować wewnętrznie silną drużynę, dużo zyskasz, gdy przeznaczysz czas na rozpoznanie potrzeb, oczekiwań, motywacji, sposobów komunikacji każdego osoby. Szczególnie, że w dzisiejszym świecie biznesu liczy się zarządzanie przez indywidualizację, czyli pracownicy bardzo doceniają indywidualne podejście. Dzięki czemu mogą liczyć na to, że będę używać swoich mocnych stron i rozwijać się w ciekawych dla nich projektach.
W związku z tym zweryfikuj poprzez obserwację oraz rozmowy indywidualne na czym polega różnorodność w zespole pod względem w/w aspektów.
Dzięki temu dostaniesz jasne wskazówki, co robić, by sprawniej się komunikować, niwelować niedomówienia i nieporozumienia, wspierać motywację itp. Tak właśnie wzmacniasz swoją elastyczność działania w roli lidera/liderki, a to jedna z kluczowych cech skuteczności.
Zaproś zespół do poznania swojej różnorodności
Zorganizuj spotkanie, którego celem będzie wyłącznie poznawanie się lepiej. Stwórz przestrzeń, w której wszyscy członkowie twojej drużyny będą mogli poznać siebie, zrozumieć i zbudować zaufanie.
Jak wskazuje Patrick Lencioni, zaufanie jest fundamentem pracy każdego zespołu. Bez tego nie można oczekiwać odwagi do trudnych rozmów, konfrontowania pomysłów, zaangażowania, brania odpowiedzialności, a w końcu grania do wspólnej bramki, by osiągać jak najlepsze wyniki.
Najprostszym sposobem, który można zastosować do tego typu spotkań jest zaproszenie wszystkich to przedstawienie siebie nie tylko od strony zawodowej, ale i prywatnej (na tyle, na ile dana osoba czuje, że to dla niej w porządku).
Jak zarządzać różnorodnym zespołem – wypracujcie zasady pracy
W momencie, gdy członkowie zespołu znają się już i czują się ze sobą swobodnie, możesz przejść do kolejnych działań. Na przykład połączyć ludzi w pary/trójki, w ramach których będą rozmawiać o tym, co jest ważne w codziennej współpracy. Później zbierz pomysły i zademonstruj je na wspólnej tablicy.
Zaproś do przedyskutowania punktów i ustalcie zasady, które będą was wspierać w codziennej pracy.
Stale weryfikujcie, co się sprawdza, a co warto zmieniać
Niewiele zasad jest wykutych w kamieniu i to bardzo dobrze. Życie dostarcza nam różne scenariusze, poza tym czasami trudno zawczasu przewidzieć, co faktycznie sprawdzi się w praktyce, a co nie. Dlatego, co jakiś czas, na przykład raz na 3 miesiące, zorganizuj w zespole aktualizację jakości współpracy. Możesz skorzystać z poniższego coachingowego modelu 5C lub jego krótszej wersji. Dzięki temu trzymacie rękę na pulsie i zwiększacie skuteczność waszego zróżnicowanego zespołu.
Jak zarządzać różnorodnym zespołem – model 5C
- Co mogę ZACZĄĆ robić?
- Co mogę PRZESTAĆ robić?
- Czego mogę WIĘCEJ robić?
- Czego mogę MNIEJ robić?
- Co mogę INACZEJ robić?
Krótsza forma:
Start – co zacząć?
Stop – co przestać robić?
Continue – co robić nadal?
Te 5 rzeczy, które są opisane powyżej służą efektywniejszej i skuteczniejszej pracy. Jednocześnie często brak czasu na to, by spotkać się z każdą osobą z zespołu i konsekwentnie zbierać informacje, które będą adekwatnie wspierać w komunikacji, zarządzaniu pracą i budowaniu silnej drużyny.
W takiej sytuacji warto rozważyć zainwestowanie w badanie Stylów Myślenia i Działania FRIS® oraz szkolenia, które będzie okazją dla zespołu, by poznać się, zrozumieć nawzajem, a następnie wypracować zasady pracy.
Tego typu szkolenia przyspieszają pracę lidera/liderki. Np. kiedyś usłyszałam od lidera: „W te 2 dni zdobyłem tyle informacji, ile zdobywałbym przez rok.” Z kolei inna liderka powiedziała” „Nie wiem, jak mogłam wcześniej zarządzać – teraz widzę, że robiłam to na ślepo. Dzięki FRIS® wiem lepiej, co robić i szybciej osiągam cele.”
Zapraszamy do współpracy.
Autorka Marta Żurowska
NAJNOWSZE WPISY
Voucher szkoleniowy na 2024 rok!
Cyfryzacja i digitalizacja łańcuchów dostaw
Kurs Design Thinking dla nauczycieli akademickiej
Newsletter
Bądź na bieżąco z informacjami o szansach na dofinansowanie i nowych możliwościach rozwoju Twojej organizacji