Trendbook DEI #15: Oswajanie z niepełnosprawnością najmłodszego pokolenia
BLOG | 16 września 2024 r.
Literatura dziecięca może zmienić społeczne postrzeganie niepełnosprawności już od najmłodszych lat. Książki, w których pojawiają się bohaterowie z grup wrażliwych społecznie, stanowią narzędzie edukacyjne, które ma na celu oswajanie z tematyką różnorodności, promowanie akceptacji oraz budowanie postaw pełnych zrozumienia i empatii. Książki, oparte na prawdziwych historiach pokazują, że cechy takie jak kolor skóry, religia czy niepełnosprawność nie definiują człowieka. Mogą inspirować młodych czytelników do przekraczania własnych ograniczeń.
Nowoczesne trendy w edukacji DEI za granicą
Zanim przejdziemy na grunt polski, warto spojrzeć na nowoczesne inicjatywy edukacyjne za granicą, które skutecznie podnoszą świadomość w obszarze DEI.W niektórych krajach, takich jak Kanada czy Szwecja, istnieją specjalne programy edukacyjne, które wykorzystują książki z pozytywnym wizerunkiem osób z niepełnosprawnościami. Działania takie mogą stanowić inspirację dla polskich szkół i placówek edukacyjnych. Włączenie tych treści do programów nauczania może przyczynić się do bardziej inkluzywnego i świadomego społeczeństwa. Wprowadzenie książek z pozytywnym wizerunkiem osób z niepełnosprawnością zmienia percepcję dzieci na temat różnorodności, ale również wpływa na kształtowanie postaw tolerancji i szacunku wobec naszych różnorodnych cech.
Bajki promujące pozytywny wizerunek osób z niepełnosprawnościami
Przykłady takich książek jak „Wonder” autorstwa R.J. Palacio czy „Coś się kończy, coś się zaczyna” Katarzyny Michalak czy seria książek o Florku Marty Orłowskiej prezentują pozytywny wizerunek osób z niepełnosprawnością. Te pozycje nie tylko prezentują historie pełne inspiracji, ale również przyczyniają się do budowania empatii i akceptacji wśród czytelników. Warto rozważyć, czy takie treści mogą być promowane w polskich szkołach, aby dzieci mogły je czytać i uświadamiać sobie trudne tematy. Przykłady działań edukacyjnych, gdzie podobne książki są wprowadzane do programów szkolnych, mogą stanowić inspirację dla polskich nauczycieli, aby włączyć podobne praktyki do procesu nauczania.
Prawdziwi bohaterowie
Publikacje Fundacji Diversum, takie jak „Agata szaleje na kółkach” czy „Przemek zawsze wstaje lewą nogą” autorstwa Małgorzaty Strękowskiej-Zaremby, to nie tylko historie osób z niepełnosprawnościami. Książki te skupiają się na ich pełnym życiu, pasjach i osiągnięciach. Dzieci, czytając te książki, zaczynają rozumieć, że różnice między ludźmi są naturalne, a niepełnosprawność nie definiuje jednostki.
Kreatywny sposób przedstawiania tematu pozwala dzieciom lepiej zrozumieć świat, budować empatię i kształtować otwarte spojrzenie na różnorodność. Wartości te są kluczowe w kształtowaniu postaw społecznych, które będą sprzyjały inkluzji i równości w przyszłości. Bohaterami książek Fundacji Diversum są realnie istniejące osoby, które pomimo ograniczeń mają ogromną chęć do życia i do pokonywania własnych trudności. To ważne, bo dzieci potrzebują dziś autentycznych przykładów, na których mogą budować swoje przekonania.
Książki mają na celu wywołać u dzieci odwagę do przekraczania własnych granic i uznania, że mamy wpływ na to, jak postrzegamy świat. Główni bohaterowie są osobami, które inspirują swoją postawą, mobilizują do uwierzenia we własne siły, bez względu na to, jak wyglądają, jak się poruszają i jak komunikują się ze światem ze względu na swoje szczególne potrzeby.
To dopiero 50% artykułu. Całość znajdziesz w Trendbooku "Diversity, Equity, Inclusion". Możesz go pobrać, klikając w link poniżej.
NAJNOWSZE WPISY
Recepta na dotacje – cykl spotkań dla branży medycznej
Dotacje z KPO dla Onkologii
Autorka tekstu
Inspiratorka, edukatorka i modelka. Ekspertka ds. Włączania Osób z Niepełnosprawnościami w BNP Paribas. Mówczyni motywacyjna promująca aktywność osób z niepełnosprawnościami w różnych dziedzinach życia. Założycielka i Prezeska Fundacji Diversum. Absolwentka finansów i bankowości, filozofii i psychologii, pływaczka. Edukuje najmłodszych, przybliżając świat osób z niepełnosprawnościami, pomysłodawczyni niesamowitych książek edukacyjnych dla dzieci, które oswajają niepełnosprawność. Prowadzi wystąpienia publiczne dla świata biznesu. Choruje na SMA i porusza się na wózku.