Trendbook DEI #16: Zmieniając siebie, zmieniasz otoczenie
BLOG | 14 września 2024 r.
Odpowiedzialność każdej osoby za budowanie bezpiecznego, sprawiedliwego i pełnego szacunku miejsca pracy – to mój życzeniowy trend. Zgodnie z Mapą Trendów 2023 infuture.institute, trendami, które wykazują największą siłę są „dobrostan psychiczny” oraz „osamotnienie”. Gdy do tego dodamy fakt, że w pracy spędzamy ponad 40 godzin tygodniowo i tak przez ponad 34 lata – to aż się prosi o taki życzeniowy trend, jak mój.
Najpierw jednak: kilka zastrzeżeń
Gwiazdka pierwsza. W kontekście budowania włączających miejsc pracy wskazuje się, że prawdziwa zmiana zachodzi wtedy, gdy odbywa się na kilku poziomach – systemowym, przywódczym, organizacyjnym i behawioralnym (Korn Ferry, 2021). Zatem zmiana zachowań jednostek to tylko jeden z czterech elementów. Ważny, ale nie jedyny.
Gwiazdka druga. Praca nad budowaniem włączającej kultury to praca na naczyniach połączonych. Działania w jednym obszarze wpływają na inny. Mówiąc o roli każdej osoby w kreowaniu równościowego środowiska pracy, warto pamiętać, że wymaga to zaangażowania i zmian w całej organizacji. Korn Ferry działania na rzecz diversity & inclusion porównuje do jazdy samochodem. Liczą się umiejętności i zachowania kierowców, ale ważna jest też infrastruktura drogowa. Dodałabym jeszcze do tego dobrego pilota i mapę.
Twoja rola wiele znaczy
O ile o zmianach systemowych i włączającym przywództwie mówi się sporo, to mam poczucie, że z budowaniem odpowiedzialności na poziomie jednostki wciąż mamy kłopot. Skupiamy się na szkoleniach, które stają się miarą dotarcia z przekazem do pracowników i pracownic. Wciąż niewiele jest o tym, że każdy_a z nas odgrywa ogromną rolę w tym obszarze. Często błędnie zakładamy, że to dział HR lub lider_ka DEI są odpowiedzialni za budowanie włączającego miejsca pracy. Nic bardziej mylnego – to odpowiedzialność każdej zatrudnionej osoby. Co możesz zrobić już dziś, nie pełniąc oficjalnej roli diversity menedżera_ki?
Weź odpowiedzialność i zobacz, że masz wpływ
Lorena Garcia Duran, Global Lead for Diversity, Equity and Inclusion w Ashoce, twierdzi, że w tym obszarze nie ma championów. Każdy z nas prowadzi swoją osobistą praktykę. Takie podejście uskrzydla. Pokazuje, że nie musisz być liderem_ką DEI, nie musisz mieć specjalistycznej wiedzy, nie musisz być na stanowisku menedżerskim, by zmieniać środowisko, w którym funkcjonujesz.
Mylisz się:
• jeśli wydaje Ci się, że Twoje słowa dające komuś wsparcie, są bez znaczenia;
• jeśli wydaje Ci się, że doceniając pracę koleżanki czy kolegi, nie robisz nic wielkiego;
• jeśli jesteś przekonany_a, że zwracając uwagę na nierówne traktowanie, jedynie się narażasz.
Ty zmieniasz swoje otoczenie. Jednak poczucie sprawczości to ważny, choć zaledwie pierwszy krok. Potrzebne są kolejne.
Postaraj się zobaczyć więcej; poznać siebie i innych lepiej
Faktem jest, że biologicznie jesteśmy „zaprogramowani”, aby przyciągać ludzi takich jak my. To nam daje poczucie bezpieczeństwa i przynależności. Dlatego tak ważne jest, by świadomie wychodzić poza naszą „bańkę” i intencjonalnie działać na rzecz włączenia. W 2022 r. w Stanach Zjednoczonych Public Religion Research Institute przebadał ponad 5000 osób pod kątem tworzonych przez nie sieci przyjacielskich. Okazało się, że we wszystkich grupach demograficznych główne sieci przyjacielskie Amerykanów w 90% są zdominowane przez osoby tej samej rasy lub pochodzenia (PRRI Survey, 2022).
Jak to badanie wyglądałoby w Polsce? Jakie wyniki otrzymalibyśmy, pytając na przykład o narodowość czy orientację psychoseksualną? Czy również tworzymy enklawy? Niewątpliwie. Ale co ciekawe, środowiska pracy działają inaczej. Są często pierwszym miejscem, w którym mamy okazję bliżej poznać osoby, które nie należą do tych samych grup, co my.
To właśnie ta przestrzeń mobilizuje nas do tego, by zadawać sobie pytania: kto jest ze mną w zespole? Jak się tu czuje? Czy ja mam większe przywileje niż inni?
To dopiero 50% artykułu. Całość znajdziesz w Trendbooku "Diversity, Equity, Inclusion". Możesz go pobrać, klikając w link poniżej.
NAJNOWSZE WPISY
Recepta na dotacje – cykl spotkań dla branży medycznej
Dotacje z KPO dla Onkologii
Autorka tekstu
Ekspertka ESG w obszarach różnorodności i włączenia oraz wolontariatu pracowniczego. Jako konsultantka i trenerka wspiera firmy w budowaniu owocnych relacji z pracownikami_cami i społecznością lokalną. Wcześniej dyrektorka operacyjna Fundacji DEI Alliance, a także zarządzająca Kartą Różnorodności w Polsce. Jest jedną z osób inicjatywnych i koordynatorką kampanii #PowiedzCześćRóżnorodności. Wykładowczyni w Sopockiej Akademii Nauk Stosowanych i Collegium Civitas.