KREDYT EKOLOGICZNY – FENG
Dotacje na zwiększenie efektywności energetycznej przedsiębiorstw!
Dla kogo?
DLA PRZEDSIĘBIORCÓW ZATRUDNIAJĄCYCH
DO 3 000 PRACOWNIKÓW
Aktualny nabór wniosków
17.10.2024 r. – 31.01.2025 r.
Poziom dofinansowania
do 80%
Przedsiębiorco, poznaj razem z nami Kredyt ekologiczny!
Kredyt ekologiczny to inicjatywa wspierająca przedsiębiorstwa sektora MŚP (mikro, małe i średnie) oraz small mid-caps i mid-caps, które planują modernizację swojej infrastruktury, takiej jak budynki, maszyny i urządzenia. Program ten stawia na transformację energetyczną firm, umożliwiając zakup maszyn i urządzeń o niższym zużyciu energii oraz dostosowanie działalności przedsiębiorstw do wyzwań związanych z transformacją energetyczną.
Dzięki kredytowi ekologicznemu przedsiębiorcy będą mogli inwestować w szeroką gamę działań związanych z ekologią i efektywnością energetyczną, m.in. w termomodernizację budynków, zmianę źródeł energii na bardziej ekologiczne, oraz wymianę urządzeń, instalacji lub linii technologicznych na bardziej energooszczędne. Program ten także promuje wykorzystanie odnawialnych źródeł energii.
Konkurs wspiera inwestycje w podnoszenie efektywności energetycznej – czyli instalacje rozwiązań które pozwolą wygenerować oszczędności na lata! (w tym także termomodernizacja, wymiana ogrzewania, panele fotowoltaiczne, modernizacja wentylacji i klimatyzacji i wiele innych).
JAK WSPÓŁPRACA Z NAMI MOŻE POMÓC W ZDOBYCIU DOTACJI W RAMACH KREDYTU EKOLOGICZNEGO?
Od 15 lat skutecznie pomagamy przedsiębiorcom, instytucjom publicznym i ich pracownikom w realizacji nowych inwestycji, projektowaniu nowych produktów i usług oraz podnoszeniu kompetencji. Wspierając naszych klientów zawsze dbamy o efektywne wykorzystanie zewnętrznych źródeł finansowania – dotacji unijnych i innych programów pomocowych.
Pomożemy Państwu od pierwszego kroku… po ostatni, jaki wybierzecie i będzie wpisywał się Państwa potrzeby.
DARMOWA KONSULTACJA
PISANIE WNIOSKU O DOFINANSOWANIE
OBSŁUGA PROJEKTU
DARMOWA KONSULTACJA
Zadaniem naszego zespołu jest zrozumienie Państwa potrzeb i sprawdzenie, czy ta potrzeba wpisuje się w aktualny konkurs i jest spójna z jego warunkami.
Posiadamy 15-letnie doświadczenie w pozyskiwaniu dotacji, dlatego podczas rozmowy konsultacyjnej udzielamy szczerej informacji zwrotnej na temat szans zdobycia dofinansowania. Następnie proponujemy strategię osiągnięcia sukcesu – działania zmierzające do maksymalizacji szans i możliwości spełnienia kryteriów dodatkowych – wytyczne dla Klienta.
Jeśli jesteście Państwo zainteresowani napisaniem wniosku, zapraszamy do kontaktu!
PISANIE WNIOSKU O DOFINANSOWANIE
Napiszemy dla Państwa wniosek o dofinansowanie od początku do końca lub skonsultujemy, wg Państwa potrzeb.
Wiemy, że w firmach często działają wspaniałe i skutecznie zespoły odpowiedzialne za pozyskiwanie funduszy europejskich. Będąc Partnerem dostosowujemy się do Państwa potrzeb.
- Jeśli jesteście Państwo zainteresowani napisaniem wniosku, zapraszamy do kontaktu.
- Jeśli jesteście Państwo zainteresowani naszą opieką w trakcie realizacji projektu, stałymi konsultacjami w zakresie zamówień lub rozliczaniu dotacji, zapraszamy do KROKU 3, w którym opowiadamy jak pomożemy pomóc.
OBSŁUGA PROJEKTU
Zapewnimy bezpieczeństwo realizacji projektu. Opracujemy dla Państwa wzorcowe dokumenty projektowe. Przeprowadzimy zamówienia, a także rozliczymy otrzymaną dotację.
Powtarzamy naszym Klientom, że pozyskanie dotacji to pierwszy sukces. Drugi i nie mniej ważny to ich skuteczne rozliczenie. Pomagamy Państwu nie tylko w KROKU 1. i 2. Możemy być Państwa stałym Partnerem w realizacji projektu.
Na czym polega nasza pomoc?
W CENIE pozyskiwania dofinansowania otrzymujecie Państwo KICK OFF. To dla nas szkolenie, do udziału w którym zapraszamy wszystkie osoby zaangażowane w zarządzanie i obsługę projektu po stronie firmy.
Podczas warsztatu przybliżamy Państwu aktualne wytyczne w zakresie kwalifikowania wydatków, omawiamy wniosek o dofinansowanie, regulamin konkursu, a także wskaźniki do realizacji i wymogi w zakresie dokumentowania działań projektowych.
Jeśli będziecie Państwo gotowi do samodzielnej realizacji projektu, będziemy trzymać kciuki za sukces. Gdybyście jednak Państwo potrzebowali wsparcia możemy pomóc w obsłudze projektu.
Z doświadczenia wiemy, że nasza pomoc, rozliczana w opisany sposób jest najoptymalniejsza i zapewnia firmie bezpieczną realizację projektu.
CO ZYSKUJESZ DZIĘKI DOTACJI Z KREDYTU EKOLOGICZNEGO?
- Kredyt ekologiczny wspiera transformację energetyczna przedsiębiorstwa
- Możliwość zakupu maszyn i urządzeń o obniżonej energochłonności
- Kredyt ekologiczny daje możliwość szerokiego wdrożenia rozwiązań z zakresu OZE
- Wspiera dostosowanie przedsiębiorstwa do wyzwań z zakresu transformacji energetycznej
JAKIE SĄ TYPY PROJEKTÓW ZREALIZUJESZ W RAMACH KREDYTU EKOLOGICZNEGO?
- Termomodernizacja posiadanych budynków (jako obligatoryjny element projektu, jeśli wynika z rekomendacji audytu energetycznego).
- Modernizacja infrastruktury, w tym m.in. zasadnicza zmiana procesu produkcyjnego.
- Dodatkowym elementem projektu może być inwestycja w OZE, jeśli wynika z rekomendacji audytu.
JAKIE KOSZTY MOŻESZ SFINANSOWAĆ KREDYTEM EKOLOGICZNYM?
- Koszty zakupu środków trwałych (nowych oraz używanych).
- Koszty nabycia robót i materiałów budowlanych.
- Koszty inwestycji w wartości niematerialnych i prawnych nabytych w formie patentów, licencji, know-how oraz innych praw własności intelektualnej.
- Koszty usług doradczych świadczonych przez doradców zewnętrznych (np. studia, ekspertyzy, koncepcje i projekty techniczne, niezbędne do realizacji projektu).
- Koszty inwestycji w propagowanie energii ze źródeł odnawialnych.
- Wydatki poniesione na efektywny energetycznie system ciepłowniczy i chłodniczy.
- Koszty przygotowania dokumentu audytu energetycznego przed złożeniem wniosku o dofinansowanie.
KTO MOŻE SKORZYSTAĆ Z KREDYTU EKOLOGICZNEGO?
- Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa.
- Small mid-caps – przedsiębiorstwa niebędące MŚP i zatrudniające do 499 pracowników, którego roczne obroty nie przekraczają 100 mln EUR, a roczna suma bilansowa – 86 mln EUR.
- Mid-caps – przedsiębiorstwa zatrudniające nie więcej niż 3 000 pracowników, niebędące MŚP ani small mid-caps.
KREDYT EKOLOGICZNY - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE
Maksymalny poziom dofinansowania projektów w ramach konkursu
17.10.2024 r. – 31.01.2025 r.
Aktualny termin naboru wniosków
660 mln zł
Alokacja w konkursie
2 mln zł
Minimalny limit kosztów kwalifikowanych
NASZE SUKCESY
1 052 811 147, 95 zł
Wartość pozyskanych dotacji
278
Dofinansowanych projektów ze środków UE w latach 2015-2022
780
Klientów z całej Polski
NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA
Jakie przykładowe inwestycje można realizować w ramach Kredytu ekologicznego?
Przedsiębiorcy mogą zrealizować następujące rodzaje inwestycji w ramach kredytu ekologicznego:
- Modernizacja systemów oświetlenia - inwestycja w efektywne technologie oświetleniowe, takie jak diody LED, które mają na celu zastąpienie tradycyjnych, energochłonnych żarówek. Może obejmować również instalację czujników ruchu i automatycznego wygaszania oświetlenia w pomieszczeniach, gdzie jest to możliwe.
- Ulepszenie systemów grzewczych i chłodniczych - inwestycja w bardziej efektywne i energooszczędne urządzenia grzewcze, takie jak kotły kondensacyjne lub pompy ciepła. Może obejmować również modernizację systemów chłodniczych, np. poprzez zastosowanie chłodziarek o niskim zużyciu energii.
- Poprawa izolacji budynków - inwestycja w izolację termiczną budynków poprzez dodanie dodatkowej warstwy izolacyjnej na ścianach, dachach i podłogach. Jest to skuteczny sposób na zmniejszenie strat ciepła i poprawę efektywności energetycznej budynków (termomodernizacja).
- Instalacja systemów odnawialnych źródeł energii - inwestycja w instalację paneli fotowoltaicznych lub kolektorów słonecznych w celu wytwarzania energii elektrycznej lub ciepła z odnawialnych źródeł. Tego rodzaju rozwiązania mogą znacznie obniżyć koszty energii i zmniejszyć negatywny wpływ na środowisko.
- Modernizacja systemów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych - inwestycja w bardziej efektywne i zaawansowane technologicznie systemy wentylacji i klimatyzacji, które umożliwiają optymalne zarządzanie przepływem powietrza i temperaturą w budynkach, minimalizując jednocześnie zużycie energii.
- Optymalizacja procesów produkcyjnych - inwestycja w technologie i rozwiązania mające na celu zwiększenie efektywności energetycznej procesów produkcyjnych, takie jak zastosowanie energooszczędnych maszyn i urządzeń, automatyzacja procesów, optymalizacja harmonogramów produkcji itp.
Należy pamiętać, że powyższe przykłady są ogólne i przedsiębiorcy mogą zgłaszać różnorodne projekty modernizacyjne związane z efektywnością energetyczną swojej infrastruktury.
Jaki jest poziom dofinansowania w Kredycie ekologicznym?
Można otrzymać do 80% dofinansowania. Intensywność dofinansowania na wydatki inwestycyjne zależy od miejsca realizacji inwestycji oraz statusu MŚP wnioskodawcy (jest zgodna z mapą pomocy regionalnej na lata 2022-2027). Wysokość dofinansowania dla danego regionu można sprawdzić tutaj: https://www.parp.gov.pl/mapa-pomocy-regionalnej-dla-polski
Co to jest audyt energetyczny?
Audyt energetyczny to kompleksowe badanie i analiza efektywności energetycznej w przedsiębiorstwie lub instytucji. Jest to proces oceny zużycia energii oraz identyfikacji możliwości poprawy efektywności energetycznej i redukcji kosztów operacyjnych związanych z energią. Audyt energetyczny jest przeprowadzany zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa i normami branżowymi w celu oceny, monitorowania i optymalizacji wykorzystania energii w celu osiągnięcia oszczędności i zrównoważonego rozwoju.
W ramach audytu energetycznego przeprowadza się szczegółową analizę infrastruktury energetycznej, w tym systemów oświetleniowych, wentylacyjnych, klimatyzacyjnych, grzewczych, chłodniczych oraz systemów kontrolnych i regulacyjnych. W wyniku audytu energetycznego identyfikuje się obszary, w których można wprowadzić usprawnienia techniczne, takie jak modernizacja urządzeń, zastosowanie technologii efektywnych energetycznie, optymalizacja układów i procesów, a także wskazuje się potencjalne źródła oszczędności energii.
Ważnym elementem audytu energetycznego jest również ocena efektywności ekonomicznej proponowanych działań. Na podstawie zebranych danych i analizy, audytor energetyczny przygotowuje raport, który zawiera rekomendacje dotyczące działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej, oszczędności kosztów operacyjnych oraz zmniejszenie wpływu na środowisko. Raport audytu stanowi podstawę do podejmowania decyzji strategicznych i planowania inwestycji związanych z efektywnością energetyczną w przedsiębiorstwie lub instytucji.
W ramach naboru na kredyt ekologiczny, BGK udostępnił wzór audytu wraz z instrukcją sporządzenia wskazanego dokumentu.
Jaka jest różnica między Kredytem technologicznym, a Kredytem ekologicznym?
Kredyt ekologiczny to zupełnie nowe działanie zaplanowane w ramach programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). O wsparcie będą mogli ubiegać się przedsiębiorcy chcący sfinansować inwestycje w infrastrukturę celem poprawy efektywności energetycznej przedsiębiorstwa. Głównym celem w przypadku kredytu technologicznego jest natomiast wdrożenie nowej technologii, która pozwoli na uruchomienie wytwarzania nowych produktów lub świadczenia nowych usług.
Czy to prawda, że w Kredycie ekologicznym o dotację będą mogły starać się duże przedsiębiorstwa?
W konkursie będą mogły startować MŚP jak i niektóre duże przedsiębiorstwa (do 3 000 pracowników). W perspektywie FENG 2021-2027 stworzono nową kategorię wielkości przedsiębiorstwa: small mid-caps oraz mid-caps.
- Small mid-caps – oznacza przedsiębiorstwa niebędące MŚP i zatrudniające do 499 pracowników, którego roczne obroty nie przekraczają 100 mln EUR, a roczna suma bilansowa – 86 mln EUR.
- Mid-caps – oznacza przedsiębiorstwa zatrudniające nie więcej niż 3 000 pracowników, niebędące MŚP ani small mid-caps.
Kredyt ekologiczny – czy muszę brać kredyt?
Tak, do złożenia wniosku w konkursie potrzebna jest promesa przyznania kredytu z banku komercyjnego. Natomiast premia ekologiczna, którą przyznaje BGK w ramach tego konkursu, to tak naprawdę forma dotacji, która będzie spłacała zaciągnięty kredyt.
Jak należy rozumieć poprawę efektywności energetycznej przedsiębiorstwa?
Poprawa efektywności energetycznej przedsiębiorstwa oznacza podjęcie działań w celu zredukowania ilości energii koniecznej do wytworzenia określonego produktu lub usługi. Efektywność energetyczna odnosi się do zdolności systemu, procesu lub urządzenia do maksymalizacji wykorzystania energii dla osiągnięcia zamierzonych rezultatów.
Oto kilka przykładów działań, które mogą poprawić efektywność energetyczną firmy:
- Ulepszenia technologiczne - wiele przedsiębiorstw może poprawić efektywność energetyczną poprzez modernizację sprzętu, urządzeń lub procesów. Na przykład, zastosowanie nowoczesnej technologii oświetleniowej, jak LED, zamiast tradycyjnych żarówek może prowadzić do znacznej oszczędności energii.
- Automatyzacja i optymalizacja procesów - przedsiębiorstwa mogą stosować technologie takie jak systemy zarządzania energią (EMS), które monitorują, kontrolują i optymalizują zużycie energii w budynkach czy procesach produkcyjnych.
- Recykling i odzysk energii - w niektórych procesach przemysłowych możliwe jest odzyskanie energii, która normalnie byłaby utracona, na przykład przez odzysk ciepła z procesów przemysłowych.
Poprawa efektywności energetycznej ma wiele korzyści, zarówno dla przedsiębiorstwa, jak i dla środowiska, w tym obniżenie kosztów operacyjnych, zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych, a także zwiększenie konkurencyjności przedsiębiorstwa.
Czy jest określony minimalny poziom redukcji zapotrzebowania na energii, który trzeba osiągnąć w ramach projektu?
Z dokumentu audytu i wniosku o dofinansowanie musi wynikać, że inwestycja przyniesie oszczędność energii pierwotnej na poziomie min. 30% w odniesieniu do obszaru podlegającego zakresowi projektu.
Jakie są wymagania dotyczące dokumentów niezbędnych do zgłoszenia projektu do konkursu?
- Wniosek o dofinasowanie.
- Dokument potwierdzający reprezentację wnioskodawcy (jeżeli dotyczy).
- Kopia promesy kredytu ekologicznego lub warunkowej umowy kredytu ekologicznego z banku kredytującego.
- Informacja o danych kontaktowych Banku kredytującego.
- Oświadczenie dotyczące tajemnicy bankowej.
- Dokument audytu.
- Szkic sytuacyjny i skumulowane zestawienie kosztów dot. robót budowlanych (dotyczy projektów, w których uwzględniono takie wydatki).
Jakie projekty mają największe szanse na otrzymanie dotacji z Kredytu ekologicznego?
Największe szanse na dotacje mają projekty, które będą w stanie wykazać się największym stosunkiem poziomu oszczędności energii pierwotnej [MWh] wynikającym z dokumentu audytu do wartości wydatków kwalifikowalnych [PLN]. Mówiąc inaczej, im większy spadek zużycia energii, przy jednoczesnym wskazaniu racjonalnych, nie przeszacowanych kosztów, tym większa szansa na otrzymanie dotacji. Preferowane będą projekty efektywne kosztowo, wykazujące jednocześnie największe redukcje zużycia energii.
Czy jest możliwość przedłużenia okresu spłaty Kredytu ekologicznego w przypadku nieprzewidzianych trudności finansowych?
Wszelkie zmiany dotyczące realizacji projektu w tym kwestii związanych ze spłatą kredytu ekologicznego zaciągniętego na realizacje inwestycji są przedmiotem indywidualnej analizy oraz oceny realizowanej przez BGK oraz podmiotu udzielającego finansowania kredytowego. Na etapie realizacji projektu, w przypadku wystąpienia jakichkolwiek trudności, należy niezwłocznie o tym fakcie poinformować BGK i wspólnie ustalić ścieżkę postępowania.
Jak wygląda realizacja projektu w ramach Kredytu Ekologicznego w przypadku najemców budynku?
- Jeżeli najemcą jest wnioskodawca, budynek musi być w całości użytkowany przez wnioskodawcę przed złożeniem wniosku, w okresie realizacji projektu oraz w okresie trwałości, tak aby móc właściwie określić zużycie energii do celów Dokumentu audytu. To na najemcy (wnioskodawcy) ciąży odpowiedzialność za właściwą realizację założonych celów projektu,
- Jeżeli wnioskodawcą jest podmiot wynajmujący budynek innemu podmiotowi, to na nim ciąży odpowiedzialność za właściwą realizację założonych celów projektu.
W każdym przypadku korzyści z realizacji projektu związane z jego realizacją (w tym oszczędność energii) muszą być po stronie inwestora-wnioskodawcy, ponieważ to wnioskodawca odpowiada za realizację projektu i osiągnięcie jego celów.
WYPEŁNIJ FORMULARZ KONTAKTOWY
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
Marta Stężycka
Kierownik zespołu sprzedaży
Julia Ratajewska
Starsza specjalistka ds. Relacji z klientem biznesowym i partnerami
SPRAWDŹ INNE MOŻLIWOŚCI POZYSKANIA DOFINANSOWANIA
Dotacje z KPO dla Onkologii
Dotacje z KPO dla Onkologii – D.1.1.1 Zyskaj 100% dofinansowania Nabór wniosków 17 października – 2 grudnia 2024 – zgłoś się do nas!
Dotacje dla podmiotów publicznych z Wielkopolski
2.1 Wspieranie efektywności energetycznej i redukcji emisji gazów cieplarnianych – do 70% dofinansowania dla sektora publicznego z województwa wielkopolskiego- sprawdź szczegóły!
Kredyt ekologiczny FENG
Zyskaj dotacje z zakresu wdrożenia działań wpływających na efektywność energetyczną oraz ekologię produkcji/procesu świadczenia usług.
2.25 FENG dotacja na promocję marki innowacyjnych MŚP – Go to Brand
Go to Brand: 'Promocja marki innowacyjnych MŚP’ – konkurs oferujący dotacje na udział polskich MŚP w imprezach targowych.
Dostępność Plus dla AOS
Dostępność Plus dla AOS – Działanie FERS.03.07 już w 2025 roku! Zyskaj 100% dofinansowania na wdrażanie dostępności – zgłoś się do nas!
KPO dla zdrowia – Rozwój opieki długoterminowej D4.1.1
Wsparcie w zakresie rozwoju opieki długoterminowej lub geriatrycznej poprzez modernizacje infrastruktury podmiotów leczniczych na poziomie powiatowym – D4.1.1 z KPO. Zgłoś się do nas i zwiększ swoje szanse!
A1.2.1. KPO Inwestycje w dywersyfikację działalności
Zdobądź do 90% dofinansowania z Krajowego Planu Odbudowy dla branży HoReCa, targowej, turystycznej oraz kulturalnej i sportowej. Zadbaj o rozwój firmy w obszarach związanych z produktami, usługami oraz kompetencjami kadry pracowników w celu dywersyfikacji działalności.
1.2 Wsparcie działalności B+R przedsiębiorstw i konsorcjów (woj. wielkopolskie)
Przedsiębiorco z Wielkopolski, zdobądź dotację dla firm na 1.2 wsparcie działalności B+R przedsiębiorstw i konsorcjów
KPO dla zdrowia
Efektywność, dostępność i jakość systemu ochrony zdrowia czyli dotacje z KPO dla branży medycznej! Zgłoś się do nas i zwiększ swoje szanse!
NCBR Ścieżka SMART – konsorcja 2025
NCBR Ścieżka SMART – konsorcja: 1,3 mld dla firm na projekty B+R przygotowane wspólnie z innym przedsiębiorstwem lub jednostką naukową!
Infrastruktura ochrony zdrowia – POZ
Zyskaj dotacje na rozwój infrastruktury ochrony zdrowia dla POZ. Poziom dofinansowania w konkursie wynosi nawet do 100% kosztów inwestycji! Sprawdź szczegóły!
Infrastruktura ochrony zdrowia – AOS
Zyskaj dotacje na rozwój infrastruktury ochrony zdrowia dla ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS). Poziom dofinansowania w konkursie wynosi nawet do 100% kosztów inwestycji! Sprawdź szczegóły!
Ścieżka SMART – 2024
Ścieżka SMART – Dotacje PARP i NCBR na innowacje 2024 rok ze środków UE z zakresu B+R, wdrożenia innowacji, rozwoju eksportu, OZE, cyfryzacja
A2.2.1 – KPO Inwestycje we wdrażanie technologii i innowacji środowiskowych, w tym związanych z GOZ
A2.2.1 Zdobądź dotację na Inwestycje we wdrażanie technologii i innowacji środowiskowych, w tym związanych z GOZ, Krajowy Plan Odbudowy
Dig.IT Transformacja Cyfrowa Polskich MŚP – Granty na cyfryzację!
Dig.IT. Zyskaj 50% dotacji dla firm na cyfryzację. Wsparcie MŚP na zakup i wdrożenie rozwiązań IT służących transformacji cyfrowej.
Wsparcie poprawy energetycznej przedsiębiorstwa i upowszechnienie GOZ
10.2 Wsparcie poprawy energetycznej firm i upowszechnienie GOZ – do 70% dofinansowania! Dla firm MŚP z WLKP Wschodniej
1.3 Gospodarka o obiegu zamkniętym w MŚP
Zgarnij dotację na rozwój gospodarki o obiegu zamkniętym w Twojej Firmie! Nawet 100% dofinansowania na realizację projektu.
Dotacje na wzornictwo dla MŚP – Polska Wschodnia
Dotacje dla Polski Wschodniej: 100 mln zł dla firm z sektora MŚP. Rozwijaj swoją firmę dzięki dotacji na wzornictwo dla MŚP
Dotacje na automatyzację i robotyzację dla przedsiębiorców z Polski Wschodniej!
Dotacje dla Polski Wschodniej zyskaj nawet 85% dofinansowania projektów na automatyzację i robotyzację w Twojej Firmie!
3.1 FERS Uczelnie coraz bardziej dostępne
400 mln zł dotacji dla uczelni na zwiększenie dostępności- zyskaj 97% dofinansowania na zwiększenie dostępności uczelni.