KPO, o którym dowiecie się więcej z naszego artykułu tutaj, z uwagi na różnorodność zadań, jakie ma finansować, zostało podzielone na poszczególne komponenty. Poprzez cykl artykułów postaramy się Państwu przybliżyć cele szczegółowe, z których składają się komponenty.
Dotychczas omówiliśmy trzy cele szczegółowe komponentu A: A1, A2, A3 i A4. Dzisiaj przenosimy się do komponentu B: Zielona energia i zmniejszenie energochłonności.
Cel szczegółowy B1: Poprawa efektywności energetycznej gospodarki.
W ramach powyższego celu szczegółowego zaplanowano:
- Część grantową:
Reforma B1.1: Czyste powietrze i efektywność energetyczna
Inwestycja: B1.1.1. Inwestycje w źródła ciepła w systemach ciepłowniczych
– Celem jest zoptymalizowanie gospodarki cieplno-energetycznej z wykorzystaniem dostępnych nowoczesnych technologii. Planuje się realizować inwestycje polegające wyłącznie na zastosowaniu instalacji niskoemisyjnych i OZE. Wspierane będą instalacje wykorzystujące do produkcji ciepła: energię ze źródeł odnawialnych, paliwa gazowe oraz inne, pozwalające na zastępowanie paliwa węglowego w ciepłownictwie systemowym.
– Odbiorcy wsparcia: Podmioty, których przedmiotem działalności jest produkcja energii cieplnej na cele komunalno-bytowe.
– Instytucja odpowiedzialna: Ministerstwo Klimatu i Środowiska.Inwestycja: B1.1.2. Wymiana źródeł ciepła i poprawa efektywności energetycznej w budynkach mieszkalnych
– Celem jest zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko, w tym zwłaszcza na stan powietrza, poprzez zwiększenie efektywności energetycznej budynków jedno- i wielorodzinnych i upowszechnianie niskoemisyjnych źródeł energii. Realizowane będą inwestycje polegające m.in. na wymianie nieefektywnych źródeł służących do ogrzewania pomieszczeń i przygotowania ciepłej wody, termomodernizacji budynków mieszkalnych, instalacji OZE.
– Odbiorcy wsparcia: osoby fizyczne będące właścicielami/współwłaścicielami budynków mieszkalnych jednorodzinnych; właściciele lub zarządcy budynków mieszkalnych wielorodzinnych, i in.
– Instytucja odpowiedzialna: Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Ministerstwo Rozwoju i Technologii.Inwestycja: B1.1.3. Wymiana źródeł ciepła i poprawa efektywności energetycznej szkół
– Cel to identyfikacja placówek oświatowych o niskiej efektywności energetycznej i wsparcie ich w działaniach dotyczących energetycznej modernizacji budynków. Planowane są inwestycje prowadzące do głębokiej termomodernizacji energetycznej budynków oświatowych wraz z zastosowaniem nowoczesnych rozwiązań instalacyjnych, w tym: odnawialnych źródeł energii oraz dostosowaniem funkcji, instalacji i systemów technicznych budynków do aktualnych wymagań obowiązującego prawa. Dodatkowym elementem inwestycji może być instalacja monitoringu jakości powietrza wraz z ekranami wyświetlającymi w czasie rzeczywistym wyniki pomiarów czy urządzeń do ćwiczeń generujących energię elektryczną z aktywności fizycznej i słońca.
– Odbiorcy wsparcia: instytucje prowadzące publiczne placówki oświatowe.
– Instytucja odpowiedzialna: Ministerstwo Klimatu i Środowiska.Inwestycja: B1.1.4. Zwiększenie efektywności energetycznej obiektów lokalnej aktywności społecznej
– Celem jest zwiększenie efektywności energetycznej oraz zmniejszenie zanieczyszczeń poprzez termomodernizację wybranych budynków bibliotek i domów kultury z terenu całego kraju. Wsparcie w ramach projektu skierowane będzie na kompleksową modernizację energetyczną budynków wraz z wymianą wyposażenia na energooszczędne, również z zastosowaniem OZE.
– Odbiorcy wsparcia: biblioteki i domy kultury.
– Instytucja odpowiedzialna: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Część pożyczkową:
Inwestycja: B.1.2.1. Efektywność energetyczna i OZE w przedsiębiorstwach – inwestycje o największym potencjale redukcji gazów cieplarnianych.
– Celem inwestycji jest ograniczenie konsumpcji energii końcowej oraz redukcji emisji gazów cieplarnianych poprzez zwiększanie efektywności energetycznej procesów przemysłowo-produkcyjnych przedsiębiorstw, obniżenie emisyjności przedsiębiorstw przemysłowych, w tym, przedsiębiorstw sektora energetycznego, wzrost udziału niskoemisyjnych źródeł wytwarzania energii w przedsiębiorstwach poprzez inwestycje w OZE oraz niskoemisyjne i wydajne wykorzystanie wytworzonej energii. W ramach inwestycji wspierane będą przedsięwzięcia polegające na (m.in.): budowie, rozbudowie lub modernizacji istniejących instalacji przemysłowo-produkcyjnych, urządzeń przemysłowych, budowy i instalacji własnych odnawialnych źródeł energii w przedsiębiorstwach, budowy magazynów energii w przedsiębiorstwach w powiązaniu z wytwarzaniem energii ze źródeł odnawialnych, i in.
– Beneficjenci: duże przedsiębiorstwa.
– Instytucja odpowiedzialna: Ministerstwo Aktywów Państwowych.
NAJNOWSZE WPISY
Voucher szkoleniowy na 2024 rok!
Cyfryzacja i digitalizacja łańcuchów dostaw
Kurs Design Thinking dla nauczycieli akademickiej
Newsletter
Bądź na bieżąco z informacjami o szansach na dofinansowanie i nowych możliwościach rozwoju Twojej organizacji