Infrastruktura ochrony zdrowia – AOS
Zyskaj dotacje na rozwój infrastruktury ochrony zdrowia dla ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS). Poziom dofinansowania w konkursie wynosi nawet do 100% kosztów inwestycji! Sprawdź szczegóły!
Unia Europejska
Możliwie prosto i ciekawie o Nowej Perspektywie Funduszy Europejskich dla Polski
Za nami dwie rundy dotacji unijnych dla Polski 2007-2013 i 2014-2020, plus do tego środki przedakcesyjne 2004-2006. W tym czasie polskie drogi, mosty, przedsiębiorstwa i instytucje korzystały z możliwości rozwoju, a poznać je możemy w wielu miejscach przez tablicę z napisem „Projekt dofinansowany ze środków Unii Europejskiej…”.
Wchodzimy powoli w nową i największą jak do tej pory szansę dla Polski. W latach 2021-2027 otrzymamy 72,2 miliardy euro z polityki spójności oraz 3,8 miliarda euro z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji. Łącznie około 76 miliardów euro.
Środki zostaną przeznaczone na realizację inwestycji w innowacje, przedsiębiorczość, cyfryzację, infrastrukturę, ochronę środowiska, energetykę, edukację i sprawy społeczne.
Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego (EFRR)
Jego celem jest łagodzenie dysproporcji w rozwoju europejskich regionów i zmniejszanie braków w zakresie rozwoju regionów znajdujących się w najmniej korzystnej sytuacji.
Fundusz Spójności (FS)
Służący redukowaniu dysproporcji gospodarczych i społecznych oraz promowaniu zrównoważonego rozwoju. W jego ramach realizowane są strategiczne projekty w obszarach ochrony środowiska i transportu, w tym transeuropejskich sieci transportowych (TEN-T).
Europejski Fundusz Społeczny+ (EFS+)
Ma być głównym narzędziem UE służącym zwiększaniu spójności społecznej i gospodarczej, odpowiadaniu na wyzwania rynku pracy i wyzwania społeczne oraz stymulowaniu zrównoważonego rozwoju gospodarczego poprzez inwestowanie w kapitał ludzki. EFS+ będzie obejmować „stary” EFS, Inicjatywę na rzecz osób młodych (YEI), Europejski Fundusz Pomocy Najbardziej Potrzebującym (FEAD) oraz Europejski Program na rzecz Zatrudnienia i Innowacji Społecznych (EaSI).
Uzupełni je Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji będący częścią Europejskiego Zielonego Ładu (European Green Deal) i elementem (I filarem) Mechanizmu Sprawiedliwej Transformacji. Celem FST jest łagodzenie skutków społecznych i ekonomicznych transformacji energetycznej.
Podstawowym dokumentem, który określa współpracę UE z Polską, jest Umowa Partnerstwa (UP). To uzgodniona z Komisją Europejską strategia wykorzystania Funduszy Europejskich, w tym podziału środków między krajowe a regionalne. Podobnie jak w poprzednich perspektywach unijnych, około 60% dotacji będzie w latach 2021-2027 przyzywane przez instytucje centralne, a 40% trafi do regionów i będą zarządzane przez marszałków.
Następca Programu Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ) – rozwój gospodarki niskoemisyjnej, ochrony środowiska oraz przeciwdziałania i adaptacji do zmian klimatu. FEnIKS wesprze również inwestycje transportowe oraz dofinansuje ochronę zdrowia i dziedzictwo kulturowe.
Program jest kontynuacją dwóch wcześniejszych programów: Innowacyjna Gospodarka 2007-2013 (POIG) oraz Inteligentny Rozwój 2014-2020 (POIR). FENG będzie wspierał realizację projektów badawczo-rozwojowych, innowacyjnych oraz takich, które zwiększają konkurencyjność polskiej gospodarki. Z programu będą mogli skorzystać m.in. przedsiębiorcy, instytucje z sektora nauki, konsorcja przedsiębiorstw oraz instytucje otoczenia biznesu, w szczególności ośrodki innowacji.
Następca Programu Wiedza Edukacja Rozwój (POWER). Główne obszary działania FERS to: praca, edukacja, zdrowie oraz dostępność. Program będzie wspierał projekty z zakresu: poprawy sytuacji osób na rynku pracy, zwiększenia dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami, zapewnienia opieki nad dziećmi, podnoszenia jakości edukacji i rozwoju kompetencji, integracji społecznej, rozwoju usług społecznych i ekonomii społecznej oraz ochrony zdrowia.
Następca programu Polska Cyfrowa (PO PC), który w latach 2014-2020 wspierał cyfryzację w Polsce. FERC będzie koncentrował się przede wszystkim na: zwiększeniu dostępu do ultraszybkiego internetu szerokopasmowego, udostępnieniu zaawansowanych e-usług pozwalających w pełni na elektroniczne załatwienie spraw obywateli i przedsiębiorców, zapewnieniu cyberbezpieczeństwa w ramach nowego dedykowanego obszaru interwencji, rozwoju gospodarki opartej na danych, wykorzystującej najnowsze technologie cyfrowe, rozwoju współpracy międzysektorowej na rzecz tworzenia cyfrowych rozwiązań problemów społeczno-gospodarczych, wsparciu rozwoju zaawansowanych kompetencji cyfrowych, w tym również w obszarze cyberbezpieczeństwa dla jednostek samorządu terytorialnego (jst) i przedsiębiorców.
Nowy program dla makroregionu Polski Wschodniej będzie koncentrował się na czterech głównych obszarach: wzmocnienie konkurencyjności i innowacyjności przedsiębiorstw, energia i ochrona klimatu, spójna sieć transportowa i zwiększenie dostępności transportowej oraz aktywizacja kapitału społecznego, rozwój turystyki i usługi uzdrowiskowe. Oprócz 5 województw dotychczas objętych wsparciem: lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego, z nowego programu będzie korzystać także województwo mazowieckie bez Warszawy i dziewięciu otaczających ją powiatów.
Program ma trzy głównie priorytety: skuteczne instytucje, skuteczni beneficjenci i skuteczna komunikacja. Środki z Pomocy Technicznej zostaną przeznaczone m.in. na: szkolenia dla beneficjentów korzystających z Funduszy Europejskich, rozwój krajowego systemu informatycznego umożliwiającego aplikowanie i rozliczanie projektów unijnych, działania informacyjno-promocyjne zwiększające wiedzę o Funduszach w Polsce.
Pomoc w transformacji dla regionów górniczych: śląskiego, małopolskiego, dolnośląskiego, wielkopolskiego, łódzkiego i lubelskiego
Pieniądze na programy regionalne podzielono według algorytmu opartego na obiektywnych kryteriach, między innymi na liczbie ludności i PKB na mieszkańca.
Dodatkowo sześć regionów (śląskie, łódzkie, małopolskie, lubelskie, dolnośląskie i wielkopolskie) otrzyma 4,4 mld euro z funduszu sprawiedliwej transformacji i polityki spójności (3,8 mld euro z FST + 560 mln euro z polityki spójności).
Program dla Polski Wschodniej będzie obejmował sześć regionów – lubelskie, podkarpackie, podlaskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie oraz, co jest nowością w tej perspektywie, mazowieckie (bez Warszawy i 9 otaczających ją powiatów).
Ma być prościej. Uproszczona sprawozdawczość, dokumentowanie i monitoring. Czas pokaże, jaki kształt przyjmą dokumenty, tymczasem:
Zyskaj dotacje na rozwój infrastruktury ochrony zdrowia dla ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS). Poziom dofinansowania w konkursie wynosi nawet do 100% kosztów inwestycji! Sprawdź szczegóły!
Efektywność, dostępność i jakość systemu ochrony zdrowia czyli dotacje z KPO dla branży medycznej! Zgłoś się do nas i zwiększ swoje szanse!
Dostępność Plus dla AOS – Działanie FERS.03.07 już w 2025 roku! Zyskaj 100% dofinansowania na wdrażanie dostępności – zgłoś się do nas!
Zyskaj dotacje z zakresu wdrożenia działań wpływających na efektywność energetyczną oraz ekologię produkcji/procesu świadczenia usług.
Go to Brand: 'Promocja marki innowacyjnych MŚP’ – konkurs oferujący dotacje na udział polskich MŚP w imprezach targowych.
Dig.IT. Zyskaj 50% dotacji dla firm na cyfryzację. Wsparcie MŚP na zakup i wdrożenie rozwiązań IT służących transformacji cyfrowej.
Zgłoś projekt do konkursu NUTRITECH II i zyskaj dofinansowanie na B+R w obszarze innowacji żywieniowych. Sprawdź szczegóły programu.
Mezoinwestycje w MŚP – dotacja na inwestycje dla Śląska. Skorzystaj z 85% dofinansowania dla mikro, małych i średnich firm na Śląsku. Sprawdź, kto może aplikować i jakie inwestycje można finansować.
Rozwój usług cyfrowych w ochronie zdrowia D1.1.2 – zyskaj 100% dofinansowania na cyfryzację szpitala – dowiedz się więcej
Zyskaj dotacje na rozwój infrastruktury ochrony zdrowia dla POZ. Poziom dofinansowania w konkursie wynosi nawet do 100% kosztów inwestycji! Sprawdź szczegóły!
NCBR Ścieżka SMART – konsorcja: 1,3 mld dla firm na projekty B+R przygotowane wspólnie z innym przedsiębiorstwem lub jednostką naukową!
Dotacje na magazyny energii – Zyskaj niezależność energetyczną i skorzystaj z dostępnych dotacji już dziś! Zapraszamy do kontaktu z nami!
Ścieżka SMART – Dotacje PARP i NCBR na innowacje 2025 rok ze środków UE z zakresu B+R, wdrożenia innowacji, rozwoju eksportu, OZE i cyfryzacji
Ścieżka SMART dla projektów na rzecz dostępności, czyli zaspokajania potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami. Zyskaj 80% dofinansowania
Dotacje dla MŚP w Pomorskiem na innowacje i B+R – do 80% dofinansowania. Nabór wniosków do 9 maja 2025 r. Sprawdź szczegóły!
10.2 Wsparcie działalności B+R przedsiębiorstw (MŚP) lub konsorcjów przedsiębiorstw z jednostkami badawczymi (gdzie liderem konsorcjum jest przedsiębiorstwo z Wielkopolski Wschodniej) – zyskaj nawet 70% dofinansowania na rozwój Twojej firmy!
Otrzymaj do 97% dofinansowania na rozwój kadr dydaktycznych w uczelniach w ramach konkursu 1.5 FERS. Zyskaj wsparcie na podnoszenie kompetencji nauczycieli, doktorantów oraz wprowadzanie nowoczesnych metod dydaktycznych. Nabór wniosków do 30 maja 2025 r.
10.2 Wsparcie inwestycji MŚP – Wielkopolska wschodnia – zyskaj nawet 70% dofinansowania na rozwój Twojej firmy!
Wsparcie infrastrukturalne Ośrodków Wysokospecjalistycznej Całodobowej Opieki Psychiatrycznej – III poziom referencyjny w opiece psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży – 100% dofinansowania!
Zgarnij dotację na rozwój gospodarki o obiegu zamkniętym w Twojej Firmie! Nawet 100% dofinansowania na realizację projektu.