Obalamy mity, czyli co warto wiedzieć o zielonej gospodarce
BLOG | 13 czerwca 2024 r.
Druga połowa 2024 to idealny moment dla przedsiębiorców na korzystanie z różnorodnych form wsparcia finansowego w zakresie zielonej gospodarki. Coraz częściej mówi się otwarcie o jej zaletach, w kontekście redukcji kosztów operacyjnych działalności, zwiększeniu konkurencyjności oraz dostępowi do nowych rynków, na ochronie środowiska kończąc.
W dalszym ciągu wokół zielonej gospodarki dla przedsiębiorstw krąży wiele mitów, które mogą prowadzić do nieporozumień i błędnych decyzji. Oto kilka z najczęstszych, do których postanowiliśmy się odnieść.
Mit 1: Zielona gospodarka jest z reguły nieopłacalna i kosztowna
Owszem, początkowe koszty wdrożenia ekologicznych technologii mogą być wysokie. Warto jednak pamiętać, że jak wiele innych inwestycji, warto ocenić ją długofalowo, np. pomyśleć o długoterminowych oszczędnościach wynikających z efektywności energetycznej, redukcji odpadów i lepszego zarządzania zasobami. Należy również wspomnieć, że dostęp do funduszy unijnych i innych form wsparcia finansowego, pomagają w dużej mierze zniwelować zainwestowane koszty początkowe. Docelowo więc rozwiązania w ramach zielonej gospodarki, mogą przyczynić się do generowania zysków na lata.
Mit 2:Przedsiębiorstwa robią to tylko dla wizerunku i marketingu
Owszem, początkowe koszty wdrożenia ekologicznych technologii mogą być wysokie. Warto jednak pamiętać, że jak wiele innych inwestycji, warto ocenić ją długofalowo, np. pomyśleć o długoterminowych oszczędnościach wynikających z efektywności energetycznej, redukcji odpadów i lepszego zarządzania zasobami. Należy również wspomnieć, że dostęp do funduszy unijnych i innych form wsparcia finansowego, pomagają w dużej mierze zniwelować zainwestowane koszty początkowe. Docelowo więc rozwiązania w ramach zielonej gospodarki, mogą przyczynić się do generowania zysków na lata.
Mit 3: To tylko moda
To już fakt, że zielona gospodarka staje się coraz częściej trwałym elementem strategii biznesowych. Rządy, organizacje międzynarodowe, a przede wszystkim sami konsumenci coraz bardziej wymagają zrównoważonych praktyk. Coraz częściej temat ten brany jest pod uwagę podczas decyzji zakupowych, ale również przy wyborze pracodawcy. Najmłodsze pokolenia uznają te działania, jako niezwykle ważny element polityki danego przedsiębiorstwa. Jest to również realna odpowiedź na zmiany klimatyczne, wyczerpywanie się zasobów naturalnych i degradacja środowiska, które niestety są wyzwaniem całego społeczeństwa.
Mit 4: Zielona gospodarka jest tylko dla dużych.
Małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) jak najbardziej mogą również wdrażać rozwiązania wspierające zieloną gospodarkę, czerpać z tych rozwiązań, a co więcej korzystać z współfinansowania ich ze środków unijnych. Istnieje wiele programów wsparcia i dotacji skierowanych specjalnie do MŚP, które pomagają w implementacji zrównoważonych praktyk.
Mit 5: To tylko dla branży Tech
Absolutnie każda branża ma potencjał do wprowadzenia zrównoważonych praktyk i zaimplementowania rozwiązań z zakresu zielonej gospodarki. Na przykład: przemysł produkcyjny może optymalizować procesy, aby zmniejszyć zużycie surowców i energii, sektor rolny może wprowadzać zrównoważone metody uprawy, a firmy usługowe mogą redukować ślad węglowy poprzez zmiany w zarządzaniu biurem i transportem.
Mit 6: Zielone produkty nie działają.
Zacznę od pytania: kto z nas w swoim domu, nie stosuje energooszczędnych żarówek? Czy działają gorzej od tradycyjnych? NIE! Czy generują oszczędności? Zdecydowanie TAK! Nowoczesne technologie ekologiczne są często bardziej efektywne, niż ich tradycyjne odpowiedniki. Przykłady to samochody elektryczne czy nowoczesne systemy izolacji budynków. Innowacje w zielonej technologii często prowadzą do lepszej wydajności i mniejszych kosztów eksploatacji. A tym samym znacząco obniżają więc koszty operacyjne.
Teraz to proste - dotacje na zielnoną gospodarkę już są!
Opracowując strategie związane z zieloną gospodarką, przedsiębiorstwa mogą skorzystać z licznych dotacji unijnych, które nie tylko pomagają przezwyciężyć początkowe bariery finansowe, ale także przyczyniają się do zwiększenia ich długoterminowej rentowności i konkurencyjności. W 2024 roku dostępne są szczególnie atrakcyjne formy wsparcia finansowego, które mogą przemienić wcześniej wymienione mity w potwierdzone fakty.
-
Kredyt ekologiczny - do 80% dofinansowania
Dotacje na zwiększenie efektywności energetycznej przedsiębiorstw zatrudniających do 3000 pracowników.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ -
Gospodarka o obiegu zamkniętym w MŚP działanie 1.3 FEPW - do 100% dofinansowania
Program wsparcia dla MŚP z Polski Wschodniej na opracowanie i wdrożenie modelu biznesowego GOZ-transformacji.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ -
A2.2.1. Inwestycje we wdrażanie technologii i innowacji środowiskowych KPO - do 85% dofinansowania
Dotacje na projekty zwiększenie efektywności energetycznej MŚP i dużych firm, które obejmują wprowadzenie nowoczesnych rozwiązań prośrodowiskowych.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ -
Wsparcie inwestycji w MŚP i dużych przedsiębiorstwach w Wielkopolsce Wschodniej (10.2) - do 70% dofinansowania
Dotacje na zwiększenie efektywności energetycznej oraz projekty związane z gospodarką o obiegu zamkniętym (GOZ)
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ -
2.1 Wspieranie efektywności energetycznej i redukcji emisji gazów cieplarnianych
Dotacje dla podmiotów publicznych z wielkopolski
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
Podsumowując, wsparcie finansowe w postaci dotacji unijnych to doskonała okazja dla przedsiębiorstw do przełamania barier we wdrażaniu zielonej transformacji. Nie tylko umożliwiają one zredukowanie początkowych kosztów, ale również przyczyniają się do zwiększenia konkurencyjności, efektywności i zrównoważonego rozwoju. W obliczu zmieniających się oczekiwań rynkowych i środowiskowych, korzystanie z dostępnych funduszy na zieloną gospodarkę może okazać się kluczowe dla przetrwania i rozwoju wielu firm w najbliższych latach. Aby uzyskać bardziej szczegółowe informacje o możliwościach w Waszych firmach, zapraszamy do kontaktu z naszymi ekspertami.
NAJNOWSZE WPISY
Recepta na dotacje – cykl spotkań dla branży medycznej
Dotacje z KPO dla Onkologii
Autorka tekstu
Innowatorka i menedżerka w Inkubatorze Innowacji Społecznych POPOJUTRZE należącym do SENSE Consulting. Moderatorka, facylitatorka, projektantka komunikacji. Buduje pomosty między odbiorcami, ich potrzebami i barierami, a strategiami firmy.
Posiada doświadczenie tworzenia i prowadzenia szkoleń oraz doradztwa w projekcie Dostępny Design, który skupiał się na projektowaniu uniwersalnym i uwzględnianiu potrzeb osób o szczególnych potrzebach. (2 lata doświadczenia). Od kilkunastu lat współpracuje z czołowymi biznesami w Polsce – Volkswagen Poznań IKEA, Socjomania, SOLAR, Concordia Design. Prelegentka, twórczyni raportów i licznych publikacji, m.in. o relacjach z pracą, trendach i zmianach w organizacjach oraz employer brandingu. Posiada doświadczenie w tworzeniu i realizacji projektów komunikacyjnych związanych z projektowaniem doświadczeń osób klienckich dla największych banków w Polsce.