KREDYT NA INNOWACJE TECHNOLOGICZNE – FENG
Łatwiejszy dostęp do kapitału na inwestycje!
DLA KOGO?
PRZEDSIĘBIORSTWA DO 250 PRACOWNIKÓW
NABÓR WNIOSKÓW
I/II KWARTAŁ 2023
POZIOM DOFINANSOWANIA
DO 70%
Kredyt na innowacje technologiczne FENG - (Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027)
W nowej perspektywie finansowej będzie kontynuowany znany już przedsiębiorcom mechanizm dotacyjny w postaci kredytu na innowacje technologiczne. Ten instrument, łączy dwa rodzaje finansowania: kredytowe z udziałem banków komercyjnych oraz bezzwrotne w formie dotacji. Cieszył się on popularnością we wcześniejszym programie – Inteligentny Rozwój (POIR). Zaletą tego hybrydowego instrumentu, jest zaangażowanie środków prywatnych (czyli właśnie sektora bankowego) w finansowanie nowatorskich przedsięwzięć. Dla przedsiębiorców zaś to z jednej strony łatwiejszy dostęp do kapitału na inwestycje, a z drugiej – poczucie bezpieczeństwa. Dzięki takiemu rozwiązaniu zmniejsza się bowiem ryzyko ponoszenia wysokich kosztów kredytu. Komponent dotacyjny może zachęcić firmy, by inwestować w projekty, które wymagają badań, ale nie gwarantują szybkiego zysku.

CO ZYSKUJESZ DZIĘKI DOTACJI NA INNOWACJE TECHNOLOGICZNE?

JAKIE SĄ TYPY PROJEKTÓW?
- Zakup nowej technologii, jej wdrożenie oraz uruchomienie na jej podstawie wytwarzania nowych lub znacząco ulepszonych, w stosunku do dotychczas wytwarzanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, towarów, procesów lub usług.
- Wdrożenie własnej nowej technologii oraz uruchomienie na jej podstawie wytwarzania nowych lub znacząco ulepszonych, w stosunku do dotychczas wytwarzanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, towarów, procesów lub usług.
KTO MOŻE SKORZYSTAĆ Z KREDYTU NA INNOWACJE TECHNOLOGICZNE?
- Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa.


JAKIE KOSZTY MOŻESZ SFINANSOWAĆ KREDYTEM NA INNOWACJE TECHNOLOGICZNE?
- Zakup nieruchomości niezabudowanej lub zabudowanej, w tym zakup prawa użytkowania wieczystego.
- Zakup, wytworzenie, a także koszty montażu i uruchomienia nowych (oraz używanych) środków trwałych.
- Zakup robót i materiałów budowlanych w celu budowy lub rozbudowy budynków, budowli lub ich części.
- Zakup wartości niematerialnych i prawnych w formie patentów, licencji, know-how oraz nieopatentowanej wiedzy technicznej.
- Pokrycie kosztów związanych z najmem lub dzierżawą gruntów, budynków i budowli lub ich części.
- Wykonane przez doradców zewnętrznych studia, ekspertyzy, koncepcje i projekty techniczne, niezbędne do wdrożenia nowej technologii w ramach inwestycji technologicznej.
KREDYT NA INNOWACJE TECHNOLOGICZNE - KIEDY NABÓR?
Maksymalny poziom dofinansowania
projektów w ramach konkursu
I/II KWARTAŁ 2023r.
Termin rozpoczęcia naboru wniosków
Newsletter
Bądź na bieżąco z informacjami o szansach na dofinansowanie i nowych możliwościach rozwoju Twojej organizacji
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Marta Stężycka
Kierownik zespołu sprzedaży

Matylda Sochacka-Kozielczyk
Specjalistka ds. relacji z Klientem Biznesowym
NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA
Kredyt technologiczny/ Kredyt na innowacje technologiczne – czy muszę brać kredyt?
Tak, do złożenia wniosku w konkursie potrzebna jest promesa przyznania kredytu z banku komercyjnego. Natomiast premia technologiczna, którą przyznaje BGK w ramach tego konkursu, to tak naprawdę forma dotacji, która będzie spłacała zaciągnięty kredyt.
Jaki jest poziom dofinansowania w Kredycie technologicznym?
Można otrzymać do 70% dofinansowania. Intensywność dofinansowania na wydatki inwestycyjne zależy od miejsca realizacji inwestycji oraz statusu MŚP wnioskodawcy (jest zgodna z mapą pomocy regionalnej na lata 2022-2027. Wysokość dofinansowania dla danego regionu można sprawdzić tutaj: https://www.parp.gov.pl/mapa-pomocy-regionalnej-dla-polski
Czy w ramach konkursu muszę prowadzić prace badawczo-rozwojowe lub wprowadzić innowację?
Tak, Kredyt technologiczny ma na celu wzmocnienie konkurencyjności i innowacyjności przedsiębiorstw poprzez wdrażanie wyników prac badawczo-rozwojowych w formie innowacji technologicznych.
Jakie projekty będą wspierane przez Kredyt technologiczny?
Wsparcie kierowane jest na projekty dotyczące wdrożenia innowacji technologicznych, będących wynikiem prac B+R: własnych lub nabytych. Mogą one mieć postać prawa własności przemysłowej, wyników prac rozwojowych, wyników badań aplikacyjnych lub nieopatentowanej wiedzy technicznej, które umożliwiają wytwarzanie nowych lub znacząco ulepszonych, produktów, procesów lub usług.
Czym są działania badawczo-rozwojowe (B+R)?
Działalność badawcza i rozwojowa (w skrócie B+R) są to systematycznie prowadzone prace twórcze, podjęte dla zwiększenia zasobu wiedzy, w tym wiedzy o człowieku, kulturze i społeczeństwie, jak również dla znalezienia nowych zastosowań dla tej wiedzy.
(źródło: GUS)
Jak zacząć działania badawczo-rozwojowe?
Jeśli wiesz, jakich prac badawczo-rozwojowych potrzebujesz lub masz pomysł, co mógłbyś przebadać, zgłoś się do nas. Otaczamy się wieloma partnerami branżowymi i udzielamy wsparcia w łączeniu nauki i biznesu.
SPRAWDŹ INNE MOŻLIWOŚCI POZYSKANIA DOFINANSOWANIA
Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki – Ścieżka SMART
Zdobądź dotację ze środków UE z zakresu B+R, wdrożenia innowacji, rozwoju eksportu, ekologię, ochronę środowiska, OZE, szkolenia, cyfryzację
DOTACJE NA INNOWACJE W MŚP – WOJEWÓDŹTWO MAZOWIECKIE
Zyskaj 80% dofinansowania na na wsparcie aktywności inwestycyjnej istniejących mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, poprzez wdrażanie innowacji produktowych, procesowych oraz wyników prac B+R, co przełoży się na zwiększone zatrudnienie i trwały rozwój firm.
Kredyt na innowacje technologiczne FENG
Zdobądź dotację ze środków UE, żeby inwestować w projekty, które wymagają badań, ale nie gwarantują szybkiego zysku.
Kredyt ekologiczny FENG
Zyskaj dotacje z zakresu wdrożenia działań wpływających na efektywność energetyczną oraz ekologię produkcji/procesu świadczenia usług.
PROGRAM RE_OPEN UK – Nowe otwarcie dla polskiego biznesu
Zyskaj dofinansowanie skierowane do wszystkich przedsiębiorstw, które negatywnie odczuły wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.
Wkrótce ruszy Krajowy Fundusz Szkoleniowy – Przygotuj się teraz!
Zdobądź z nami 80% dofinansowanie na rozwój swoich pracowników!
AKADEMIA KOMPETENCJI CYFROWYCH Z 80% DOFINANSOWANIEM
Rozwiń kompetencje z obszaru cyfryzacji, nowych technologii i Przemysłu 4.0 w Twojej organizacji.