Pandemia koronawirusa doprowadziła do ogromnych zmian w gospodarce nie tylko Polski, ale i całego świata. Duża część przedsiębiorców była ograniczona w prowadzeniu swojej działalności, co za tym idzie wielu pracowników zostało wysyłanych na przymusowe zwolnienia, a w skrajnych przypadkach dochodziło do licznych zwolnień, które ochroniły firmy przed całkowitym zamknięciem.
Cała sytuacja związana z masowym lockdownem mocno odbiła i nadal odbija się na rynku pracy. Stopniowo jednak wracamy do normalności. Z analizy wielu raportów wynika, iż zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w miesiącu wrześniu było tylko o 1,2 % mniejsze niż w tożsamym miesiącu roku poprzedniego. Firmy stopniowo zaczęły powracać do normalnego trybu pracy. Ale jak obecnie możemy definiować „normalność”? Ponad 50% pracodawców zapewnia swoim pracownikom możliwość pracy zdalnej, tym samym umożliwiając wykonywanie obowiązków zawodowych, które pozwolą na łączenie życia zawodowego z prywatnym.
Dzięki temu wielu rodziców ma szansę na opiekę nad swoimi dziećmi, które przecież tak samo jak my stopniowo wdrażają się w nową rzeczywistość nauczania zdalnego. Dla wielu osób jest to nowa, ale z pewnością doceniana forma pracy. Co ciekawe są jednak firmy, które podczas pandemii wręcz przeciwnie, potrzebowały rąk do pracy. Takim sektorem okazał się handel detaliczny oraz e-coomerce, który przechodzi właśnie swój boom na rynku.
Dostosowanie procesu rekrutacji i ogromu narzędzi do warunków pandemii wymagało wiele zaangażowania po stronie rekruterów, których celem było i de facto jest pozyskanie wartościowego pracownika poprzez zastosowanie form online-owych. Silnym trendem w przywołanych wyżej narzędziach okazuje się być GRYWALIZACJA. Jest to nic innego jak wykorzystanie elementów gier i technik projektowania, których celem jest zaangażowanie ludzi, motywowanie do działania i rozwiązywania problemów. Taki właśnie sposób na rekrutację obrały pionierskie marki w branży motoryzacyjnej.
Co na to kandydaci?
Ci zaś szukają stabilnych miejsc pracy, firm pozostających w dobrej kondycji finansowej oraz takich które jasno komunikują swoją organizację pracy w czasie pandemii. Kwestia bezpieczeństwa zatrudnienia według raportu Pracuj.pl jest najbardziej istotna dla 58% badanych kandydatów. Ponadto istotną zmianą w postawach osób poszukujących pracy jest mniejsze zainteresowanie ofertą benefitów jakimi dysponuje pracodawca. Świadczenia pozapłacowe odchodzą na dalszy plan na rzecz stałego dochodu. Rynek pracy z pewnością przechodzi transformację, która może wprowadzić zupełnie nowe perspektywę zarówno dla kandydatów, jak i pracodawców, przed którymi w roku 2021 stoją nie lada wyzwania!
NAJNOWSZE WPISY
Voucher szkoleniowy na 2024 rok!
Cyfryzacja i digitalizacja łańcuchów dostaw
Kurs Design Thinking dla nauczycieli akademickiej
Dlaczego spełnianie standardu WCAG 2.1 jest ważne w biznesie?
SENSE laureatem w zestawieniu Orły Kształcenia 2022
Automatyzacja procesów biznesowych w przedsiębiorstwach
Wyzwania transformacji cyfrowej w przedsiębiorstwie
Szukamy osoby na staż!
Jak wciągnąć ludzi w transformację cyfrową?
Podpisaliśmy list intencyjny z Łukasiewicz – PIT
Voucher szkoleniowy na 2023 rok!
Ranking Firma Szkoleniowa Roku 2022
Dotacje na Branżowe Centra Umiejętności z KPO
Krajowy Plan Odbudowy – cel szczegółowy A1
FENG – zatwierdzony przez komisję!
Ogłoszono 4 nowe nabory w ramach KPO dla branży spożywczej!
Automatyzacja procesów produkcyjnych w meblarstwie
PROCES ZMIAN W SENSE
ROBOGRANTY DLA BRANŻY MEBLARSKIEJ
Newsletter
Bądź na bieżąco z informacjami o szansach na dofinansowanie i nowych możliwościach rozwoju Twojej organizacji
W SENSE pracuje od niemal 5 lat. Przez ten czas zrealizowała 4 projekty aktywizacyjne a obecnie jest zaangażowana w projekt edukacyjny wprowadzający innowacje do szkół branżowych i technicznych w całym kraju.
Od siedmiu lat związana z obszarem rekrutacji i HR, od zawsze z pracą z ludźmi i dla ludzi.Największy sukces? Aktywne wsparcie w rozwoju zawodowym już ponad 1000 osób! Z wykształcenia doradca zawodowy.
Pasjonuje ją holistyczne podejście do życia, zdrowa kuchnia oraz kino lat 60.