Krajowy Fundusz Szkoleniowy to dofinansowanie, które stwarza bardzo dużo możliwości projektowania kompleksowych projektów szkoleniowych dla klientów. Jest to w zasadzie jedyne takie źródło dofinansowania szkoleń z funduszy krajowych. Pochodzą one bezpośrednio z Funduszu Pracy i pozostają w dyspozycji Powiatowych Urzędów Pracy.
NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE O KFS W PIGUŁCE:
- Aplikowanie o środki odbywa się raz w roku
- Wysokość dofinansowania wynosi 80%.
- Wsparcie jest dedykowane wszystkim pracodawcom, którzy zatrudniają co najmniej jednego pracownika na podstawie umowy o pracę.
- Skorzystać mogą również instytucje pozarządowe. Dofinansowanie jest wyjątkowe też dlatego, że nie ma znaczenia wielkość przedsiębiorstwa.
JAK DUŻE ŚRODKI Z KFS-u MOGĘ OTRZYMAĆ?
To zależy od urzędu… Posłużymy się przykładem dwóch klientów, którzy aplikowali z nami o środki z KFS-u do powiatu poznańskiego. Tutejszy urząd nie miał określonego limitu dofinansowania na przedsiębiorstwo, a jedynie na pracownika w wysokości 6 000 zł. Dało nam to szansę na przeprowadzenie dużych projektów rozwojowych. Równocześnie znamy inne miasta, jak np. Warszawa, która ma określone limity dofinansowania właśnie na przedsiębiorstwo. Dlatego tak ważne jest obranie właściwej strategii dla każdego klienta. W SENSE pod koniec roku sprawdzamy, jakie limity dofinansowania dla pracodawców są dostępne w urzędach pracy w całej Polsce. Dzieje się to jeszcze zanim zaczniemy pracować z klientami, tak abyśmy mogli przyjąć dobry model budowania projektu rozwojowego.
JAK SIĘ ROZLICZA FUNDUSZE Z KRAJOWEGO FUNDUSZU SZKOLENIOWEGO?
W przypadku dofinansowania z KFS firma po zrealizowaniu szkolenia przedkłada do PUP faktury i na tej podstawie otrzymuje 80% kwoty na swoje konto, do tego dokłada wkład własny na poziomie 20% i opłaca szkolenie bezpośrednio realizatorowi. Projektując szkolenia pracodawca od razu wie, jaki budżet w danym miesiącu powinien zabezpieczyć i nie ma konieczności wykładania całej kwoty, a następnie oczekiwania na zwrot z urzędu. Dzięki temu przedsiębiorcy mają możliwość rozłożenia środków w budżecie firmy na kilka miesięcy.
JAK WYGLĄDAJĄ TERMINY?
W SENSE z początkiem roku zamykamy listę klientów, dla których piszemy wnioski. Jest to związane z faktem, iż aplikowanie przypada na drugą połowę stycznia, luty, a czasem końcówkę marca. Natomiast realizację projektów rozpoczynamy po podpisaniu umowy klienta z PUP, czyli najczęściej jest to początek kwietnia i kończymy do 30 listopada. Są wyjątki, gdyż niektóre Urzędy wyznaczają termin realizacji do 15 grudnia, a w wyjątkowych sytuacjach PUP dopuszcza realizację w kolejnym roku kalendarzowym. Przykładem jest Warszawa, co wynika z faktu długiego procesu podpisywania umowy. Co do zasady o środki z KFS aplikujemy na początku roku. Z kolei od II kwartału do początku IV kwartału realizujemy projekty rozwojowe w firmach naszych klientów.
DLACZEGO WARTO SIĘGAĆ PO DOFINANSOWANIA Z SENSE-M?
- W SENSE znamy z naszej codziennej pracy zasady jakie obowiązują w różnych programach dofinansowań, badamy je i realizujemy. Mamy też często dostęp do informacji jako pierwsi.
- Znamy zasady, według których Ministerstwo dystrybuuje środki. Należymy do Polskiej Izby Firm Szkoleniowych i z kuluarów wiemy, że w Ministerstwie toczą się rozmowy na temat tego, w jaki sposób nowy Fundusz powinien być zaprogramowany. Dziś jest tak, że każdy Urząd Pracy ma swoje zasady, w związku tym badamy je w każdym urzędzie osobno,
- Wiemy, jakich zawodów w danym powiecie jest najmniej, na jakie jest największe zapotrzebowanie. Zatem, jeśli pracodawca chce w ramach projektu włączyć w szkolenia pracowników wpisujących się w zawody deficytowe, to jego szanse na pozyskanie dofinansowania z Krajowego Funduszu Szkoleniowego wzrastają.
- Jako firmie na co dzień pracującej z dotacjami jest łatwiej wyciągnąć wnioski i dobrze przygotować klienta do aplikowania. Potrafimy się odnieść do przepisów, zasad, regulacji, załączników, aby uzyskać jak najlepsza skuteczność.
JAK WSPÓŁPRACUJEMY Z KLIENTAMI?
Jako SENSE nie zostawiamy naszych klientów po otrzymaniu dofinansowania z KFS-u. Jesteśmy z nimi na każdym etapie i pracujemy wspólnie, aż do rozliczenia końcowego. Każdy z naszych klientów po stronie SENSE otrzymuje opiekuna, który jest bezpośrednim wsparciem dla firmy na każdym etapie projektu. Zaczynając od pierwszej tabelki, po przekazanie wszystkich załączników, sprawdzenie ich poprawności, napisanie wniosku. Następnie aplikowanie i pilnowanie terminów. To co ważne – pomaga również interpretować pisma urzędowe.
PILNUJEMY FORMALNOŚCI
Jesteśmy z klientem na etapie realizacji, pilnujemy prawidłowego rozliczania wniosku. Chcemy przecież, żeby pracodawca nie popełnił błędów i z sukcesem rozliczył projekt. Wiemy z doświadczenia, że są pracodawcy, którzy samodzielnie piszą swoje wnioski. Niestety w momencie aplikowania, nie znając mechanizmów rządzących procesami, ich szanse na otrzymanie wsparcia maleją. Nawet jeśli uda się otrzymać dofinansowanie przedsiębiorcy spotykają się z licznymi problemami na swojej drodze. Dlatego często zwracają się do nas z prośbą o pomoc.
POMAGAMY ROZWIĄZYWAĆ PROBLEMY
W trakcie realizacji projektu zawsze staramy się przewidywać różnego rodzaju sytuacje i staramy się być o krok do przodu przed Urzędami. Często wiemy, co może się wydarzyć i jak wyjść z sytuacji, aby nie stracić dofinansowania. Projekty w ramach KFS są realizowane przez kilka, kilkanaście miesięcy, przez co w tym okresie mogą wydarzyć się różne sytuacje kryzysowe. W tym roku mieliśmy ich kilkanaście. Ważne jest wiedzieć jak odpowiednio na nie zareagować. Dlatego korzystając z naszego doświadczenia i znając mechanizmy, jesteśmy w stanie za każdym razem podpowiedzieć i zarekomendować najlepsze rozwiązania. Robimy wszystko, żeby utrzymać projekt bez utraty dofinansowania.
WIEMY, JAK SPRAWIĆ, ŻEBY ŚRODKI NIE PRZEPADŁY W TRAKCIE PROJEKTU
W trakcie realizacji projektu jest kilka momentów, w których szczególnie ważna jest taka orientacja. Dofinansowanie idzie za pracownikiem. To znaczy, że jeśli jakaś osoba w trakcie realizacji szkoleń zachoruje lub z innych przyczyn nie będzie mogła wziąć w nich udziału, pojawia się dziura w budżecie. Powoduje to stratę dofinansowanie. Mając na przestrzeni lat tego typu doświadczenia, wiemy w jaki sposób zaprogramować wszystko od nowa, tak aby pieniądze nie przepadły.
UMIEMY REAGOWAĆ NA NIESPODZIEWANE ZMIANY
Kolejnym momentem kryzysowym mogą być wszelkiego rodzaju zmiany. Wynika to z tego, że już na etapie aplikowania musimy znać listę pracowników z numerami PESEL. Do tego posiadać cały program szkoleniowy wraz z harmonogramem. Zdajemy sobie sprawę, że trudno jest zaprojektować w styczniu usługi, które zostaną zrealizowane w listopadzie co do dnia. Dlatego w takich sytuacjach również jesteśmy z naszymi klientami i służymy wsparciem przy przeprogramowaniu wniosku i aktualizacji harmonogramu. Jest to element naszej codziennej pracy.
KLIENCI DOCENIAJĄ NASZE WSPARCIE
Wnioski z rozmów z klientami są jednoznaczne. Szczególnie ważne jest dla nich wsparcie opiekunów po stronie SENSE. którzy pomagają im poczuć się bezpiecznie w systemie dofinansowania. Ten czynnik wraz z wysoką jakością pracy naszych ekspertów merytorycznych i trenerów, daje im dużo spokoju. Podkreślają również, że opiekun ściąga z ich nich ogrom pracy dokumentacyjnej, rozliczeniowej, związaną z prowadzeniem projektu. Jest to szczególnie ważne z perspektywy kadry zarządzającej w deficycie czasu, w jakim wszyscy jesteśmy.
ZDOBĄDŹ DOFINANSOWANIE Z KFS Z NAMI
Jeśli chcieli by Państwo pozyskać dla swojej firmy dofinansowanie z Krajowego Funduszu Szkoleniowego 2023 w wysokości 80% na projekty rozwojowe w Waszych organizacjach, zapraszamy do kontaktu z nami.
NAJNOWSZE WPISY
Voucher szkoleniowy na 2024 rok!
Cyfryzacja i digitalizacja łańcuchów dostaw
Kurs Design Thinking dla nauczycieli akademickiej
Dlaczego spełnianie standardu WCAG 2.1 jest ważne w biznesie?
SENSE laureatem w zestawieniu Orły Kształcenia 2022
Automatyzacja procesów biznesowych w przedsiębiorstwach
Wyzwania transformacji cyfrowej w przedsiębiorstwie
Szukamy osoby na staż!
Jak wciągnąć ludzi w transformację cyfrową?
Podpisaliśmy list intencyjny z Łukasiewicz – PIT
Voucher szkoleniowy na 2023 rok!
Ranking Firma Szkoleniowa Roku 2022
Dotacje na Branżowe Centra Umiejętności z KPO
Krajowy Plan Odbudowy – cel szczegółowy A1
FENG – zatwierdzony przez komisję!
Ogłoszono 4 nowe nabory w ramach KPO dla branży spożywczej!
Automatyzacja procesów produkcyjnych w meblarstwie
PROCES ZMIAN W SENSE
ROBOGRANTY DLA BRANŻY MEBLARSKIEJ
Newsletter
Bądź na bieżąco z informacjami o szansach na dofinansowanie i nowych możliwościach rozwoju Twojej organizacji