Trendbook #5: Imigranci jako pracownicy. Wyzwania w budowaniu wielokulturowej organizacji.
BLOG | 1 czerwca 2024 r.
Dla pracodawców zatrudnienie zagranicznego pracownika to w dalszym ciągu wyzwanie. Wynika to m.in. z konieczności dopełnienia formalności związanych z legalizacją pobytu, barier językowych oraz niepewności dotyczącej jakości świadczonej przez niego pracy. Dodatkowo sprawdzianem dla organizacji mogą być różnice kulturowe i religijne.
Kilka faktów.
1 mln 125 tys. cudzoziemców to liczba obcokrajowców ubezpieczonych w ZUS w październiku 2023 r.
- 7% – udział obcokrajowców w ogóle ubezpieczonych w październiku 2023 r.
- 67,7% wszystkich obcokrajowców zarejestrowanych w ZUS w październiku 2023 r. stanowili obywatele Ukrainy
- blisko 46 tys. zezwoleń na pracę w Polsce wydano w 2023 r. dla obywateli Indii
- prawie 30 tys. zezwoleń na pracę w Polsce wydano w 2023 r. dla obywateli Filipin.
Dane te pokazują, że imigranci stają się coraz bardziej znaczącą grupą pracowników. Stąd coraz ważniejsza jest strategia związana z integracją
pracownika-imigranta z zespołem i firmą.
Onboarding prowadzony w języku pracownika.
Podjęcie nowej pracy jest dla każdego pracownika sytuacją stresującą i rodzącą szereg pytań i niewiadomych. Konieczne jest poznanie obowiązków, zespołu i panujących w organizacji zwyczajów. Jeśli nowy pracownik_czka jest obcokrajowcem, to do wspomnianych czynników trzeba dodać jeszcze kwestię różnic kulturowych oraz językowych. W przypadku zagranicznych pracowników_czek ważny jest onboarding (czyli odpowiednie wprowadzenie pracownika_czki do organizacji).Dobrze poprowadzony może pomóc pracownikowi_czce zrozumieć stawiane przed nimi oczekiwania oraz zwiększyć efektywność na wczesnym etapie zatrudnienia.
Skuteczny onboarding pracownika - imigranta:
- Nie musi ograniczać się do momentu wejścia pracownika_ czki do organizacji. Coraz częściej wprowadzany jest również przy okazji większych zmian, przed jakimi staje pracownik_czka.
- Składa się z szeregu narzędzi, które można wykorzystać w tym procesie. Jednym z nich jest poradnik dla nowych pracowników, który dodatkowo może uwzględniać informacje dedykowane pracownikom cudzoziemcom.
- Uwzględnia pomoc innych pracowników. Ważnym elementem pomagającym włączyć się cudzoziemcowi do firmy jest wyznaczenie osoby opiekuna_ki, tzw.buddy, który_a jest odpowiedzialny_a za wprowadzenie nowego pracownika_czki do organizacji, przekazanie podstawowych informacji oraz zapoznanie go_ jej z kulturą organizacyjną firmy.
- Wykorzystuje doświadczenie innych migrantów_ek. W przypadku pracowników_czek cudzoziemców, dobrą praktyką jest wyznaczanie opiekuna_ki tej samej narodowości co nowozatrudniony. Bliskość kulturowa i językowa ułatwia budowanie zaufania i przekazywanie istotnych informacji.
Czy wiesz, że...
Istnieje onboardingowy model wdrożenia pracownika 4C. Jego twórczyni, Talya N. Bauer, amerykańska profesorka zarządzania założyła, że dobry proces wdrożenia powinien obejmować 4 obszary:
- Culture – wdrożenie do kultury organizacji (pracownik_czka poznaje misję, wartości, strategię i działania CSR organizacji).
- Connections – wprowadzenie pracownika_czki do zespołu oraz budowanie relacji pomiędzy nową osobą i jej współpracownikami; ważne, aby nowy pracownik_czka poczuł_a się akceptowany_a i włączony_a w życie organizacji.
- Clarification – wdrożenie w stanowisko pracy, odpowiednie wyjaśnienie obowiązków i roli w organizacji;
- Compliance – formalna część wdrożenia (niezbędna wiedza z zakresu procedur, regulacji oraz formalności związanych z pracą, przekazanie potrzebnych dokumentów, podpisanie umowy, nadanie dostępów).
To dopiero 50% artykułu. Resztę znajdziesz w Trendbooku "Diversity, Equity, Inclusion". Możesz go pobrać, klikając w link poniżej.
NAJNOWSZE WPISY
Recepta na dotacje – cykl spotkań dla branży medycznej
FEW.5.3 Infrastruktura ochrony zdrowia
Współautorka tekstu
Badaczka zajmująca się zagadnieniami związanymi z procesami migracyjnymi i ich konsekwencjami dla kraju przyjmującego, przedsiębiorczością migrantów oraz ich integracją. Adiunkt na Politechnice Opolskiej. Jest członkiem Komitetu Badań nad Migracjami Polskiej Akademii Nauk oraz doradczynią w międzynarodowych projektach badawczych dotyczących procesów migracyjnych.
Współautorka tekstu
Badaczka zajmująca się zarządzaniem różnorodnością i inkluzją. Adiunkt na Politechnice Wrocławskiej. Aktywnie uczestniczyła w licznych projektach badawczych, między innymi kierowała projektem nad wykorzystaniem zdolności dynamicznych w innowacjach organizacyjnych. Działa jako konsultant naukowy oraz współpracuje z różnymi instytucjami otoczenia biznesowego. Brała udział w licznych konferencjach naukowych w kraju i za granicą.