A1.2.1. Inwestycje w dywersyfikację działalności
Zdobądź do 90% dofinansowania z Krajowego Planu Odbudowy
Dla kogo?
DLA SEKTORA MŚP
Nabór wniosków
II nabór:
18 lipca - 31 października 2024
Poziom dofinansowania
do 90% w ramach de minimis
A1.2.1.Inwestycje dla przedsiębiorstw w produkty, usługi i kompetencje pracowników oraz kadry związane z dywersyfikacją działalności
Dotacje z Krajowego Planu Odbudowy (KPO) dla branży horeca, targowej, turystycznej oraz kulturalnej i sportowej.
Wielkimi krokami zbliża się termin ogłoszenia nowej formy wsparcia dla przedsiębiorstw, która będzie finansowana ze środków Krajowego Planu Odbudowy.
Celem konkursu, skierowanego do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw są działania mające na celu unowocześnienie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach: hotelarstwo, gastronomia, turystyka lub kultura, czyli sektorach najbardziej dotkniętych pandemią COVID-19 w Polsce.
Wsparcie przeznaczone jest dla przedsiębiorstw, które w latach 2020 lub 2021 odnotowały spadek obrotów w wysokości co najmniej 30%, liczonych rok do roku. Jeśli działalność została zawieszona w 2020 roku na dłużej niż 6 miesięcy, spadek obrotów w 2021 jest porównywany do 2019 r.
Wnioski mają być oceniane na bieżąco, maksymalnie do 14 dni od złożenia.
JAK WSPÓŁPRACA Z NAMI MOŻE POMÓC W ZDOBYCIU DOTACJI Z KRAJOWEGO PLANU ODBUDOWY (KPO)?
Od 16 lat skutecznie pomagamy przedsiębiorcom, instytucjom publicznym i ich pracownikom w realizacji nowych inwestycji, projektowaniu nowych produktów i usług oraz podnoszeniu kompetencji. Wspierając naszych klientów zawsze dbamy o efektywne wykorzystanie zewnętrznych źródeł finansowania – dotacji unijnych i innych programów pomocowych.
Pomożemy Państwu od pierwszego kroku… po ostatni, jaki wybierzecie i będzie wpisywał się Państwa potrzeby.
DARMOWA KONSULTACJA
PISANIE WNIOSKU O DOFINANSOWANIE
OBSŁUGA PROJEKTU
DARMOWA KONSULTACJA
Zadaniem naszego zespołu jest zrozumienie Państwa potrzeb i sprawdzenie, czy ta potrzeba wpisuje się w aktualny konkurs i jest spójna z jego warunkami.
Posiadamy 15-letnie doświadczenie w pozyskiwaniu dotacji, dlatego podczas rozmowy konsultacyjnej udzielamy szczerej informacji zwrotnej na temat szans zdobycia dofinansowania. Następnie proponujemy strategię osiągnięcia sukcesu – działania zmierzające do maksymalizacji szans i możliwości spełnienia kryteriów dodatkowych – wytyczne dla Klienta.
Jeśli jesteście Państwo zainteresowani napisaniem wniosku, zapraszamy do kontaktu!
PISANIE WNIOSKU O DOFINANSOWANIE
Napiszemy dla Państwa wniosek o dofinansowanie od początku do końca lub skonsultujemy, wg Państwa potrzeb.
Wiemy, że w firmach często działają wspaniałe i skutecznie zespoły odpowiedzialne za pozyskiwanie funduszy europejskich. Będąc Partnerem dostosowujemy się do Państwa potrzeb.
- Jeśli jesteście Państwo zainteresowani napisaniem wniosku, zapraszamy do kontaktu.
- Jeśli jesteście Państwo zainteresowani naszą opieką w trakcie realizacji projektu, stałymi konsultacjami w zakresie zamówień lub rozliczaniu dotacji, zapraszamy do KROKU 3, w którym opowiadamy jak pomożemy pomóc.
OBSŁUGA PROJEKTU
Zapewnimy bezpieczeństwo realizacji projektu. Opracujemy dla Państwa wzorcowe dokumenty projektowe. Przeprowadzimy zamówienia, a także rozliczymy otrzymaną dotację.
Powtarzamy naszym Klientom, że pozyskanie dotacji to pierwszy sukces. Drugi i nie mniej ważny to ich skuteczne rozliczenie. Pomagamy Państwu nie tylko w KROKU 1. i 2. Możemy być Państwa stałym Partnerem w realizacji projektu.
Na czym polega nasza pomoc?
KICK OFF – to dla nas szkolenie, do udziału w którym zapraszamy wszystkie osoby zaangażowane w zarządzanie i obsługę projektu po stronie firmy.
Podczas warsztatu przybliżamy Państwu aktualne wytyczne w zakresie kwalifikowania wydatków, omawiamy wniosek o dofinansowanie, regulamin konkursu, a także wskaźniki do realizacji i wymogi w zakresie dokumentowania działań projektowych.
Jeśli będziecie Państwo gotowi do samodzielnej realizacji projektu, będziemy trzymać kciuki za sukces. Gdybyście jednak Państwo potrzebowali wsparcia możemy pomóc w obsłudze projektu.
Z doświadczenia wiemy, że nasza pomoc, rozliczana w opisany sposób jest najoptymalniejsza i zapewnia firmie bezpieczną realizację projektu
JAKIE WARUNKI TRZEBA SPEŁNIĆ, ŻEBY OTRZYMAĆ DOTACJĘ DLA FIRM DLA BRANŻY HORECA, TARGOWEJ, TURYSTYCZNEJ ORAZ KULTURALNEJ I SPORTOWEJ.
- Działalność musi być prowadzona przynajmniej od 1 stycznia 2020 r.
-
Prowadzenie działalności gospodarczej w sektorze hotelarstwa, gastronomii, turystyki lub kultury (zgodnie z wpisanym PKD):
- 55.10.Z - Hotele i podobne obiekty zakwaterowania
- 55.20.Z - Obiekty noclegowe turystyczne i miejsca krótkotrwałego zakwaterowania
- 55.30.Z - Pola kempingowe
- 56.10.A - Restauracje i inne stałe placówki gastronomiczne
- 56.10.B - Ruchome placówki gastronomiczne
- 56.21.Z - Przygotowywanie i dostarczanie żywności dla odbiorców zewnętrznych (katering)
- 56.29.Z - Pozostała usługowa działalność gastronomiczna
- 56.30.Z - Przygotowywanie i podawanie napojów
- 59.14.Z - Działalność związana z projekcją filmów
- 77.21.Z - Wypożyczanie i dzierżawa sprzętu rekreacyjnego i sportowego
- 77.34.Z - Wynajem i dzierżawa środków transportu wodnego
- 77.35.Z - Wynajem i dzierżawa środków transportu lotniczego
- 79.11.A - Działalność agentów turystycznych
- 79.11.B - Działalność pośredników turystycznych
- 79.12.Z - Działalność organizatorów turystyki
- 79.90.A - Działalność pilotów wycieczek i przewodników turystycznych
- 79.90.B - Działalność w zakresie informacji turystycznej
- 79.90.C - Pozostała działalność usługowa w zakresie rezerwacji, gdzie indziej niesklasyfikowana
- 82.30.Z - Działalność związana z organizacją targów, wystaw i kongresów
- 85.51.Z - Pozaszkolne formy edukacji sportowej oraz zajęć sportowych i rekreacyjnych
- 91.02.Z - Działalność muzeów
- 91.03.Z - Działalność historycznych miejsc i budynków oraz podobnych atrakcji turystycznych
- 91.04.Z - Działalność ogrodów botanicznych i zoologicznych oraz obszarów i obiektów ochrony przyrody
- 96.04.Z - Działalność usługowa związana z poprawą kondycji fizycznej
- Spadek obrotów w wysokości co najmniej 30% liczonych rok do roku, w porównaniu z 2019 lub 2020 r. Jeśli działalność została zawieszona w 2020 roku na dłużej niż 6 miesięcy, spadek obrotów w 2021 jest porównywany do 2019 r.
- Okres realizacji projektu nie może przekroczyć 12 kolejnych miesięcy od daty rozpoczęcia i musi zakończyć się najpóźniej 31 stycznia 2026 roku.
CO ZYSKUJESZ DZIĘKI DOTACJI NA INWESTYCJE W DYWERSYFIKACJĘ DZIAŁALNOŚCI DLA BRANŻY HORECA, TARGOWEJ, TURYSTYCZNEJ ORAZ KULTURALNEJ I SPORTOWEJ?
Dotacja umożliwi wprowadzenie nowatorskich rozwiązań i usług, co wyróżni firmę na rynku, zwiększając jej atrakcyjność w oczach klientów.
Środki z dotacji pozwolą na rozszerzenie asortymentu produktów lub usług, przyciągając nowe segmenty rynku i zwiększając satysfakcję stałych klientów.
Inwestycje w nowe technologie i procesy, sfinansowane z dotacji, mogą znacząco poprawić wydajność i obniżyć koszty operacyjne.
Inwestowanie w innowacje i rozwój świadczy o dynamizmie i nowoczesności firmy, co pozytywnie wpływa na jej reputację.
JAKIE KOSZTY MOŻESZ SFINANSOWAĆ W RAMACH DOTACJI NA DYWERSYFIKACJĘ?
- Wsparcie musi być przeznaczone obowiązkowo na jeden z obszarów inwestycji:
- Inwestycje w bazę usługową lub produkcyjną, w tym np. roboty budowalne, budowa nowych linii produkcyjnych, zakup maszyn i urządzeń;
- Inwestycje związane z zieloną transformacją, w szczególności zachęcające do zapobiegania powstawaniu odpadów;
- Inwestycje związane z wykorzystaniem technologii cyfrowych w związku z koniecznością dokonania zmian procesów czy sposobu funkcjonowania przedsiębiorstwa;
- Podnoszenie kwalifikacji pracowników;
- Usługi rozwojowe na rzecz wspieranych MŚP, w tym np. opracowanie studium wykonalności, modelu biznesowego, opracowanie procedur technicznych.
A1.2.1. INWESTYCJE W DYWERSYFIKACJĘ DZIAŁALNOŚCI - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE
Poziom dofinansowania wartości projektu
18 lipca - 31 października 2024
II nabór wniosków
50 000,00 zł
Minimalna wysokość dotacji
540 000,00 zł
Maksymalna wysokość dotacji
600 000,00 zł
Maksymalna wartość kosztów kwalifikowalnych
NASZE SUKCESY
1 052 811 147, 95 zł
Wartość pozyskanych dotacji
278
Dofinansowanych projektów ze środków UE w latach 2015-2022
780
Klientów z całej Polski
NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA
Jakie zmiany wprowadzono w II naborze wniosków z KPO A1.2.1?
- Zmiana kryteriów PKD:
Usunięto wymóg głównego kodu PKD związane z sektorem HoReCa, turystyką lub kulturą. - Dokumentacja:
Wnioskodawcy będą musieli przedłożyć dokumenty potwierdzające wpis do rejestrów/ewidencji już po podpisaniu umowy o wsparcie. - Pozwolenia na realizację:
Obowiązek dostarczenia dokumentów/uprawnień do projektu przeniesiono na etap po złożeniu wniosku. - Nowe kryterium punktujące:
Dodano punktację za realizację przedsięwzięcia w ramach HoReCa, turystyki lub kultury, z możliwością posiadania wielu kodów PKD. - Elastyczność w alokacji: Alokacja środków na regiony i województwa może zwiększyć się po pierwszym naborze.
Kto będzie operatorem programu?
Wsparcie w ramach naboru będzie przyznawane przez wybranego wcześniej Operatora, który odpowiedzialny będzie za proces przyjmowania, oceny oraz docelowego udzielenia wsparcia finansowego dla przedsiębiorców z danego regionu. Docelowo funkcjonować będzie 5 operatorów, który będą odpowiadać za udzielanie wsparcia dla firm prowadzących działalność na obszarze poszczególnych regionów (w nawiasie podano optymalną liczbę przedsięwzięć MŚP dla danego regionu):
- Region 1 - województwa kujawsko-pomorskie, pomorskie, zachodniopomorskie: Polska Fundacja Przedsiębiorczości (843)
- Region 2 - województwa mazowieckie, podlaskie, warmińsko-mazurskie: Towarzystwo Inwestycji Społeczno-Ekonomicznych S.A. (793)
- Region 3 - województwa lubelskie, małopolskie, podkarpackie, świętokrzyskie: Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. (785)
- Region 4 - województwa łódzkie, opolskie, śląskie: Fundusz Górnośląski Spółka Akcyjna (673)
- Region 5 - województwa dolnośląskie, lubuskie, wielkopolskie: Fundacja Kaliski Inkubator Przedsiębiorczości (706)
Po co branży HoReCa dywersyfikacja działalności?
Dywersyfikacja działalności w branży HoReCa otwiera przedsiębiorstwu nowe ścieżki do sukcesu, pozwalając mu skutecznie reagować na dynamicznie zmieniające się trendy rynkowe i potrzeby klientów. W sektorze charakteryzującym się intensywną konkurencją, dywersyfikacja nie tylko może wyróżnić firmę na tle konkurentów, ale także zapewnić dodatkowe źródła przychodu, co jest kluczowe między innymi w kontekście sezonowości branży. Dywersyfikacja w branży HoReCa może również przyczynić się do zwiększenia elastyczności przedsiębiorstwa w reagowaniu na nieprzewidziane wydarzenia. Firmy, które potrafią szybko dostosować swoją ofertę, będą lepiej przygotowane do radzenia sobie z takimi wyzwaniami, minimalizując ryzyko biznesowe.
Dywersyfikacja w branży HoReCa to strategiczny krok w kierunku rozwoju przedsiębiorstwa, zwiększenia jego konkurencyjności i zbudowania mocnej pozycji na rynku. Jest to klucz do osiągnięcia stabilności finansowej, zwiększenia widoczności marki i budowania trwałych relacji z klientami. W połączeniu z możliwością sfinansowania działań z zakresu dywersyfikacji działalności w formie dotacji, omawiany konkurs stanowić będzie doskonałe narzędzie do rozwoju firmy w obliczu zmieniającego się otoczenia gospodarczego.
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
Julia Ratajewska
Starsza specjalistka ds. Relacji z klientem biznesowym i partnerami
Marta Stężycka
Kierownik zespołu sprzedaży
SPRAWDŹ INNE MOŻLIWOŚCI POZYSKANIA DOFINANSOWANIA
Kredyt ekologiczny FENG
Zyskaj dotacje z zakresu wdrożenia działań wpływających na efektywność energetyczną oraz ekologię produkcji/procesu świadczenia usług.
1.3 Gospodarka o obiegu zamkniętym w MŚP
Zgarnij dotację na rozwój gospodarki o obiegu zamkniętym w Twojej Firmie! Nawet 100% dofinansowania na realizację projektu.
Infrastruktura ochrony zdrowia – POZ
Zyskaj dotacje na rozwój infrastruktury ochrony zdrowia dla POZ. Poziom dofinansowania w konkursie wynosi nawet do 100% kosztów inwestycji! Sprawdź szczegóły!
1.1 Wsparcie działalności badawczo-rozwojowej (B+R) woj. podkarpackie
Przedsiębiorco z Podkarpacia, zdobądź nawet 80% dotację dla firm na 1.1 wsparcie działalności B+R dla podkarpackich firm
Dig.IT Transformacja Cyfrowa Polskich MŚP – Granty na cyfryzację!
Dig.IT. Zyskaj 50% dotacji dla firm na cyfryzację. Wsparcie MŚP na zakup i wdrożenie rozwiązań IT służących transformacji cyfrowej.
FEW.5.3 Infrastruktura ochrony zdrowia
FEW.5.3 Infrastruktura ochrony zdrowia Zyskaj do 70% dofinansowania Nabór wniosków trwa do 10 stycznia 2025 r – zgłoś się do nas!
KRAJOWY FUNDUSZ SZKOLENIOWY
Krajowy Fundusz Szkoleniowy – zdobądź 80% dofinansowania na szkolenia swoich pracowników. Skontaktuj się z nami i zwiększ swoje szanse!
Dotacje z KPO dla Onkologii
Dotacje z KPO dla Onkologii – D.1.1.1 Zyskaj 100% dofinansowania Nabór wniosków 17 października – 2 grudnia 2024 – zgłoś się do nas!
Dotacje dla podmiotów publicznych z Wielkopolski
2.1 Wspieranie efektywności energetycznej i redukcji emisji gazów cieplarnianych – do 70% dofinansowania dla sektora publicznego z województwa wielkopolskiego- sprawdź szczegóły!
2.25 FENG dotacja na promocję marki innowacyjnych MŚP – Go to Brand
Go to Brand: 'Promocja marki innowacyjnych MŚP’ – konkurs oferujący dotacje na udział polskich MŚP w imprezach targowych.
Dostępność Plus dla AOS
Dostępność Plus dla AOS – Działanie FERS.03.07 już w 2025 roku! Zyskaj 100% dofinansowania na wdrażanie dostępności – zgłoś się do nas!
KPO dla zdrowia – Rozwój opieki długoterminowej D4.1.1
Wsparcie w zakresie rozwoju opieki długoterminowej lub geriatrycznej poprzez modernizacje infrastruktury podmiotów leczniczych na poziomie powiatowym – D4.1.1 z KPO. Zgłoś się do nas i zwiększ swoje szanse!
KPO dla zdrowia
Efektywność, dostępność i jakość systemu ochrony zdrowia czyli dotacje z KPO dla branży medycznej! Zgłoś się do nas i zwiększ swoje szanse!
NCBR Ścieżka SMART – konsorcja 2025
NCBR Ścieżka SMART – konsorcja: 1,3 mld dla firm na projekty B+R przygotowane wspólnie z innym przedsiębiorstwem lub jednostką naukową!
Infrastruktura ochrony zdrowia – AOS
Zyskaj dotacje na rozwój infrastruktury ochrony zdrowia dla ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS). Poziom dofinansowania w konkursie wynosi nawet do 100% kosztów inwestycji! Sprawdź szczegóły!
AKADEMIA KOMPETENCJI CYFROWYCH Z 80% DOFINANSOWANIEM
Rozwiń kompetencje z obszaru cyfryzacji, nowych technologii i Przemysłu 4.0 w Twojej organizacji.