Grasz w zielone? Podpisaliśmy projekt GREENowacje! GENERATOR POMYSŁÓW DLA „ZIELONYCH” INNOWACJI.
NEWS| 14 kwietnia 2025 r.
W zeszłym tygodniu mieliśmy zaszczyt, podpisać w imieniu SENSE consulting umowę, z Panią Ministrą Moniką Sikorą z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej na realizację zielonych innowacji.
Wraz ze Związek Miast Polskich oraz Fundacja Code for Green w ramach projektu GREENowacje będziemy poszukiwać najciekawszych pomysłów na edukację w obszarze zrównoważonego rozwoju, promować i budować świadomość, a przede wszystkim generować pomysły zwiększające jakość życia. Będziemy to robić w sposób obywatelski, włączając mieszkańców małych i większych miast w definiowanie problemów i nazywanie potrzeb, zapraszając ekspertów oraz firmy działające przy projektowaniu przestrzeni miejskiej i usług publicznych. Mamy spory budżet na zaprojektowanie uniwersalnych rozwiązań dla społeczności, szkół i biznesu – w puli jest 30 grantów, każdy wart niemal 100.000 PLN.

Jaki jest cel projektu?
Celem głównym projektu GREENowacje jest wsparcie procesu inkubacji 30 innowacji społecznych w okresie 2025-04-01 – 2028-05-31, pozwalających na szybsze, tańsze i bardziej wydajne rozwiązywanie problemów w zakresie zielonej transformacji w wymiarze społecznym i gospodarczym dotyczące:
- nabywania lub podnoszenia umiejętności, kompetencji lub kwalifikacji
- zwiększania świadomości i kształtowania postaw wspierających proces
- poprawy jakości życia i otoczenia lub obniżania kosztów
Jakie ma etapy?
W ramach realizacji projektu Innowatorzy i Innowatorki społeczne przejdą pełen proces tworzenia innowacji społecznych:
- preinkubacja, w tym warsztaty – rolą preinkubacji jest przygotowanie innowatorów oraz stworzenie im odpowiednich warunków do tworzenia i rozwoju ich innowacyjnych pomysłów
- udzielenie grantów
- inkubacja (w tym iteracyjne prototypowanie i testowanie rozwiązań)
- wybór rozwiązań, które mają największy potencjał do upowszechnienia i ich upowszechnianie
Do kogo jest skierowany?
Na podstawie Regulaminu Konkursu oraz kontekstu Europejskiego Zielonego Ładu, Grantobiorcą (Innowatorem Społecznym) mogą być różne podmioty, w tym zarówno publiczne, jak i prywatne. Są to np.:
- organizacje pozarządowe,
- przedsiębiorstwa społeczne,
- jednostki edukacyjne (szkoły, uczelnie),
- samorządy lokalne,
- osoby indywidualne czy grupy nieformalne, które opracowują rozwiązania mające pozytywny wpływ na zrównoważony rozwój i adaptację do zmian klimatu.
Co będzie jego efektem?
Rezultatem projektu będzie:
- 30 innowacji przyjętych do dofinansowania
- przetestowane i upowszechnienie 3 innowacji społecznych o największym potencjale
Łączna wysokość wydatków kwalifikowalnych Projektu grantowego: 5 985 523,50 zł
Wysokość dofinansowania ze środków europejskich: 8 513 489,60 zł
Dziękujemy Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej po raz kolejny za zaufanie!