ULGA IP BOX

Preferencyjne opodatkowanie 5%

CZYM JEST ULGA IP BOX?

Ulga IP Box, znana na świecie jako Patent Box, to preferencyjne opodatkowanie stawką 5 % dochodów uzyskiwanych z praw własności intelektualnej. Obniż swoje podatki i skorzystaj podwójnie!

KTO MOŻE SKORZYSTAĆ Z ULGI IP BOX?

Podmioty, które są podatnikami podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), a także podatku dochodowego od osób prawnych (CIT), który spełniają łącznie warunki:

  • prowadzą działalność badawczo-rozwojową
  • wytwarzają w ramach tej działalności kwalifikowane prawo własności intelektualnej
  • prowadzą odrębną ewidencję umożliwiającą przypisanie kosztów i przychodów związanych z tą działalnością (dla każdego projektu oddzielnie)

Jeśli zatem jesteś programistą, który tworzy kod w ramach umowy B2B i uzyskujesz z tego tytułu dochody możesz skorzystać z ulgi.

Jeśli wybrałeś sposób opodatkowania działalności w formie ryczałtu ewidencjonowanego nie możesz skorzystać z IP Box.

Skontaktuj się z nami

 

Wyślij

JAK SPRAWDZIĆ CZY MOGĘ SKORZYSTAĆ Z IP BOX I JAK WYLICZYĆ ULGĘ?

CZYM JEST KWALIFIKOWANE PRAWO WŁASNOŚCI INTELEKTUALNEJ?

Zgodnie z przepisami prawa za prawo własności intelektualnej uważa się między innymi:

SPECJALNA EWIDENCJA PODATKOWA, CZEMU SŁUŻY?

Warunkiem technicznym umożliwiającym skorzystanie z IP Box jest prowadzenie przez przedsiębiorcę specjalnej ewidencji podatkowej.

Wyodrębniona dla celów IP Box ewidencja powinna być prowadzona w sposób należyty i zawierać wszystkie informacje dotyczące:

Umów się na na bezpłatną konsultację już dziś!

WSKAŹNIK NEXUS - CO TO?

Wskaźnik nexus wyraża wartość kosztów, które zostały poniesione na uzyskanie dochodu z praw własności intelektualnej. Jego celem jest premiowanie podmiotów, które wytwarzają prawo własności we własnym zakresie. Wartość tego wskaźnika mnożymy przez dochód z praw i uzyskujemy podstawę do opodatkowania podatkiem 5%. Maksymalna wartość wskaźnika nexus to 1.

JAKIE KOSZTY MOŻNA UWZGLĘDNIĆ WE WSKAŹNIKU NEXUS JAKO KOSZTY BEZPOŚREDNIE?

Powyżej przedstawiony jest przykładowy katalog kosztów, który nie jest zamknięty i jest traktowany indywidualne dla każdego podatnika uwzględniając rodzaj prowadzonej działalności, źródeł przychodów czy funkcjonalnego związku kosztu z danym prawem. Rekomendujemy uzyskanie indywidualnej interpretacji podatkowej.

Obserwuj nas

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Newsletter

Bądź na bieżąco z informacjami o szansach na dofinansowanie i nowych możliwościach rozwoju Twojej organizacji

SPRAWDŹ AKTUALNĄ LISTĘ KONKURSÓW