IDEA
Cenimy dostępność, bo jesteśmy otwarci na potrzeby wszystkich!
PRELEGENCI
Cenimy różnorodność, bo w różnorodności tkwi nasza siła!
PROGRAM
Cenimy elastyczność, bo jesteśmy wrażliwi na Twoje potrzeby!
CENA
Dostępność to nasza główna idea, dlatego robimy wszystko, by nasza cena też była dostępna!
Dlaczego PROJEKTOWANIE UNIWERSALNE?

Dr Natalia Marciniak-Madejska
Dyrektor Działu Projektów Rozwojowych
n.madejska@senseconsulting.pl
+48 533605261
Dlaczego dostępność uczelni wyższej jest ważna: zasady równości szans i niedyskryminacji.
Świat przyjazny dla każdego: sześć obszarów dostępności i siedem zasad projektowania uniwersalnego.
Niwelowanie barier funkcjonowania społecznego osób z ograniczeniem sprawności: mechanizm racjonalnych usprawnień.
Prawne ramy dostępności:
Konwencja o Prawach Osób Niepełnosprawnych jako rama działań z zakresu włączenia społecznego.
Poprawa dostępności przestrzeni publicznej, produktów i usług jako cel programu Dostępność Plus.
Wymogi dla instytucji publicznych płynące z ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami.
Wyrównanie szans edukacyjnych osób z niepełnosprawnościami według ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo |o szkolnictwie wyższym.
Projektowanie włączające: metody i narzędzia.
Niepełnosprawność: klasyfikacja, skutki, status społeczny.
Terminologia niedyskryminująca.
Komunikacja i savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnościami.
Dostępność architektoniczna, cyfrowa oraz informacyjno-komunikacyjna – wprowadzenie.
Zasady dostępności przestrzeni publicznej zgodnie z Ustawą z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo Budowlane.
Zasady dostępności wpisane w ustawę z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.
Wytyczne dla dostępności informacji.
Programy i narzędzia jednostek samorządu terytorialnego i uczelni wyższych służące inkluzji społecznej osób z niepełnosprawnościami.
Osoby z niepełnosprawnością ruchową – potrzeby, możliwości, ograniczenia.
Dostępność dla osób z problemami w poruszaniu się.
Bariery architektoniczne i narzędzia służące ich niwelowaniu.
Dostępność cyfrowa: narzędzia przeznaczone dla osób z niepełnosprawnością ruchową.
Informacja i komunikacja – potrzeby osób poruszających się na wózku.
Osoby ze spektrum autyzmu (ASD) w przestrzeni i w instytucji publicznej.
Potrzeby osób z zaburzeniami psychicznymi – komunikacja i wsparcie edukacyjne.
W jaki sposób reagować na nietypowe zachowania osób z zaburzeniami psychicznymi.
Narzędzia przeznaczone dla osób korzystających z alternatywnych form komunikacji.
Dobre praktyki w kontakcie z osobami z niepełnosprawnością korzystającymi z technologii wspomagającej i AAC.
Osoby z niepełnosprawnością wzrokową – potrzeby, możliwości, ograniczenia.
Projektowanie uniwersalne a osoby z niepełnosprawnością wzroku:
Osoby z problemami wzroku w przestrzeni publicznej.
Dostępny komputer i dostępny Internet dla osób niewidzących i słabowidzących.
Technologie informacyjno-komunikacyjne w zapewnianiu dostępności informacji osobom z zaburzeniami wzroku.
Osoby niesłyszące i słabosłyszące – potrzeby, możliwości, ograniczenia.
Otoczenie przyjazne osobom z niepełnosprawnością słuchu:
Osoby niesłyszące i słabosłyszące w przestrzeni publicznej.
Osoby z zaburzeniami słuchu w świecie wirtualnym.
Komunikacja interpersonalna osób niesłyszących.
SENSowi EKSPERCI
Dr Natalia Marciniak-Madejska
Doktor nauk humanistycznych w zakresie socjologii związany społecznie i zawodowo ze środowiskiem osób z niepełnosprawnościami od 2002 roku. Członek Krajowej Rady Konsultacyjnej przy Pełnomocniku Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych w kadencji 2017-2021. Od 2019 roku Dyrektor Działu Projektów Rozwojowych w SENSE consulting sp. z o.o. Ekspertka w dziedzinie inkluzji społecznej, normalizacji, dostępności, uniwersalnego projektowania. Prowadziła szerokie badania dotyczące dostępności przestrzeni publicznej oraz sytuacji społeczno-zawodowej osób z niepełnosprawnościami. Autorka uniwersalnie zaprojektowanych innowacji społecznych z zakresu ICT. Prezeska 2 organizacji pozarządowych działających na rzecz osób z niepełnosprawnościami.
Marcin Halicki
Socjolog, prezes zarządu Fundacji Inicjatyw Społecznych Mili Ludzie. Od 1999 roku pracujący na rzecz osób z niepełnosprawnościami w Wielkopolsce. Od 2012 roku przewodniczący Komisji Dialogu Obywatelskiego przy Pełnomocniku Prezydenta Miasta Poznania ds. Osób z Niepełnosprawnościami. Członek Poznańskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego. Współautor „Programu wyrównywania szans osób z niepełnosprawnościami i przeciwdziałania ich wykluczeniu społecznemu oraz pomocy w realizacji zadań́ na rzecz zatrudniania osób z niepełnosprawnościami w województwie wielkopolskim na lata 2014-2020”.
Adam Madejski
Pedagog ze specjalizacją resocjalizacja posiadający doświadczenie wyniesione z praktyki resocjalizacyjnej oraz pracy na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Od 2013 roku zarządza warsztatem terapii zajęciowej „Przylesie” należącego do Stowarzyszenia Na Tak, wspomagającego osoby z niepełnosprawnością intelektualną, ruchową i sprzężoną. Od 2006 roku sekretarz Stowarzyszenia Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych. Posiada wieloletnie doświadczenie w pracy pedagogicznej z wychowankami domów dziecka, pieczy zastępczej i ośrodków aktywizacji społeczności lokalnej. Koordynator merytoryczny i kierownik projektu „SelFind”, którego produktem jest pakiet 3 aplikacji wspomagających samodzielność osób z niepełnosprawnością intelektualną.
Marek Jakubowski
Pedagog specjalny i tyflopedagog. Nauczyciel w Ośrodku Szkolno Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych w Owińskach k/Poznania. Laureat 4 nagród ministerialnych za wybitne osiągnięcia w dziedzinie edukacji i tyflokartografii. Autor polskiej czcionki pisma brajla i patentów z dziedziny tyflografiki. Autor publikacji z dziedziny tyflografiki i tyflokartografii. Wydał przeszło 50 edukacyjnych, tyflograficznych pozycji książkowych dla niewidomych i słabowidzących. Współautor pierwszego polskiego „Atlasu Polski dla niewidomych i słabo widzących”. Współzałożyciel i pierwszy prezes Stowarzyszenia Pomocy Niewidomym i Słabo Widzącym. Laureat Orderu Uśmiechu.
Eunika Lech
Prezes Ogólnopolskiej Fundacji Pomocy Osobom Niesłyszącym „TON” oraz Sekretarz Wielkopolskiego Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych. Członek Polskiej Rady Języka Migowego przy Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej (kadencja 2012-2016). Nauczyciel akademicki prowadzący zajęcia z zakresu surdopedagogiki, pedagogiki specjalnej, diagnozy dziecka z niepełnosprawnością oraz języka migowego. Dyplomowany mediator sądowy, tłumacz przysięgły Polskiego Języka Migowego. Konsultant merytoryczny „Leksykonu języka migowego”, współautor Informatora dla osób niepełnosprawnych, autorka publikacji na temat potrzeb osób z niepełnosprawnością słuchową.
Katarzyna Maćkiewicz
Architekt z uprawnieniami do projektowania i kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń w zakresie architektury. Jest aktywnym członkiem Wielkopolskiej Okręgowej Izby Architektów RP. Posiada licencję amerykańskiego systemu certyfikacji budownictwa zrównoważonego LEED AP w specjalności ID+C (Interior Design and Construction). Promotorka systemu certyfikacji budynków WELL Building Standard, który w całości koncentruje się na zdrowiu i komforcie człowieka. Obszar jej zawodowych zainteresowań związany jest przede wszystkim z budynkami i przestrzeniami realizowanymi według zasad zrównoważonego rozwoju, którego jednym z trzech filarów jest człowiek i dostosowanie do jego potrzeb. Współautorka „Niezbędnika urzędu dostępnego”.
Skontaktuj się z nami!
Dr Natalia Marciniak Madejska n.madejska@senseconsulting.pl +48 533605261